12.02.2025., Zagreb - Sabor 5. sjednicu nastavlja raspravom o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan Republike Hrvatske. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
PIXSELL
26.2.2025., 08:47
DOMOVINSKI POKRET NE DOVODI U PITANJE VLADAJUĆU VEĆINU

Dok Josip Dabro bude u pritvoru, u Saboru neće biti glasovanja

U HDZ-u ne traže među oporbenim zastupnicima neki nadomjestak za Dabru dok je on u Remetincu

Sredinom rujna 2020. Sabor je skinuo imunitet HDZ-ovcu Draženu Barišiću kako bi mu se odredio istražni pritvor i u tom je trenutku u opasnosti bila parlamentarna većina budući da je Vladu Andreja Plenkovića podržavalo samo 76 zastupnika. No, Barišić je zamrznuo svoj mandat i na taj je način Vlada opstala, a bivši gradonačelnik Velike Gorice kasnije se vratio u Sabor. Sada je situacija identična, Vlada ima minimalnu većinu, a Josip Dabro mora, barem nakratko, u zatvor. Međutim, za razliku od Barišića, zastupnik Domovinskog pokreta ne želi u mirovanje staviti svoj mandat kako bi omogućio da ga netko zamijeni u Saboru i održava Vladu u njegovoj odsutnosti. Bez Dabre, kako je upozorio i predsjednik DP-a Ivan Penava, neće biti ni parlamentarne većine. No to ne znači da će Vlada pasti. Predsjednik Sabora Gordan Jandroković jučer je objasnio da HDZ ima vrlo jednostavno tehničko rješenje: dok će se Dabro nalaziti u Remetincu, neće biti glasovanja. Vlada tih nekoliko dana ili tjedana na papiru neće imati većinu jer svi zastupnici HDZ-ove koalicije neće biti na slobodi, ali nepostojanje većine neće biti manifestno.

Ne traži se ruka

- Većina, po svemu sudeći, postoji. Čini mi se da je Domovinski pokret je bio jasan, oni smatraju da je u Dabrinom slučaju DORH postupio prestrogo, ali ne dovode u pitanje vladajuću većinu. Koalicija funkcionira. Nismo se svadili, imamo jednu situaciju koja je poprilično neugodna, od toga nitko ne bježi, ali, ponavljam, nitko nije doveo u pitanje funkcioniranje vladajuće većine. Mi u Saboru idući put sigurno nećemo glasovati prije 14. ili 21. ožujka. To su dva petka koja smo planirali, nismo još točno definirali, ovisi o broju zakona. Dosta je daleko do tog trenutka i ne brinem se zbog toga - izjavio je jučer Jandroković.

Naruku mu ide to što je već ranije određeno da sljedeći tjedan Sabor neće zasjedati, pa će se zastupnici opet okupiti 11. ožujka. Da i nije tako, datum glasovanja isključivo je u nadležnosti predsjednika Sabora. Jandroković može i, ako je to interes njegove političke opcije, mjesecima odgađati glasovanje. Kada nedavno HDZ-ovka Branka Martinčev Juričev nije, zbog smrtnog slučaja u obitelji, mogla doći na glasovanje, ono je jednostavno otkazano jer bi bez nje bio upitan kvorum. Dabrine će okolnosti, istina, biti specifične s obzirom na to da će mu, ako sudac istrage odobri zahtjev DORH-a za pritvor, zatvorske rešetke biti prepreka sudjelovanju u glasovanju, ali pravno to ništa ne mijenja. Nema propisa koji bi Jandrokovića prisilio da žuri sa saborskim glasovanjem. Svjesni toga, u HDZ-u ni ne traže među oporbenim zastupnicima neki nadomjestak za Dabru dok je on u Remetincu.

Milanović: Zastrašivanje

Predsjednik Zoran Milanović rekao je kako DORH nema razloga pritvoriti Josipa Dabru te da je riječ o zastrašivanju, a saborske zastupnike koji u srijedu trebaju glasati o tome da mu se skine imunitet pozvao je da propituju situaciju. “Prije mjesec dana smo vidjeli Dabrinu Valpurginu noć. To je bio čisti Wagner u kukuruzu. Čemu će tu sad pritvor doprinijeti?” upitao je Milanović. “Opasnost od ponavljanja kaznenog djela? Ma nemoj. Od bijega? Gdje, u Dunav? Opasnost od utjecaja na svjedoke? Koje svjedoke, nakon mjesec dana? Pa dogovorili su već sve partije bele doživotno, tko će što zvati, tko će što povući”, kazao je predsjednik. H

- Ne postoji nova ruka u Saboru. Nemojte ni na koji način insinuirati da se ide prema bilo kakvoj novoj većini - rekao je Jandroković novinarima.

