Osijek, 24.01.2025. - Osječani su se u petak također priključili bojkotu trgovina i trgovačkih lanaca, kojeg je za danas najavila inicijativa pokrenuta iz Facebook grupe "Halo, inspektore". foto HINA/ Igor VUČKOVIĆ/ tm
HINA
30.1.2025., 09:00
NOVA RUNDA BOJKOTA TRGOVINA

Cijena pšenice pada, a kruh je sve skuplji

“Ako police u velikim trgovina ostanu pune i prestanu se prazniti, pritisak na lance doći će i od dobavljača i proizvođača”

Početak sedmodnevnog bojkota kupnje triju glavnih proizvoda u tri međunarodna lanca – Lidl, Eurospin i DM u četvrtak te za petak planirani jednodnevni bojkot svih usluga, poput platnog prometa, kafića, smještaja, prijevoza i dostave, dobio je podršku i od Nezavisnih hrvatskih sindikata (NHS). Na tragu prošlotjedne akcije jednodnevnog bojkotiranja trgovina, potrošačka platforma "Halo, inspektore" pozvala je građane da od četvrtka u tri spomenuta lanca sedam dana ne kupuju gazirana pića, vodu i deterdžent. Također, za petak su pozvali građane da uopće ne troše, odnosno potpuno izbjegnu sve vrste plaćanja i usluga. Krešimir Sever iz NHS-a ponovio je kako je bojkot u dvjema akcijama sasvim opravdan zbog neopravdanog divljanja cijena i inflacije, koja je pojela korektivni porast plaća te porazne činjenice da su isti proizvodi međunarodnih trgovačkih lanaca jeftiniji u susjedstvu i matičnim zemljama nego na domaćim policama.

“Vrijedi podsjetiti da su cijene hrane u svijetu padale dok su u Hrvatskoj, posebno nakon pandemije, kontinuirano rasle. Istovremeno, javnim novcem tijekom pandemije u tim su se firmama sufinancirale plaće njihovih radnika. Unatoč aktivnim mjerama zaprepašćujuće je kako se to vraća građanima, neopravdanim dizanjem cijena hrane. Vlada zamrzavanjem cijena 30 osnovnih proizvoda nije uspjela zaustaviti taj negativan trend, a zasad imamo samo najave da će listu proširiti na 50 do 70 proizvoda. Posebno treba upozoriti i na propust Hrvatske narodne banke, koja je zakonski odgovorna za održavanje stabilnosti cijena u RH. HNB nije ništa poduzeo, nego je građanima poručio da kupuju 'na akcijama'. No imamo dojam da su trgovački lanci ponudama akcijskih cijena po sličnim iznosima, vrstama proizvoda i terminima imali kartelni dogovor, zbog čega ona priča da što više trgovačkih lanaca i konkurencije spušta cijene proizvoda pada u vodu", upozorio je Sever ne dvojeći da u izostanku dugoročnih mjera i efikasnih regulacija bojkot trgovina ostaje jedini odgovor građana.

“Ako police u velikim trgovina ostanu pune i prestanu se prazniti, pritisak na trgovačke lance doći će i od dobavljača i proizvođača a konačni je rezultat, htjeli - ne htjeli - spuštanje cijena. To moraju shvatiti i naši građani. Dok kupnjom prazne police trgovačkih lanaca, neće doći do snižavanja cijena. Nama, dakako nije u interesu da stradaju trgovci, dobavljači i proizvođači, nego da se pohlepno profitiranje na kupcima vrati na razumno zarađivanje. U četiri godine cijena pekarskih proizvoda porasla je za 50 do 60 posto, a cijena kruha više od 60 posto, iako je cijena pšenice lani bila niža nego prije četiri godine", istaknuo je Sever. Boziv na bojkot trgovina tiče se i njemačkog lanca DM-a, koji je u javnosti percipiran kao dobar poslodavac s pristojnim plaćama radnika. Sever smatra kako to ne umanjuje argument potrošačke udruge za bojkot. 

VLADA TREBA RJEŠAVATI PROBLEM

“Mi u sindikatu nismo protiv stranih trgovačkih lanaca, ali treba reći da oni nisu došli iz suosjećajnosti, nego da u Hrvatskoj zarade. Ako su zaposlili velik broj ljudi, treba onda postaviti pitanje koliko je posljedično malih domaćih trgovaca i radnji zatvorilo svoja vrata. Mi nismo ničija kolonija da nam se serviraju takve priče. Vlada bi trebala početi rješavati problem”, naglasio je Krešimir Sever.