Glasovanje u Saboru o skidanju imuniteta Josiu Dabri

Glasovanje u Saboru o skidanju imuniteta Josiu Dabri

Hina
27.2.2025., 08:30
NISU USPJELI

Predstavnici DP-a nagovarali čelnike SDP-a na rušenje kvoruma u Saboru

Dio oporbenjaka oštro je kritizirao SDP, prozivali su ga za “držanje ljestvi HDZ-u”

U hrvatskom jeziku ne postoji izraz kojim bi se vjerno opisalo sve što se u srijedu događalo u Saboru uoči glasovanja o skidanju zastupničkog imuniteta DP-ovcu Josipu Dabri kako bi se protiv njega mogao pokrenuti kazneni postupak i odrediti mu se istražni pritvor. Riječima poput bizarno ili apsurdno to se ni izdaleka ne može učiniti.

Glavnom tajniku Domovinskog pokreta naposljetku je skinut imunitet za oba zahtjeva Državnog odvjetništva, koje ga, između ostalog, sumnjiči da je povrijedio prava svog maloljetnog sina jer mu je davao vatreno oružje da se njime koristi. Ali za tu odluku ne bi bilo kvoruma da ga nije osigurala oporba, konkretno, SDP uz asistenciju Milorada Pupovca, Anje Šimprage i Lorisa Peršurića.

Koja je pozadina?

Jučer bi, dakle, bjelodano postalo koliko je parlamentarna većina krhka, jer u sabornici nisu bili Ivan Penava i Andro Krstulović Opara, ali SDP nije to htio omogućiti. Zanemarili su vlastite političke interese i postupili kako je tražio glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, kojeg oni smatraju nedostojnim te dužnosti. Čak su iz Domovinskog pokreta stizali SDP-u apeli da se ponaša kao oporba i opstruira kvorum HDZ-u, ali Siniša Hajdaš Dončić to je odlučno odbio. Prethodno je, kada je u sabornici nastalo komešanje nakon što je opozicija shvatila da vladajuća koalicija nema sama 76 zastupnika za glasovanje, HDZ-ovac Mato Franković upozorio SDP kako ne bi smio spasiti Dabru, bez čije ruke, dok je u Remetincu, nema većine. To je pozadina tog svrstavanja SDP-a uz HDZ, nije želio da mu se prigovara kako nije principijelan i da ne poštuje pravnu državu i trodiobu vlasti. Možemo! nije slijedilo SDP, čim su Sandra Benčić i njezini kolege shvatili da HDZ sa svojim partnerima nema kvorum, nisu mu pružili ruku kako bi se na određeni način prikrilo da je parlamentarna većina u golemim problemima.

Ode li iz Sabora, ostaje bez 4000 eura mjesečno, bio u zatvoru ili na slobodi

Premijer Andrej Plenković htio bi da se Dabro povuče iz Sabora, kao i neki drugi koalicijski partneri, a vjerojatno protiv toga ništa ne bi imao ni Domovinski pokret. Dabro to odbija napraviti i za to ima itekako opipljive razloge. Naime, dok je zastupnik, nalazio se u zatvoru ili na slobodi, dobiva mjesečnu plaću višu od četiri tisuće eura. Ako zamrzne mandat, ostao bi bez tog novca. Isto bi bilo ako podnese ostavku, jer prekratko je u Saboru da bi imao pravo i na “3 plus 3”, a kamoli na “6 plus 6”. Plenković bi, dakle, prvo morao Dabri osigurati mjesečna primanja u visini četiri tisuće eura u iduće tri godine (do kraja saziva ako bi izbori bili redoviti) kako bi glavni tajnik DP-a uopće razmislio o svom odlasku iz parlamenta. U situaciji kada se protiv njega vodi kazneni postupak Dabro se jednostavno ne može odreći tako visoke plaće. Nema to nikakve veze s politikom.

Sve se to jučer zbivalo u javnoj sferi, dokumentirano je istupima u Saboru i izjavama. No jednako je nevjerojatno bilo i iza kulisa. Predstavnici DP-a, znači, HDZ-ova koalicijskog partnera, pregovarali su s čelnicima SDP-a, najjače stranke opozicije, o tome kako srušti kvorum prilikom glasovanja o Dabri!? DP-ovci su, doznajemo, pristupili SDP-u s idejom o zajedničkom miniranju kvoruma, i to za glasovanje o zahtjevu da se Dabri skine imunitet za istražni pritvor, ne i za kazneni postupak. U SDP-u su uzeli time out za analizu eventualnih posljedica za stranku tog "sađenja tikvi s DP-om", a onda su obavijestili Penavine ljude da ipak neće u tome sudjelovati. Prevladao je stav da to ne bi imalo smisla jer bi SDP pomogao DP-u u spašavanju Dabre od pritvora, a zatim bi Penava svejedno nastavio normalno surađivati s HDZ-om i u Vladi i u Saboru. Unatoč odbijenici, Stipo Mlinarić se jučer, neposredno prije glasovanja, još jednom obratio SDP-u s molbom da se spriječi Dabrino pritvaranje.