Cijela ta njegova politička konstrukcija mogla bi se urušiti jedino u slučaju da Domovinski pokret, ogorčen zbog ovog što se događa Dabri, donese odluku o izlasku iz Vlade. Glavni tajnik DP-a jučer je, odgovarajući na novinarsko pitanje hoće li njegova stranka raskinuti koaliciju s HDZ-om, čak nešto pričao u tom smislu.

- Po meni je mazohizam da vam zatvaraju ljude i onda mi držimo ruke i nekoga na životu. Vidjet ćemo kako će se sutra sve odvijati. Ivan Penava rekao je da je Domovinski pokret cjelovit, da smo zajedno i neće nitko izvlačiti šibu po šibu i lomiti jedan snop - naglasio je Dabro. Proizlazi iz te izjave da on vjeruje da Vlada, ili netko iz nje, ima prste u njegovu pritvaranju, pa da bi stoga samoponižavajuće bilo za Domovinski pokret da i dalje podržava tu Vladu. No, koliko je realno da će DP uskratiti potporu Vladi, čime bi gotovo sigurno izazvao prijevremene izbore? Danas Domovinski pokret ima saborske zastupnike, ministre, državne tajnike, članove uprava javnih poduzeća i malo je vjerojatno da bi uskoro riskirao da ostane bez svega toga. U anketama Penavina stranka izrazito slabo stoji, rejting joj je dva posto, i sasvim je moguće da bi na izborima za nekoliko mjeseci izgubila parlamentarni status i poslije toga potonula u političku anonimnost. Zato ne treba ozbiljno uzimati Dabrine riječi. Potvrdio je to jučer i premijer Plenković, koji se prvo sastao s vodećim ljudima DP-a, a zatim i s predstavnicima ostalih koalicijskih partnera.

Zagreb, 24.2.2025 - Premijer Andrej Plenković (na slici) u Banskim je dvorima primio ukrajinsku djecu koja borave u Hrvatskoj na psihosocijalnoj edukaciji.Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

Ništa dramatično

- U ovom trenutku nema ničeg urgentnog ni dramatičnog. Stav je Domovinskog pokreta da je čvrsto uz koaliciju i Vladu, žele participirati i dalje i političku stabilnost. Ovaj slučaj Josipa Dabre otvara određena pitanja, ali to ne bi trebalo utjecati na funkcioniranje većine. To što se njemu stavlja na teret je iz vremena kada nije bio ministar i zastupnik, prije formiranja ove parlamentarne većine, i smatramo da ne bi bilo pametno i korisno da takva situacija privatnog karaktera dovede u pitanje funkcioniranje Sabora i Vlade. Predugo smo mi tu da ne bismo pronašli i za to rješenje - istaknuo je predsjednik Vlade. Plenković je prilično neuvijeno priznao da bi mu draže bilo da Dabro zamrzne svoj mandat, da ga zamijeni kandidat s izborne liste DP-a dok je u Remetincu, ali je jednako tako kazao da se tu ne može ništa napraviti jer bivši ministar poljoprivrede ima pravo na izvorni mandat. Premijer je optimističan i procjenjuje da Dabro neće provesti puno vremena u pritvoru, da će se brzo vratiti kako bi većina u Saboru ponovo bila funkcionalna.

- Sud će o tome odlučiti, ali sve to skupa ne može trajati jako dugo. Pročitao sam zahtjev DORH-a i radi se o vrlo malo ljudi koje je potrebno ispitati, a nitko od njih nije nedostupan hrvatskim institucijama. Tako da to ne može trajati sto godina - zaključio je premijer Plenković. 

POLICIJA ILI DORH

Mnogi se pitaju kako će se kretati istraga protiv Josipa Dabre, odnosno tko će ju odraditi, policija ili Državno odvjetništvo, te hoće li se ona širiti, a tu se poglavito misli na izjavu Dabre da je kalašnjikov iz kojega je ispaljivao hitce poklonio Mariju Radiću. Uputili smo upite na obje adrese, no do zaključenja novina odgovore nismo dobili. Kako neslužbeno doznajemo, policijski inspektori djelovat će po nalogu tužiteljstva. Inače, po Zakonu o kaznenom postupku, kazneni postupak provodi se na zahtjev ovlaštenog tužitelja. Za djela za koja se kazneni postupak pokreće po službenoj dužnosti ovlašteni tužitelj je državni odvjetnik, a za djela za koja se kazneni postupak pokreće po privatnoj tužbi ovlašteni tužitelj je privatni tužitelj. Za kaznena djela za koja je to propisano zakonom državni odvjetnik pokreće kazneni postupak samo na prijedlog oštećenika. M.Bu.