
Dozvole za rad strancima izdavat će se na tri godine, sezoncima do 9 mjeseci
Vlada je u saborsku proceduru uputila konačni prijedlog Zakona o strancima, a prema riječima potpredsjednika Vlade i ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića izmjenama zakona pristupilo se radi usklađivanja s novom Direktivom EU-a o uvjetima za ulazak i boravak državljana trećih zemalja u svrhu zapošljavanja visokokvalificiranih radnika, a riječ je o tzv. Direktivi o plavoj karti.
Dozvole za boravak i rad tako će se, umjesto do jedne godine, izdavati na rok do tri godine, za sezonski rad na rok do devet mjeseci, umjesto dosadašnjih šest, a valjanost plave karte produžuje se sa 24 na 48 mjeseci.
Zakonom su predviđena i stroža pravila za poslodavce. Ako osigurava smještaj ili je posrednik u osiguranju smještaja radniku, poslodavac će morati dati dokaz o primjerenom smještaju koji prilaže uz zahtjev za izdavanje dozvole za boravak i rad. Nadležno se tijelo o prekidu ugovora o radu mora obavijestiti u roku od pet radnih dana, u odnosu prema dosadašnjih 15 dana.
Prijevoznici koji su stranog radnika dovezli iz druge države članice Europskog gospodarskog prostora, a za kojeg se utvrdi da ne ispunjava uvjete za boravak, bit će obvezni bez odgađanja i o svom trošku odvesti radnika iz Hrvatske. Poslodavci će morati dati novčano jamstvo državi u iznosu jedne prosječne mjesečne brutoplaće, za slučaj da odustanu od radnika za kojeg su ishodili radnu dozvolu. Zabranjuje se obavljanje djelatnosti preko digitalnih platformi kao što su Bolt ili Wolt ako je taj poslodavac nezakonito zapošljavao strane radnike. Ako poslodavac ne poštuje propise o zaštiti na radu ili se nalazi na popisu poslodavaca za koje je utvrđeno postojanje neprijavljenoga rada, kao i prekršaji zbog pomaganja državljanima trećih zemalja u nezakonitom prelasku granice, ukinut će se dozvola za boravak i rad.
Za jednostavna, odnosno pomoćna deficitarna zanimanja, kao što su pomoćni konobar, sobarica ili pomoćni kuhar, neće biti potrebno dokazivati radno iskustvo ili kvalifikaciju, a plaća stranog radnika neće smjeti biti manja od prosječne plaće hrvatskog radnika u tom određenom zanimanju. Dozvolu za rad moći će dobiti i osobe koje nemaju obrazovnu kvalifikaciju, i to isključivo u IT sektoru, a vještinu će dokazati radnim iskustvom, što će procjenjivati povjerenstvo koje imenuje ministar nadležan za rad, a nositelj plave karte morat će imati mjesečno jednu i pol prosječnu brutoplaću u Hrvatskoj.
Premijer Andrej Plenković istaknuo je da se želi bolje i sustavnije regulirati pravni okvir kako bi se "na pravi način reagiralo na fenomen većeg broja stranih radnika koji dolaze u Hrvatsku", dodavši da će se zakonom urediti status i zaštita stranih radnika, kao i nadzor agencija koje ih dovode.
Lani je podneseno 286 tisuća zahtjeva za izdavanje dozvole za boravak i rad, 22 posto više nego godinu prije. Odobreno je 206.529 dozvola, što je čak 210 posto više nego 2020. godine, kada ih je izdano 66.655. Najviše dozvola za rad izdano je u djelatnostima graditeljstva, turizma i ugostiteljstva. Za novo zapošljavanje izdane su 132 tisuće, a za produljenje gotovo 57 tisuća dozvola, te 17,5 tisuća dozvola za sezonske radnike, najviše u djelatnosti turizma i ugostiteljstva.