bojkot; cijene; inflacija; kolica; kosarica; kupci; kupnja; kupovina; potrosacka kosarica; shopping; trgovina
Ana Križanec
18.2.2025., 10:00
KUPCI I DALJE U ŠKRIPU VISOKIH CIJENA

Trgovački lanci i dobavljači optužuju se za rast cijena

Strani trgovački lanci prikazuju gubitke kako bi izbjegli porez na dobit

Nakon što je trgovački lanac Tommy krajem siječnja uputio oštro pismo dobavljačima zbog visokih cijena te zaprijetio izbacivanjem njihovih proizvoda s polica ako cijene ne vrate na staro, počeli su pregovori s dobavljačima, s tim da Tommy neće prihvatiti nove cjenike s višim cijenama. Osim toga, Tommy od dobavljača koji se pojavljuju kao isključivi uvoznici i/ili distributeri određenih proizvoda, odnosno brendova, za naše tržište očekuje da mu omoguće ili barem ne blokiraju izravnu suradnju s proizvođačima. U splitskom trgovačkom lancu navode da je model rada u kojem se između proizvođača i trgovačkog lanca pojavljuju najprije uvoznik, a potom i distributer "zastario, nepotreban i štetan" te podsjećaju na činjenicu da se investiralo u dostatne logističke kapacitete zbog čega nisu potrebni "posrednici koji dodatno poskupljuju lanac opskrbe". Distributeri pak navode da oni nisu jedini u opskrbnom lancu jer robu prodaju i proizvođači, koji također podižu proizvođačke cijene.

“Ljekovita" konkurencija

Ni distributeri ni trgovački lanci ne žele komentirati potez Tommyja, no distributeri naglašavaju da je razlog visokim cijenama proizvoda na policama u maksimalnoj stopi PDV-a i enormnom povećanju plaća od strane države, odnosno visokim ulaznim troškovima. S druge strane, naše susjedne zemlje imaju niži PDV na hranu, poput Italije i Austrije, i nisu toliko logistički zahtjevne kao Hrvatska, imaju veća tržišta s potrošačima koji imaju veće plaće nego u Hrvatskoj, zbog čega se ostvaruje i velik promet, što snižava troškove proizvodnje i distribucije. Naime, kupovna moć potrošača veća je u zapadnim zemljama, pa multinacionalne kompanije često formiraju agresivniju cjenovnu politiku kako bi osvojile ili zadržale kupce, a zbog velike konkurencije i proizvođači i trgovci moraju snižavati cijene. Tako, primjerice, isti brend jogurta ili čokolade može imati nižu cijenu u Njemačkoj jer se bori s jakom konkurencijom, dok u Hrvatskoj nema dovoljno jakih lokalnih konkurenata koji bi srušili cijenu. Također, velike kompanije u EU-u imaju vlastitu distribucijsku mrežu, čime eliminiraju troškove posrednika.

RIJEKA 10.01.2024. Ilustracija potrosacka kosarica, ducan, inflacija. Snimila: Ana Krizanec
Ana Križanec

Opet se navodi primjer popularne tjestenine Barille i utjecaj PDV-a na konačnu cijenu, ali i potrošnje i veličine tržišta. Austrija je uz Maltu i Švicarsku jedno od najvećih izvoznih tržišta tjestenine iz Italije, mjereno po stanovniku, a cijene su gotovo iste kao i kod nas, s tim da je PDV na tjesteninu u Austriji 10 posto, a u Italiji samo 4 posto. Cijena Barille je u Austriji 1,99, a u Hrvatskoj je cijena tjestenine od 1,09 do 1,99 eura, s tim da je ograničena odlukom Vlade, odnosno mogla je biti i viša. Ako je razlika u PDV-u između Italije i Hrvatske čak 21 posto, proizvod bi u Hrvatskoj trebao biti skuplji oko 20 posto, no često nailazimo na proizvode koji su skuplji i do 100 posto. Gledamo li potrebe logistike, prije svega transporta, u Italiji je dizel gotovo dvostruko skuplji nego u Hrvatskoj, dok su u nas cijene i plina i struje ograničene. Talijanskim i austrijskim trgovcima plaće zaposlenika, koje su više nego u hrvatskoj trgovini, očito ne predstavljaju velike ulazne troškove kao našim distributerima jer se toliko ne reflektiraju na cijenu.

Malo zaposlenih

Iako Hrvatska udruga poslodavaca za inflaciju i visoke cijene krivi državu zbog povećanja plaća u javnom sektoru i minimalca, a što im, kako kažu, povećava ulazne troškove, činjenica je da strana predstavništva multinacionalnih brendova imaju jako mali broj zaposlenih u Hrvatskoj. Prema podacima vodećega hrvatskoga poslovnog portala Poslovna.hr za 2023. godinu, Barilla je primjerice imala sedmero zaposlenih u cijeloj Hrvatskoj, P&G 48, Ferrero 50, a Henkel 87 i plaće zaposlenika su im gotovo pa nikakav trošak.

Kako smanjiti porez

Visokim maloprodajnim cijenama u Hrvatskoj doprinose i strani trgovački lanci koji kod nas posluju s prikazanim gubicima kako bi izbjegli plaćanje poreza na dobit. Hrvatska podružnica stranog lanca tako može plaćati visoke naknade matičnoj kompaniji za korištenje brenda, softvera, konzultantskih usluga ili licenci, čime smanjuje svoju dobit u Hrvatskoj i time smanjuje poreznu osnovicu. Osim toga, strane tvrtke mogu kreditirati svoje hrvatske podružnice uz visoke kamate koje se evidentiraju kao trošak u poslovnim knjigama, smanjujući tako dobit i iznos poreza na dobit koji bi trebale platiti u Hrvatskoj. Veliki trgovački lanci često ulažu u nekretnine, opremu i infrastrukturu, a troškove amortizacije mogu koristiti za smanjenje oporezive dobiti. Tijekom širenja lanci ulažu velike iznose u otvaranje novih trgovina, što povećava početne gubitke, a te se investicije mogu knjižiti kao troškovi, čime se opet smanjuje porezna osnovica. Konačno, umjesto da prijave dobit u Hrvatskoj, strane kompanije često koriste pravne mehanizme za "izvlačenje" novca u zemlje s nižim porezima, gdje su matične kompanije registrirane.

U većini slučajeva riječ je o legalnim metodama porezne optimizacije, ali često se nalaze na rubu zakonitosti. Porezne uprave u EU i Hrvatskoj pokušavaju ograničiti agresivne oblike izbjegavanja poreza, ali se multinacionalne kompanije često prilagođavaju novim pravilima i nalaze nove načine za minimizaciju poreznih obveza.