Trgovci pokušavaju obezvrijediti bojkot jednodnevnim popustima
Baš na dan kada bi se trebao održati bojkot trgovina zbog neopravdanog podizanja cijena, predviđen za petak, 24. siječnja, neki su trgovci odlučili uvesti jednodnevne akcijske popuste od 20 posto na određene proizvode, na što su iz Saveza udruga potrošača poručili kako su svjesni da trgovci pokušavaju obezvrijediti inicijativu privlačenjem potrošača jednodnevnim popustima te da takvi potezi “upućuju na neprihvatljivo podcjenjivanje inteligencije i odlučnosti potrošača”.
“Jednodnevni popusti nisu rješenje za sustavne probleme. Naprotiv, oni samo potvrđuju da bi cijene mogle biti znatno niže i održivije. Omjer rasta cijena i rasta plaća nikako nije usporediv, a ovakvi potezi trgovaca dodatno naglašavaju potrebu za trajnim promjenama u korist potrošača”, ističe se u priopćenju Saveza udruga potrošača, koji potpuno podržava najavljeni bojkot trgovina jer ta akcija, kažu, ima za cilj upozoriti na neodrživo visoke cijene osnovnih prehrambenih proizvoda i potaknuti dugoročne promjene koje će koristiti svim građanima Hrvatske. “Ti privremeni ‘popusti’ nisu znak dobre volje, već način da se umanji važnost kolektivnog otpora i održi praksa visokih cijena koja već dugo opterećuje građane”, poručili su iz Saveza udruga, napomenuvši kako ih posebno zabrinjava što takve ponude ciljaju na građane koji su u težoj financijskoj situaciji, iskorištavajući njihovu potrebu za uštedom kako bi se potkopala solidarnost među potrošačima.
Pozvali su građane da ostanu solidarni i odlučni u podršci bojkotu, napomnuvši kako trgovci ovise o kupcima te kako zajednička akcija ima snagu donijeti stvarne promjene. Također su pozvali sve udruge za zaštitu potrošača, kao i širu javnost, da dijeljenjem informacija pridonesu uspjehu navedene inicijative.
Vlada bi do kraja ovoga mjeseca trebala objaviti novi popis proizvoda s ogrančenim cijenama, na kojemu će biti 50-ak artikala, tj. 20-ak više nego na aktualnoj listi. U povodu toga je u utorak u Ministarstvu gospodarstva održan sastanak s predstavnicima trgovaca i proizvođača, a u srijedu s distributerima, no detalji buduće liste proizvoda još nisu poznati.
U međuvremenu je Hrvatska obrtnička komora u kontekstu ograničavanja cijena proizvoda ponovila svoj zahtjev Ministarstvu gospodarstva u kojemu traži ograničavanje marže na finalne cijene proizvoda te ističu kako trgovci-obrtnici nisu i ne mogu biti u istom položaju kao trgovački lanci s velikim brojem prodavaonica, velikim brojem zaposlenih te velikim prometom i prihodima. Osim ograničenja marže HOK predlaže i da se primijene kriteriji razvrstavanja gospodarskih subjekata prema veličini tako da se sve obrtnike u kategoriji mikropoduzetnika sa do deset zaposlenih izuzme iz obveze provedbe nove odluke o kontroli cijena.