24.10.2024., Sibenik - Glavni drzavni odvjetnik Ivan Turudic boravio u Sibeniku u izvanredni nadzor u DORH-u Sibenik'. Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL
PIXSELL
17.2.2025., 09:00
glavni državni odvjetnik

Slučaj “Lastovo” - Turudić poručio: Ministarstvo ovlašteno kazneno prijaviti Soptu

Iako je Jadrolinija dobila novu upravu, ne stišavaju se reakcije na prošlotjednu smjenu Davida Sopte i drugih članova bivše uprave nakon nesreće na brodu "Lastovo". Nakon što su i DORH i bivša uprava na temelju stručnih ekspertiza utvrdili da su za nesreću s tri poginula pomorca odgovorni samo zapovjednik, časnik palube i noštromo s "Lastova", reagirali su šokirani sindikati koji su javno postavili pitanje zašto DORH nije zatražio i odgovornost uprave, odnosno Sopte i suradnika. I samo Ministarstvo mora od toga se u petak ogradilo. Naime, izvješće Ministarstva mora Olega Butkovića upozorilo je i na odgovornost uprave zbog manjka u sustavu sigurnosti tvrtke, a u razgovoru za 24 sata odgovorio im je glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, koji je Butkoviću i Ministarstvu poručio da i oni mogu proširiti svoje zahtjeve za istragom, jer to i jest njihova ovlast. "Zašto Ministarstvo nije podnijelo kaznenu prijavu ako smatraju da je odgovoran i predsjednik uprave? Oni su ovlašteni to učiniti", kaže glavni državni odvjetnik Ivan Turudić i obećava da će svi argumenti biti razmotreni.

- Rješenje o osumnjičenima u istrazi nije "zapisano u kamenu", može se mijenjati ako bude novih relevantnih dokaza. Pozivam Ministarstvo neka podnese kaznenu prijavu s argumentima o odgovornosti i ona će svakako biti razmotrena - poručio je Ivan Turudić.

Sindikat je zgrožen otvaranjem istrage protiv pomoraca, bez odgovornosti Uprave: "Kako oni mogu biti odgovorni ako uprava nije imala propisana pravila za rukovanje rampom i sigurnosne protokole".

Sad već bivša uprava Jadrolinije je pak na istom tragu kao i Državno odvjetništvo, a za stručno pravno mišljenje prof. Dragana Bolanče platili su 25.000 eura. Na to je reagirala SDP-ova zastupnica Ivana Marković, koja je pozvala "institucije" da i to ispitaju i da Sopta za to odgovora. "Bivši predsjednik uprave je zadnje dane svoga mandata iskoristio za potrošiti 25 tisuća eura našeg novca za pisano mišljenje na 18 stranica teksta, tj. 1470 eura po stranici, da bi kupio pravdu. Za sebe. Pravno mišljenje na 18 nepunih stranica rijetkog proreda. Mornari i posada nisu bili te sreće", kaže Marković u priopćenju.

Nakon tragedije u Malom Lošinju, Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci je po zaprimanju kaznene prijave Policijske uprave primorsko-goranske, donijelo rješenje o provođenju istrage protiv trojice hrvatskih državljana (1987., 1992. i 1975.) zbog počinjenja teškog kaznenog djela protiv opće sigurnosti Kaznenog zakona. Dio javnosti smatra da je trebalo biti doneseno rješenje o provođenju istrage i protiv čelnika Jadrolinije, Davida Sopte. Pitanje zapovjedne odgovornosti u složenom lancu odgovornosti osobito je specifično u velikim kompanijama, pa i kada je riječ o brodarskim kompanijama poput Jadrolinije. 

“Riječ je o klasičnoj zapovjednoj odgovornosti”

Odvjetnik Velimir Došen, specijaliziran za kazneno pravo, smatra da je ŽDO u Rijeci ispravno postupio jer je nedvojbeno utvrdio činjenice te na temelju toga nije donio rješenje o istrazi protiv Sopte.

- Prvo treba reći da se radi samo o provođenju istrage protiv trojice članova posade, a ne već unaprijed ih proglasiti krivim. Širenjem istrage prema upravi Jadrolinije moglo se ići i prema nadležnom ministarstvu. Međutim, ni to se ne može isključiti u nekom daljnem postupku, ovisi kako će se on razvijati. Ovdje je riječ o klasičnoj zapovjednoj odgovornosti i analogija se može povući u samom lancu odgovornosti kada su u pitanju prijevozna sredstva, u slučaju neke zrakoplovne nesreće. Može se postaviti identično pitanje, da li bi recimo odgovarao predsjednik uprave neke zrakoplovne kompanije kada bi se radilo o grešci pilota, odnosno članova posade zrakoplova? - kaže Došen.