
S Hrvatske radio-televizije bi otišlo oko 300 zaposlenih
Na sjednici Programskog vijeće HRT-a Nikola Baketa osvrnuo se na aktualno pozivanje Uprave da zaposleni iskažu interes za otpremnine i odlazak s HRT-a, pa pitao kako će se to odraziti na posao i ispunjavanje ugovornih obveza što ih HRT ima s Vladom RH.
- Naša ugovorne obveze definirane se do 2027. godine, postojeći zakonski okvir je na snazi i što se tiče strukture programa, ona ostaje nepromijenjena dok novi zakon ne redefinira naše obveze – kazao je glavni ravnatelj HRT-a Robert Šveb. Podsjetio je da je Vlada osigurala financijska sredstva za sporazumne otpremnine, kazao da je proces pokrenut početkom siječnja te da je 280 djelatnika iskazalo interes za odlaskom. I svi su, tvrdi Šveb, ravnomjerno raspoređeni po poslovnim jedinicama. "Do kraja ožujka računamo da će biti 300-tinjak zainteresiranih djelatnika", kazao je Šveb, uz napomenu da ponuda ide samo prema onim djelatnicima za koje je procijenjeno da ih ne treba zamijeniti.
Programsko vijeće ponajviše se bavilo Jezikom i govorom HRT-a. Tihomir Janjić, voditelj odjela Lektori i fonetičari, ustvrdio je da je većina programa u govornom i zvučnom dijelu uređenija i to zahvaljujući učestalim vježbama, edukaciji, audicijama kojima su nazočni i ljudi iz Odjela za govor i jezik. Naglasio je tri neuralgične točke: pred lektore dolaze tekstovi iz kojih se ne da zaključiti što se njima želi reći, pravopisne greške i tuđice te problem s naglascima i nova pojava da se zbog velikog straha od pogreške čuju naglasci kojih ni u jednom našem dijalektu nema. Stoga je edukacija jedini put, složili su se struka i čelništvo HRT-a.