21.01.2022., Zagreb - Od 1. sijecnja 2023. godine, prema planu Vlade, platezno sredstvo u Hrvatskoj postat ce euro, a Hrvatska ce postati 20. clanica eurozone. Kuna ce time, nakon 28 godina koristenja, otici u povijest, dok ce hrvatski gradjani i sluzbeno postati korisnici eura. Ilustracija prelaska kune na euro. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
PIXSELL
20.2.2025., 20:59
Najčešće između šest i deset posto

Većina poslodavaca planira nastaviti dizati plaće i zapošljavati

Najnovije istraživanje tvrtke za ljudske resurse Manpower Hrvatska pokazuje da unatoč izazovnim gospodarskim uvjetima većina poslodavaca u RH planira povećati plaće i nastaviti zapošljavati u prvoj polovini 2025. godine, dok se oporavak gospodarstva nastavlja.

Prema istraživanju "Trendovi kretanja plaća i zapošljavanja H1 2025", čak 76,35 posto poslodavaca u RH planira povećati plaće u prvoj polovini 2025. godine. Najčešće planirano povećanje kreće se između šest i deset posto (35 posto poslodavaca), a 11 posto razmatra povećanja od 11 do 20 posto. Glavni razlozi za rast plaća pritom su zadržavanje zaposlenika (65,73 posto) i prilagodba inflaciji (61,03 posto).

Uz povećanje plaća, otprilike trećina poslodavaca planira povećati dodatne pogodnosti poput bonusa i subvencija za prijevoz, a 63,06 posto ne predviđa znatnije promjene u tom segmentu.

U nekim uslužnim djelatnostima očekuje se kako će znatan udio poslodavaca povećati plaće - primjerice u turizmu i ugostiteljstvu čak 84,22 posto poslodavaca donekle će povećati plaće, a u građevinarstvu takvog je mišljenja 87,5 posto poslodavaca. Znatan rast očekuje se i u sektoru telekomunikacija, elektronike i elektrotehnike, gdje to planira učiniti 71,43 posto poslodavaca. Osim toga, više od 60 posto poslodavaca iz bankarstva, financija, osiguranja, ali i iz djelatnosti transporta i logistike planira povećati plaće. S druge strane, u sektoru zdravstva i farmacije nešto više od 70 posto poslodavaca ne planira povećati plaće.

Prosječna neto-plaća 1361 eura

Prosječna mjesečna netoplaća po zaposlenome u pravnim osobama za prosinac 2024. iznosila je 1361 euro, a medijalna 1156 eura, objavio je u četvrtak Državni zavod za statistiku, čiji podatci pokazuju i da je oko dvije trećine plaća ispod prosjeka.

Prosječna plaća za prosinac nominalno je niža 0,4, i realno 0,5 posto u odnosu prema studenome te nominalno viša 14,3 i realno 10,5 posto u odnosu prema plaći za prosinac 2023. Medijalna netoplaća za prosinac je u odnosu prema studenome niža 0,5 posto, a u odnosu prema istom mjesecu prethodne godine viša je 15 posto. Kada se gleda cijela prošla godina, prosječna mjesečna isplaćena netoplaća po zaposlenome u pravnim osobama iznosila je 1318 eura, što je prema 2023. godini nominalno više 14,8 i realno 11,5 posto.

Nešto manje od dvije trećine zaposlenih imalo je plaću ispod prosjeka. Medijalna plaća je 1156 eura, što znači da je polovina zaposlenih imala plaću ispod, a polovina iznad medijana.

Prema istraživanju, većina poslodavaca u prvoj polovini 2025. godine više će zapošljavati nego otpuštati, a najveću potražnju za radnicima iskazuju građevinarstvo, proizvodnja i turizam. Iako će većina poslodavaca nove zaposlenike pronaći u domaćem kadru, 32 posto poslodavaca planira zapošljavati strane radnike, pri čemu se većina njih (67 posto) okreće trećim zemljama, izvan EU-a i EGP-a.

Iz Manpowera ističu da se, iako je prosječna stopa fluktuacije zaposlenika u 2024. godini iznosila 15,33 posto, poslodavci i dalje suočavaju s izazovima u privlačenju i zadržavanju radne snage. Glavni su razlozi odlaska radnika bolje plaće kod konkurencije, manjak mogućnosti za profesionalni razvoj i preopterećenost na radnom mjestu. Najveći problemi s nalaženjem radnika zabilježeni su u prodaji, logistici i građevinarstvu.

Zaključak istraživanja je da će hrvatsko tržište rada u 2025. godini pokazati stabilnost i pozitivne trendove unatoč određenim izazovima. Očekivani rast plaća, smanjenje nezaposlenosti i povećana potražnja za radnicima upućuju na nastavak povoljnog kretanja ekonomije. S. Cvitanić/H n