18.02.2025., Zagreb - Svecana inauguracija novoizabranog hrvatskog predsjednika Zorana Milanovica odrzana u Predsjednickim dvorima na Pantovcaku. Svecana prisega na stolu koju ce procitati Predsjednik Zoran Milanovic Photo: Lana Slivar Dominic/HINA/POOL/PIXSELL/PIXSELL
PIXSELL
18.2.2025., 13:56
ANALITIČARI O GOVORU PREDSJEDNIKA ZORANA MILANOVIĆA

Puhovski: Pasivni patriotizam na valu široke podrške birača

Inauguracijski govor predsjednika Zorana Milanovića komentirali su i domaći stručnjaci. Politički analitičar Žarko Puhovski u izjavi za naš list smatra da se Milanović u svojem jučerašnjem obraćanju uoči početka drugog mandata nije htio nikome zamjeriti.

- Značajno za njegovo obraćanje bilo je ono čega nije bilo – ironično je komentirao Puhovski.

- Govor je nalikovao više na "pričam ti priču", bez nekog radikalizma, ali s pokušajem suverenističkog nastupa. Čini mi se više kao pokušaj konstruiranja novog desno-liberalnog koncepta, zagovaranja individualizma s aktivnom solidarnošću. Zapravo, to je forma klasičnog liberalizma s formom nacionalizma, govor nezamjeranja, pasivni patriotizam na valu 75-postotne podrške širokog biračkog tijela. Atmosfera svečanosti pomalo je podsjećala na proslavu u domu lokalnog dobrovoljnog vatrogasnog društva, valjda da se ostavi dojam skromnosti – prokomentirao je Puhovski aludirajući i na glazbeni izbor ceremonije.

Većina domaćih televizija pratila je predsjedničku inauguraciju specijalnim emisijama. Komunikologinja dr. Smiljana Leinert Novosel u studiju HTV-a ocijenila je Milanovićev govor kao pozitivan s porukama koje promiču dijalog. No, smatra da je ceremonija održana u skučenom prostoru.

- Za inauguracijsku svečanost trebao se odabrati malo veći prostor, to se moglo vidjeti primjerice kad je Lado izvodio svoju točku. Ipak, kreairala se jedna pristojna atmosfera i svi su željeli da ceremonija bude kvalitetna i kratka. Što se tiče samog Milanovićevog govora u usporedbi od prije pet godina, on je možda bio manje konzistentan. Uz vanjsko-političke odnose i pozicioniranje RH predsjednik je stavio naglasak da se on brine za svoju zemlju, da želi mir i stabilnost i sigurnost, odnosno da će to biti u centru njegovih interesa, što je sve ono što je i ranije govorio. Vrlo je interesantna teza Milanovića da sigurnost ipak ima cijenu u odnosu na potrebe obrazovanja, znanosti i kulture. Tu se može postaviti i obrnuto pitanje, što ćemo braniti ako sloboda dođe u pitanje? U svakom slučaju, govor je bio pozitivan, osviješćen kaotičnom situacijom u svijetu, usmjeren prema Hrvatskoj i s porukama o potrebi razgovora i dogovora - kazala je Leinert Novosel.

“Mačekovsko-kumekova” filozofija

Aleksandar Musić, komunikacijski i politički konzultant, složio se s tezom Leinert Novosel dodavši da potrebe sigurnosti i potrebe znanosti i kulture ne isključuju jedno drugo. Musiću je sporna poznata Milanovićeva rečenica, citat Vladka Mačeka, “Kad se veliki tuku, mali idu pod stol”.

- Trebamo biti svjesni da sve ovo što se događa na obodu Europe nije izolirani događaj. Riječ je o nizu događaja koji su pokrenuti prije 10, 15 godina. Amerika očito neće pomoći, a Kina je daleko. Imamo Europu, a što mi radimo? Hrvatska je računala da će ulaskom u NATO biti pretplaćena na sigurnost, no ona sada treba raditi samostalno na vlastitoj sigurnosti, a istovremeno produbljivati stečena savezništva. Meni je problematična “mačekovsko-kumekova” filozofija o malima koji moraju pod stol – naveo je Musić.

Analitičari su se složili kako je evidentan bio izostanak mladih na svečanosti. Leinert Novosel primijetila je još jednu neobičnost za domaćina - u odabiru glazbenih točaka kontinentalne i mediteranske Hrvatske izostavljena je glazbena baština Zagreba i Istre.

Politički analitičar Davor Gjenero dobrim je ocijenio to što Milanović u govoru nije dodatno zaoštravao odnose s Vladom. Govoreći o tome što možemo očekivati, analitičar je ocijenio kako je očito da Milanović u narednom mandatu želi više ovlasti u području obrane i nacionalne sigurnosti, ali i vanjske politike. "O tome je govorio više, a ova retorika o socijalnoj integraciji nije išla dublje od svojevrsnog stereotipa. Ne vidi se da bi doista socijalna integracija za njega bila nešto važno", ocijenio je.

Ipak, nastup Chriztel Renae Acevede, učenice sedmog razreda iz Svetog Martina na Muri, koja se prije četiri godine doselila s Filipina i svoj novi dom pronašla u Hrvatskoj, Gjenero je istaknuo kao dobru integracijsku poruku.Također je poručio kako je važno da se ovakav format inauguracije, kako ga je Milanović uspostavio prije pet godina, zadrži jer je riječ o dobrom iskoraku.

Gjenero: Suspregnuti trijumfalizam

Gjenero je ocijenio kako je Milanović ovoga puta govorio bitno drukčije nego prije pet godina, istaknuvši kako je njegov govor 2020. bio apartan, dostojanstven i umjeren. “Činilo se kao da počinje mandat novog Milanovića koji će gasiti sukobe, no vrlo se brzo pokazalo da nije posve tako. Ovoga puta u govoru je bilo svojevrsnog suspregnutog trijumfalizma”, rekao je analitičar Hini.Gjenero je dodao kako je govor imao ton “jesam li vam ja govorio” kada pravda svoj antiatlantizam i nesklonost europskim institucijama, ocijenivši da Milanović u današnjim okolnostima i ima argument da tako govori. “Danas on govori s porukom - jeste li vidjeli da sam ja, u odnosu na neke druge lidere koji preuzimaju kormilo svjetske politike, još uvijek obuzdan Ustavom i demokratskim načelima”, naveo je. H