
Sindikati žele dogovor i spremaju se na štrajk
Još je neizvjesno hoće li se u nadolazećim tjednima održati štrajk upozorenja u školama i na fakultetima, no šanse za to prilično su velike. Mirenje triju obrazovnih sindikata koji najavljuju štrajk i Ministarstva obrazovanja nastavit će se u četvrtak, 6. ožujka. Sindikalna je strana na ovotjednom mirenju iznijela konkretne zahtjeve koje, budući da su predmet pregovora, ne žele otkrivati. Poznato je, međutim, što sindikati u obrazovanju i znanosti žele: bolju poziciju unutar javnih i državnih službi, jer se u postojećem sustavu koeficijenata smatraju zakinutima. Na Vladi je da vidi je li spremna priznati da je pogriješila u uređenju novog sustava koeficijenata, i daljnjim ustupcima sačuvati socijalni mir u jednom od ključnih javnih resora.
- Nezadovoljni smo ukupnom pozicijom, dakle položajem svih naših članova u odnosu na druge dijelove javnih i državnih službi. Zahtijevamo korekciju i poboljšanje njihove materijalne pozicije - poručio je uoči početka mirenja Matija Kroflin, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja. Kroflin ocjenjuje pozitivnim što je otvoren prostor za drugi sastanak u okviru mirenja, nada se pozitivnom ishodu, ali su pripreme za štrajk unatoč tome u visokoj fazi.
- Nismo dobili nikakve decidirane, precizne, jasne stavove od Vlade, osim obećanja da će naše zahtjeve prenijeti premijeru. To je pozitivno, neka šansa za dogovor postoji, ali mi na to ne možemo računati, moramo se pripremati na sve što će uslijediti ako se ne dogovorimo - ističe. Ako dođe do štrajka, u njega se ne bi išlo odmah u tjednu nakon mirenja. "Ima par datuma tijekom ožujka koji nam odgovaraju svima, a oko njih ćemo se uskladiti kad vidimo ishod mirenja", otkriva.
- Dali smo im jednu lepezu mogućnosti, koja uključuje materijalni dio, ali i nematerijalni. Hoće li oni to vidjeti kao priliku za dogovor ili će nas gurati prema zaoštravanju, odnosno prema štrajku, vidjet ćemo u četvrtak. Tada neće biti više nikakve dvojbe, idući susret je odlučujuć i značit će ili dogovor ili štrajk - poručuje Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod.
- Nezadovoljni smo kako smo pozicionirani, a to se može riješiti na nekoliko načina, koeficijenti nisu jedini način. Ne odustajemo od toga da se "izniveliramo" s drugima, naprosto ne pristajemo da budemo najniže pozicionirani s obzirom na složenost posla, stručnu spremu i sve što uz to ide. Ponudili smo lepezu mogućnosti kako do toga doći, ne moraju sve mogućnosti biti prihvaćene, ali za ono što bude, moraju se precizno utvrditi rokovi - poručuje Stipić.
Smatra da su veće šanse da će do štrajka doći, ali ne odbacuje ni mogućnost dogovora s Vladom. "Nekakva mogućnost postoji, uostalom, znamo kako su takvi konflikti prije završavali, uvijek je premijer bio taj koji se uključivao", podsjeća i kaže kako su se sindikati postavili kao strana koja želi dijalogom riješiti problem, a istodobno se spremaju za štrajk za slučaj da dogovora ne bude.