
Vukovarska gradska tvrtka Komunalac
Vukovar: Kako je Komunalac postao poligon za predizbornu kampanju?
Vijest da je vukovarska gradska tvrtka Komunalac zatražila od Gradskog vijeća jamstvo za kredit u iznosu od 400 tisuća eura nedvojbeno je neugodno iznenadila dio Vukovaraca.
Naime, godinama su i vladajući i oporba upućivali samo riječi hvale za poslovanje tog poduzeća koje je prije desetak godina upalo u popriličnu krizu, no nakon što je na čelo došao Igor Štrangarević, stanje se počelo mijenjati nabolje, a prema ocjenama mnogih Komunalac je ubrzo postao primjer uspješnog rada. I gradonačelnik Ivan Penava više je puta biranim riječima govorio o načinu vođenja tvrtke i odličnim rezultatima. Među ostalim, 2019. godine prilikom predstavljanja ulaganja ukupne vrijednosti od 20 milijuna kuna u vlastitu dugotrajnu imovinu poduzeća, izjavio je kako je "riječ o vrlo dobro ustrojenoj tvrtki s modernom opremom te rukovodstvom koje ima viziju i ispravan pristup poslu".
Da nešto ne štima u odnosima vlasti i Komunalca moglo se pretpostaviti krajem prošle godine kada se prvi put pojavila informacija kako će Grad od tvrtke preuzeti naplatu parkiranja. Na sjednici Gradskog vijeća Penava je rekao kako je naplata parkiranja "zlatna koka" na kojoj se ne može izgubiti te kako nisu zadovoljni nadogradnjom standarda parkiranja. U to je vrijeme došlo do raskola dugogodišnjih koalicijskih partnera u Vukovaru, Domovinskog pokreta i Hrvatskih suverenista, što je značilo i kako će doći do smjene na čelu Komunalca, gdje su do tada direktore "birali" Suverenisti. I doista, poziciju direktora preuzeo je Domagoj Bilić iz DP-a.
Od posljednje sjednice Vijeća, održane prije desetak dana, krenule su međusobne optužbe dojučerašnjih koalicijskih partnera o (ne)sposobnim kadrovima i lošim upravljačkim odlukama, odnosno pokušaj da se Vukovarcima pojasni tko je kriv za stanje u poduzeću u kojem, prema Bilićevim riječima, od 193 zaposlene osobe 104 rade za minimalac, a veliki dio ostalih radnika tek je malo iznad toga, čak i onih s visokom školom i dugogodišnjim radom u tvrtki. Dan poslije čelnici Suverenista poručili su kako novi direktor nije sposoban upravljati takvim sustavom, ustvrdivši kako su u posljednjem desetljeću imali direktore koji su tvrtku podignuli iz pepela, postavili na zdrave noge i nikada se na ovaj način nisu zaduživali. Kritizirali su i odluke nove većine u Vijeću (DP/HDZ) o prebacivanju naplate parkirališta na Grad, naglasivši kako je ta naplata Komunalcu donosila 8 posto ukupnih prihoda.
Nekoliko dana poslije Bilić je odgovorio svojom konferencijom za novinare, iznio je niz podataka o lošem stanju koje je naslijedio i u konačnici poručio kako je poduzeće "neodgovorno poslovalo svih proteklih deset godina koje Suverenisti nazivaju svojim godinama".
O tomu kako je Komunalac od respektabilne tvrtke došao u poziciju da traži kredit za isplatu plaća mogao bi suditi netko tko bi "pročešljao" dokumentaciju i objektivno iznio zaključak, no niti je realno niti je fer da ljudi iz iste stranke toliko promijene mišljenje da one koje su donedavno hvalili danas kvalificiraju ljudima koji su deset godina neodgovorno poslovali. Očito je kako je na djelu početak kampanje za lokalne izbore na kojima će i DP (samostalno ili u koaliciji s HDZ-om) i HS imati kandidate za gradonačelnika Vukovara. Što će do tada još "isplivati" u međusobnim optužbama, pokazat će vrijeme, ali i jednima i drugima bi trebalo biti jasno kako je zaposlenima u gradskom poduzeću manje važno ili posve nevažno čiji je čovjek u direktorskoj fotelji, već im je u fokusu stabilnost Komunalca, njihovih radnih mjesta i povećanje plaća.