BRUNO JOBST
5.3.2025., 21:29
Hrvatska poljoprivredna komora

Proračun za obranu ne smije smanjiti potporu proizvođačima hrane

Iz Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) u srijedu su istaknuli kako proračun EU-a za obranu i sigurnost ne smije narušiti i smanjiti potporu proizvođačima hrane.

HPK je, kako su izvijestili, pisao premijeru Andreju Plenkoviću nakon izjave predsjednice EK-a Ursule von der Leyen o obrambenom paketu i pisma čelnicima zemalja EU-a uoči sastanka Europskog vijeća u četvrtak. U tom je pismu čelnicima iznijela plan o naoružavanju Europe "ReArm Europe". Prijedlozi u tom planu usmjereni su na to kako iskoristiti financijske poluge koje su na raspolaganju da bi se državama članicama brzo pomoglo i znatno povećati potrošnju na obrambene kapacitete. Planom "ReArm Europe" moglo bi se mobilizirati gotovo 800 milijardi eura za sigurnu i otpornu Europu, a i dalje bi se blisko surađivalo s partnerima u NATO-u.

HPK pak naglašava kritičnu važnost davanja prioritetnog značenja prehrambenoj sigurnosti. "U ovim teškim vremenima, obilježenim geopolitičkim napetostima i prirodnim katastrofama, ključno je da se okupljamo i usvojimo koherentan, strateški pristup za zaštitu naše poljoprivredne proizvodnje", stoji u reakciji HPK-a. HPK pritom ističe da EU-ov proračun za obranu i sigurnost ne smije narušiti i smanjiti potporu proizvođačima hrane, "jer je hrana kao oružje i sastavni dio obrambene politike".

- Ciljevi koji su se razvijali nakon rata i ekonomske krize, a koji su postavljeni Rimskim ugovorom 1957. godine, uključivali su povećanje poljoprivredne produktivnosti, osiguranje dostojnog životnog standarda za poljoprivrednu zajednicu, stabilizaciju tržišta, jamčenje dostupnosti poljoprivrednih proizvoda i osiguranje razumnog cjenovnog nivoa za potrošače. Ti ciljevi ostaju jednako relevantni danas kao što su bili tada... - kazali su iz HPK-a.

BRUNO JOBST

Smatraju kako bi Republika Hrvatska trebala poduzeti razne mjere radi osiguravanja prehrambene sigurnosti u vrijeme krize ili rata. Neke od tih mjera su diversifikacija lanaca opskrbe lokalnom hranom kako bi se smanjila ovisnost o uvozu, izgradnja dodatnih skladišta i stvaranje zaliha osnovnih prehrambenih artikala kao što su žitarice, ulja i mliječni proizvodi, osiguranje dovoljnih kapaciteta za proizvodnju i preradu hrane unutar zemlje kako bi se zadovoljila domaća potražnja, razvoj planova s lokalnim vlastima, organizacijama civilnog društva i drugima za brzo i učinkovito reagiranje u slučaju krize te ubrzanje inovacija koje će osuvremeniti gospodarstva s pomoću digitalizacije i umjetne inteligencije te razvojem biogospodarstva.

Od premijera traže da se obrati pozornost na trenutnu situaciju i prijetnje koje bi mogle potencijalno naštetiti domaćem sektoru hrane. "Naša je odgovornost osigurati da naši građani imaju pristup hranjivoj i pristupačnoj hrani, a to je moguće samo uz dobro planiran i adekvatno financiran pristup sigurnosti hrane na razini EU-a", poručili su iz HPK-a.
T. Pernička/H n