
Sada je važnije nego ikad njegovati kulturu sjećanja, zločini se ne smiju ponoviti
Osamdeseta obljetnica oslobađanja nacističkog koncentracijskog logora Auschwitz, na području današnje Poljske, prošla je bez ruskog predsjednika Vladimira Putina, premda je upravo Crvena armija 27. siječnja 1945. ušla u kompleks koji simbolizora holokaust, kao i izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, unatoč činjenici da su u Auschwitzu Židovi bili daleko najbrojnije žrtve. Dobar je to pokazatelj u kakvom se stanju svijet trenutačno nalazi, naime, njih su obojica optužena za ratni zločin u Ukrajini odnosno Gazi. Poljske su vlasti, istina, jamčile Netanyahuu da mu se ništa neće dogoditi ako dođe na obilježavanje, da neće biti priveden, ali on je tamo ipak poslao svog izaslanika, ministra obrazovanja Yoava Kischa.
Ujedinjeni narodi 2005. godine 27. siječnja proglasili su Danom sjećanja na holokaust, preživjelih svjedoka kojih je sve manje među nama.
"Mi Poljaci smo čuvari sjećanja. Brinemo se da se ono održi, da se ne ponovi takva katastrofa čovječanstva, takvi užasni zločini nezabilježeni u ljudskoj povijesti. Danas smo ovdje vidjeli i posljednje preživjele. Imao sam čast biti s njima u koloni", rekao je u ponedjeljak, prenijela je Hina, poljski predsjednik Andrzej Duda, koji je s pedesetak preživjelih, s prugastim šalovima oko vrata, položio vijence i zapalio svijeće na prostoru nekadašnjeg logora, pred zidom smrti kod Bloka 11. U poslijepodnevnim satima održana je komemoracija u prisutnosti izaslanstava više od 50 država, a hrvatsko je vodio premijer Andrej Plenković. Stigli su i, primjerice, njemački kancelar Olaf Scholz, predsjednik Francuske Emmanuel Macron, kraljevi Velike Britanije i Španjolske, a posebni izaslanik za Bliski istok Steve Witkoff predstavljao je SAD.
"Danas je važnije nego ikad njegovati kulturu sjećanja i obrazovati mlade generacije kako se ovakvi strašni zločini više nikad ne bi ponovili te kako bismo gradili tolerantnije društvo", napisao je prije puta Plenković na platformi X.
Predsjednik Zoran Milanović odlučio se za Faceboook.
"Na današnji dan obilježavamo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, dan kada je prije 80 godina oslobođen nacistički koncentracijski logor Auschwitz. Sjećanje na monstruozan zločin nad židovskim narodom, koji je bez presedana u svjetskoj povijesti, treba trajno sačuvati. To je bilo razdoblje sumraka civilizacije u kojem su na okrutan način ubijeni milijuni ljudi. Naša je obveza i dužnost nastaviti komemorirati ovu strašnu tragediju te slati poruku mira, dijaloga i prijateljstva među narodima, posebno zbog budućih generacija. Holokaust nikada ne smije biti zaboravljen", upozorio je Milanović.
Na zagrebačkom groblju Mirogoj, kod skulpture "Mojsije" u sklopu Židovskog groblja, počast žrtvama holokausta zajednički su odali predstavnici Sabora i Vlade. "Bilo je to jedno od najsramotnijih razdoblja u ljudskoj povijesti. To je bilo vrijeme patnje, muke, nečega kroz što ni jedan čovjek nikad ne bi trebao prolaziti. Sve je to bilo izazvano jednom strašnom ideologijom koja je željela likvidirati sve one koji su bili drukčiji po svojoj naciji, vjeri i različitim vrstama pripadnosti. S obzirom na to da je sve manje svjedoka tog vremena, na nama je da generacijama koje dolaze objasnimo kako je uopće moguće da se dogodi takvo zlo i što ga je prouzročilo. Isto tako, da objasnimo mlađoj generaciji da se za slobodu, demokraciju, mir itekako treba boriti", izjavio je predsjednik Sabora Gordan Jandroković. Ministrica Nina Obuljen Koršinek ustvrdila je da "u Hrvatskoj radimo sve što možemo, kroz obrazovni sustav, muzealizaciju, općenito kroz edukaciju, kako bismo podizali svijest i promicali tolerantan suživot svih naših sugrađana".