- Bez problema smo stisnuli zeleni gumb da DORH vodi kazneni postupak protiv Dabre. Ali Domovinski pokret je protiv da se kolegu Dabru neosnovano vuče kroz blato i privodi u istražni zatvor. Pitam kolege iz oporbe - što ćemo ako dođe iz DORH-a za skidanje imuniteta zbog kaznene prijave na basnu Crvenkapica. Hoćemo li ga skinuti i reći da taj zastupnik ide u istražni zatvor? Na kojoj osnovi Državno odvjetništvo traži pritvor za Dabru, a postupak vodi već 40 dana? Osim što se Turudić malo zaigrao - kazao je Mlinarić.

Oporbene kritike

Nije ni to djelovalo na SDP.

- Mi smo bili principijelni, ništa se nije promijenilo. Ako smo pričali da je Turudić loš prvi državni fiškal, onda je i dalje loš. Ako su neki ljudi prije četiri-pet tjedana zazivali da Dabro bude uhapšen, što se danas promijenilo? Osoba koja je djetetu dala bombu, treba li uopće sjediti u Saboru? Da Vladu rušimo na imunitetu? Pričekat ćemo iduće glasanje, u koje se nećemo uključiti na prvu točku, da vidimo postoji li većina ili je ovo igrokaz Plenkovića i Turudića. Tko garantira da će Dabro završiti u zatvoru? Možda će ga ispitati i pustiti, pa će moći glasati - objašnjavao je novinarima predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić zbog čega se njegova stranka jučer nije pridružila većini opozicije.

Pojedini oporbenjaci, posebno Most, Marija Selak Raspudić i Nino Raspudić, oštro su kritizirali takvo ponašanje SDP-a, prozivali su ga za "držanje ljestvi HDZ-u". Sandra Benčić je, pak, obrazložila procjenu Možemo! da je potrebno bojkotirati kvorum.

- Penava nije došao na glasanje zato da bi mogao tvrditi da nije DP taj koji je održao kvorum HDZ-u, da bi to prebacio na opoziciju. Na takvu igru nećemo pristati i znatan je dio opozicije izišao. Glasati o skidanju imuniteta nikome od nas nije problem. Glasati se može i popodne i sutra ujutro, u trenutku kada HDZ i DP osiguraju sebi uvjete za glasanje, svoj kvorum. Opozicija im neće držati kvorum. Vrijeme je da Plenković prizna da nema većinu i da idemo na izbore - istaknula je Sandra Benčić.

Dabro se po skidanju imuniteta odmah uputio kući u Otok. Prije toga je ocijenio da SDP nije prava opozicija.

- Ako ste oporba, onda želite doći na vlast. Gospodin Hajdaš Dončić imao je priliku glasovati, makar biti suzdržan, da ne kažem "protiv", i poslati poruku, nije. Naše koalicijske partnere razumijem, oni rade svoj posao i čuvaju vlast. Predsjedniku Milanoviću sam zahvalan i čestitam mu, to je frajer. Pokazao je da ima muda - izjavio je Dabro i potom krenuo kući u Slavoniju.

Na njegovo uhićenje nije dugo trebalo čekati. Oko 16.30 sati PU vukovarsko-srijemska izvijestila je kako su 42-godišnjaka (ne navodeći identitet), na temelju naloga Općinskog državnog odvjetništva u Osijeku, uhitili te da će tijekom večeri biti predan pritvorskom nadzorniku PU-a. Nakon toga je priveden Općinskom državnom odvjetništvu u Osijeku.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković u srijedu je, prilikom posjeta riječkom brodogradilištu, ponovio kako je slučaj DP-ova zastupnika Josipa Dabre njegov osobni problem, nikako ne Vlade i saborske većine, apostrofirajući kako vladajuća većina u Saboru tom epizodom nije ugrožena niti je to nešto što bi ugrozilo funkcioniranje Vlade. "Kao pravnik mogao bih reći da možda istražni pritvor ne treba, da je bilo dovoljno dana za ispitati slučaj", kazao je Plenković dodavši da bi njegovo komentiranje s pozicije prvog čovjeka Vlade bilo neodgovorno. 

SDP nije poslušao Milanovića

Predsjednik Zoran Milanović ne samo što smatra da nema razloga za Dabrino pritvaranje nego je i u ponedjeljak javno savjetovao zastupnicima da razmisle o tom zahtjevu DORH-a, jer “imaju odgovornost da nekad kažu ne”. SDP-ovci nisu poslušali svog nekadašnjeg lidera. “Razmislio sam. SDP ima svoj klub zastupnika, stranka koja ima stajališta o svim bitnim stvarima koje tište hrvatsko društvo. SDP-u je centrala na Ibleru, nije ni na Pantovčaku ni na Markovu trgu, vrlo jednostavno i jasno. S tim da će dio SDP-a uskoro biti i na Markovu trgu”, rekao je jučer novinarima Siniša Hajdaš Dončić. Moglo bi se stoga kazati da je SDP glasovanje o Dabri iskoristio kako bi poslao poruku da se politički emancipira od predsjednika Republike.