Poziv zastupnicima u EU parlamentu da stanu u zaštitu hrvatskih poljoprivrednika
Hrvatska poljoprivredna komora (HPK) pozvala je u srijedu zastupnike u EU parlamentu da stanu u zaštitu hrvatskih poljoprivrednika te poduzmu korake za sprečavanje negativnih posljedica trgovinskih sporazuma sa zemljama Mercosura, ali i Ukrajine na poljoprivredni sektor.
"U ime obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, članova HPK te Europske organizacije poljoprivrednika Copa-Cogeca, obraćamo Vam se zbog trgovinskog sporazuma Europske unije (EU) sa zemljama Mercosura - Argentinom, Brazilom Paragvaj, Urugvajem i Bolivijom. Ovim putem želimo izraziti zabrinutost zbog posljedica koje bi ovaj sporazum mogao imati na cijeli poljoprivredni sektor“, stoji u dopisu upućenom europskim parlamentarcima.
Iako se načelno ne protive bilateralnim trgovinskim sporazumima, smatraju da je poglavlje o poljoprivredi, u okviru sporazuma EU i zemalja Mercosura, neuravnoteženo i predstavlja veliku prijetnju za osjetljive sektore kao što su govedarstvo, peradarstvo i šećerna industrija, kazali su iz HPK. Ti sektori, kako su istaknuli, osjetljivi su na tržišne poremećaje, a sporazum to ne uzima u obzir na odgovarajući način.
Iz HPK navode kako kumulativna procjena utjecaja, koju je objavio Zajednički istraživački centar (JRC) ove godine, naglašava negativne trgovinske učinke na osjetljive sektore u poljoprivredi. Pored toga, pregovori oko daljnje liberalizacije carina s Ukrajinom dodatno opterećuju domaće poljoprivrednike, kazali su iz HPK, napominjući da bi sporazum mogao imati ozbiljne posljedice za obiteljska poljoprivredna gospodarstva. U Hrvatskoj ih, kako su naveli, ima oko 160.000.
U HPK ističu kako postoji velika razlika u standardima proizvodnje na poljoprivrednim gospodarstvima između EU i zemalja Mercosura, što se osobito odnosi na korištenje agrokemikalija, poljoprivrednih praksi oko zdravlja i dobrobiti životinja te sigurnosnih standarda u proizvodnji hrane. Osim toga, poljoprivredne prakse u zemljama Mercosura povezane su s opsežnim krčenjem šuma, što potkopava sve napore naših poljoprivrednika oko očuvanja bioraznolikosti i postizanja održivih klimatskih ciljeva.
"Sporazum bi mogao uzrokovati zasićenost tržišta EU jeftinim proizvodima iz zemalja Mercosura, što bi uzrokovalo značajne gubitke prihoda za domaće poljoprivrednike i kolaps sektora koji je već 'na koljenima'", istaknuli su iz HPK. Na kraju će, smatraju, ispaštati i poljoprivrednici i potrošači. Stoga od EU parlamentaraca traže da razmotre njihovu zabrinutost i poduzmu korake za sprečavanje negativnih posljedica ovog sporazuma na poljoprivredni sektor Republike Hrvatske i EU, stoji u pismu HPK.