
Prosvjed “5 do 12”: Zgradu HNB-a “ukrasili” letcima trgovačkih lanaca
Oko 200 građana Zagreba okupilo se jučer na prosvjedu pod nazivom "5 do 12" ispred sjedišta Hrvatske narodne banke (HNB) uz znak nezadovoljstva zbog divljanja cijena i rastućeg siromaštva u zemlji. Prosvjed u organizaciji potrošačke platforme "Halo, inspektore" upravo na Svjetski dan socijalne pravde, 20. veljače, započeo je simboličnom šutnjom od pet minuta zbog, kako upozoravaju, šutnje državnih regulatornih tijela u obuzdavanju cijena hrane i usluga.
Petominutna tišina okončana je glasnim zvižducima i povicima "Dosta šutnje!" upućenima, među ostalim, i HNB-u, zaduženom za stabilnost cijena. Čelnik platforme Josip Kelemen pročitao je zahtjeve potrošača, među kojima su onaj za smjenom Savjeta HNB-a, ravnatelja Hanfe i AZTN-a i prihvaćanje odgovornosti svih tijela zaduženih za jačanje i razvoj domaće proizvodnje, od resornih ministarstava do agencija… Rok za ispunjenje zahtjeva je 21. ožujka, na prvi dan proljeća.
Neopravdana poskupljenja proizvoda i usluga, najveća inflacija u EU-u, nerad HNB-a i državnih tijela, pohlepa banaka i teleoperatora s naknadama te siromaštvo i socijalna nepravda glavni su razlozi zbog kojih platforma nastavlja s akcijama i pozivima na bojkot trgovina, među ostalim i na današnji dan. Priprema se i aplikaciju koja bi trebala pratiti stvarno kretanje cijena na tržištu, a i olakšati komunikaciju s potrošačima. Pod geslom "živimo od akcije do akcije" građani su na ulaz u zgradu HNB-a položili šarene letke "akcija" domaćih trgovačkih lanaca, želeći time uzvratiti ranijim pozivima čelnika središnje banke građanima da kućni budžet štede "kupnjom na akcijama".
“Cijene divljaju jer država nije na vrijeme poduzela mjere, a trgovci nastavljaju raditi što ih je volja”, kaže umirovljenica Biba. Snježana, koja tek čeka mirovinu, veći dio radnog vijeka provela je u državnoj službi. “Imamo veliki i skupi birokratski aparat, veći nego što je u Njemačkoj, a Nijemci su se dignuli i pobunili da ih njihova birokracija guši. I sama sam radila u državnoj upravi i u jednom trenutku rekla dosta. Nisam više mogla podnijeti tu rastrošnost, pokušala sam se boriti, ali to je bila borba protiv vjetrenjača. Treba to financirati, nahraniti. Nas u Hrvatskoj ima kao u jednoj četvrti New Yorka, a oni nemaju takav birokratski aparat. Zbog čega sve to u doba informatizacije, kad je sve pojednostavljeno. Previše je raznih agencija, uprava i povjerenstava, a nas na prosvjedu baš i nema puno. I to me žalosti”, rezignirano je kazala Snježana.