
“Mahokrilo” - dron iz Hrvatske za let na Marsu
Nakon konstrukcije u Zagrebu, testovi letenja provodit će se u Mars komori u Nizozemskoj
Hrvatski znanstvenici uključuju se u razvoj dronova sličnih kukcima, koji će omogućiti potpuno drukčije istraživanje Marsa. Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) Sveučilišta u Zagrebu potpisao je s Europskom svemirskom agencijom (ESA) ugovor o izvođenju znanstvenoistraživačkog projekta "Flapping Wing Vehicle for Mars Atmospheric Flight", čiji je cilj razviti inovativni dron inspiriran prirodom, letjelicu koja bi mogla donijeti revoluciju u istraživanje Marsa.
Glavni istraživač i voditelj projekta hrvatski je stručnjak, prof. dr. sc. Zdravko Terze, koji će zajedno s timom domaćih stručnjaka s FSB-a surađivati s prestižnim europskim sveučilištima TU Delft i Politecnico di Milano na projektu koji u cijelosti financira Europska svemirska agencija. Projekt je proglašen najboljim među desecima prijava pristiglih na natječaj 2024. godine. Riječ je o nastavku istraživanja već provedenih na FSB-u u okviru znanstvenog projekta koji je također financirala ESA, a kojim su razvijeni matematički modeli leta takve letjelice u atmosferama Marsa, ali i Venere.
- Ovaj inovativni dron koji će se razvijati upravo na FSB-u, koristi se potpuno novim načinom letenja, nadahnutim gibanjem bioloških sustava na Zemlji. Umjesto rotirajućih lopatica poput NASA-ina "Ingenuityja", koji je izveo 72 leta na Marsu prije nego što je pretrpio havariju u siječnju 2024., ova će se letjelica koristiti "mahokrilom" - tehnologijom koja može omogućiti učinkovitiji i energetski štedljiviji let u ekstremnim uvjetima Marsove atmosfere - objašnjava prof. Terze, koji je ujedno osmislio novu tehnologiju.
Nakon konstrukcije nove letjelice na FSB-u, prvi testovi letenja provest će se u ESA-inu laboratoriju u Nizozemskoj, u specijalnoj Mars komori, koja vjerno simulira atmosferu Crvenog planeta.
- Ako ova tehnologija prođe testove, hrvatski znanstveni doprinos mogao bi pridonijeti uspjehu budućih misija na Mars - poručuje Terze.
Njegova su istraživanja privukla i interes privatnog kapitala. Upravo je razvoj ovog inovativnog drona prva investicija koju je luksemburški hi-tech VC fond "Vesna" nedavno realizirao u Hrvatskoj, s ciljem osnivanja start-up tvrtke za daljnji razvoj ove tehnologije.