
Tekući račun građana zakonom će osloboditi bankarske naknade
Bez naknade će biti i internetsko ili mobilno bankarstvo, polaganje gotovine, izdavanje i korištenje debitne kartice
Pritisak javnosti prema trgovcima koji dižu cijene rezultirao je dosad limitarnjem cijena za 70 osnovnih proizvoda, a pritisak prema bankama, nakon prosvjeda u četvrtak, rezultira reakcijom Vlade koja ne dozvoljava bankarima da dalje dižu naknade građanima.
- Najava banaka da će povisiti naknade u poslovanju s građanima jednostavno nije bila prihvatljiva - kazao je ministar financija Marko Primorac u petak na sjednici Vlade, najavivši zakonsko rješenje besplatnog računa u bankama.
Zabrana naplate
Riječ je o računu za plaćanje na koji će zaposlenim građanima biti uplaćivana redovita plaća. Prema Primorčevim riječima, taj će zakon zabranjivati naplatu naknade za uslugu otvaranja, vođenja i zatvaranja takvog računa.
To znači da osnovni tekući račun građana, na koji im stižu osnovna primanja za život, više neće moći biti terećen nikakvim bankarskim naknadama. Uz to, naknade neće biti ni za uslugu internetskog ili mobilnog bankarstva, polaganje gotovine, osim obrade kovanica, priljev nacionalnih i prekograničnih transakcija u eurima, zatim izdavanje i korištenje debitne kartice te uslugu izvršenja plaćanja debitnom karticom.
Dodatno će se omogućiti besplatno podizanje gotovine na šalterima banaka ili bankomatima, dok će se umirovljenicima i osjetljivim skupinama omogućiti besplatno podizanje gotovine na šalterima i bankomatima banke koja vodi takav račun.
- Za ostale usluge naknada će se uobičajeno naplaćivati - pojasnio je Primorac.
Naglašava da je na nedavnom sastanku s bankarima jasno izražen stav kako je najavljeno poskupljenje njihovih usluga neprihvatljivo te su im prezentirani "alati koji mogu biti implementirani ako do povećanja naknada dođe".
Upisuju se trezorci
Dosad su samo dvije banke najavile da će odustati od poskupljenja, Erste i OTP banka, ali sad će vjerojatno i ostale morati reagirati.
Ministar Primorac izvijestio je i kako je s jučerašnjim danom čak 16.057 građana upisalo nove trezorske zapise u vrijednosti 471,5 milijuna eura. A već idući tjedan bit će predstavljeno i novo izdanje tzv. narodne obveznice.
- Novi krug upisa trezorskih zapisa za građane, sedmi u zadnje nešto manje od dvije godine, započeo je u ponedjeljak, 17. veljače, i traje do ponedjeljka, 24. veljače, do 11 sati. Dakle, još ima vremena za reakciju građana. Ciljani nominalni iznos koji se želi prikupiti je 800 milijuna eura, godišnji prinos iznosi 2,6 posto, a može se ulagati u trezorce ročnosti od 364 dana - pojasnio je Primorac.Datum dospijeća je 26. veljače 2026., minimalni iznos upisa po ulagatelju iznosi tisuću eura, pri čemu se trezorci kupuju uz popust, pa minimalni iznos ulaganja za jedan trezorski zapis iznosi 974,73 eura. Tako će građani po dospijeću dobiti tisuću eura za jedan zapis, što znači da će na jednom trezorskom zapisu dospijeća za godinu dana zaraditi 25,27 eura, manje no što je to bilo u ranijim izdanjima, no to svejedno ne znači da je odziv građana bitno manji jer ovo je praktički najsigurniji oblik štednje, tj. držanja novca na sigurnom, s prinosom većim od bankarskog, a uz jamstvo države.