
Ide se u štrajk u školama i na fakultetima
Mirenje obrazovnih sindikata i Vlade propalo je, a štrajk u obrazovanju i znanosti postao je neminovan. Kada će se točno održati, znat će se početkom idućeg tjedna. Na trosatnom sastanku u četvrtak izgubljena je šansa za dogovor, jer je Vladina strana odbila tražena materijalna povećanja u ovim resorima, a bilo kakav sporazum sa sindikatima uvjetovala je potpisom dodatka Temeljnom kolektivnom ugovoru, kojeg su tri sindikata odbila potpisati krajem prošle godine. To je sindikalnim čelnicima bilo potpuno neprihvatljivo, jer bi potpisom tog dokumenta sebi iz ruku izbili adut na kojem i temelje najavljeni štrajk, a odnosi se na nezadovoljstvo ugovorenim rastom osnovice plaća za 2025. godinu.
Sindikati su Vladinim pregovaračima dali pet zahtjeva - prvo, povećanje osnovice plaća za 10 posto, što je bio sindikalni zahtjev u pregovorima prošle godine, i čime su sada u izostanku dogovora stekli uvjete za zakonit štrajk. Drugo, linearno povećanje koeficijenata za sva radna mjesta u obrazovanju i znanosti za osam posto, što je zahtjev koji su sindikati već uputili prema Vijeću za praćenje koeficijenata, koje se sastaje ovaj tjedan. Treća mogućnost koju su stavili pred Vladin tim bio je zahtjev da se u slučaju da koeficijenti ne mogu rasti, kroz pregovore za granski kolektivni ugovor pitanje zaostajanja plaća riješi povratkom nekadašnjeg prosvjetnog dodatka.
Osim toga, sindikati su postavili i neke nematerijalne zahtjeve - da se uvede jednogodišnji moratorij na frontalnu modularnu nastavu u svim strukovnim školama, te da se radnike u obrazovanju i znanosti kroz čvrsti sporazum izuzme od ocjenjivanja koje se uvodi prema Zakonu o plaćama.
"S Vladine je strane stiglo iznenađenje, kao preduvjet prihvaćanja dijela naših zahtjeva tražili su da pristanemo potpisati dodatak TKU, što nama bitno sužava prostor za djelovanje", otkrio nam je nakon propalog mirenja predsjednik Preporoda, Željko Stipić. S druge strane, dali su im do znanja da im je prihvatljiva jednogodišnja odgoda modularne nastave, kao i izuzimanje prosvjetara od ocjenjivanja. Sindikatima je to, međutim, neprihvatljivo. "Nikako nisu pristajali ni na jedno rješenje za poboljšanje materijalnog statusa, a s druge strane htjeli su nas dovesti u poziciju da smo nemoćni sindikalno djelovati", ocjenjuje Stipić.
Sada slijede sindikalni sastanci i dogovori, a početkom idućeg tjedna najavit će i službeno datum početka štrajka upozorenja. Štrajk organiziraju Školski sindikat Preporod, Nezavisni sindikat srednjih škola Hrvatske i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja koji okupljaju oko 30.000 članova, a održat će se u školama, na fakultetima i znanstvenim institutima, gdje ova tri sindikata pokrivaju 60 posto svih zaposlenih. Sindikat hrvatskih učitelja još uvijek je izvan igre, a hoće li se vodstvo tog sindikata ili njihovi članovi pridružiti sindikalnim aktivnostima, tek će se vidjeti. n