Hrstić: Ako je sve po pravilima, čovjek se pita kako je došlo do tragedije u školi
Nakon što je objavljen izvještaj zdravstvenog inspekcijskog nadzora u Klinici za psihijatriju zbog napada u OŠ Prečko po kojem nije bilo propusta u liječenju 19-godišnjeg napadača, ministrica zdravstva Irena Hrstić rekla je u srijedu da ako je sve po pravilima, čovjek se upita kako je došlo do tragedije.
"Povjerenstvo za stručna pitanja i stručni nadzor Hrvatske liječničke komore (HLK) utvrdilo je da je liječenje pacijenta (19) u Klinici na Jankomiru provedeno po pravilima struke, da su u konkretnom slučaju učinjeni svi kliničkim stanjem pacijenta indicirani medicinski postupci te nisu nađeni stručni propusti liječnika", priopćeno je u utorak iz Ministarstva zdravstva.
Napad se dogodio 20. prosinca prošle godine, a 19-godšnji mladić, koji je prethodno liječen u Klinici za psihijatriju, u OŠ Prečko nožem je usmrtio 7-godišnjeg učenika te ozlijedio još troje učenika i učiteljicu. Potom je pobjegao i pokušao samoubojstvo.
Ministarstvo zdravstva je odmah pokrenulo zdravstveno-inspekcijski nadzor u Klinici na Jankomiru, gdje se napadač prethodno liječio. Obavljao ga je Samostalni sektor za inspekcije u zdravstvu, a obuhvaćao je detaljan uvid i analizu cjelokupne medicinske i druge dokumentacije pacijenta, kao i očitovanje zdravstvenih radnika, liječnika koji su ga medicinski zbrinjavali.
Gostujući u srijedu u emisiji Hrvatskog radija "A sada Vlada" ministrica zdravstva Irena Hrstić komentirala je dovršetak zdravstvenog inspekcijskog nadzora u Klinici za psihijatriju.
Preispitati stručne medicinske smjernice i njihovu primjenu u praksi
Iako je utvrđeno da nije bilo propusta i da je napadač u Klinici liječen prema svim pravilima struke, ministrica Hrstić je najavila da će se preispitati stručne medicinske smjernice i njihova primjena u praksi.
"Kada ja osobno gledam činjenice koje su analizirane i dobivene kao rezultat zdravstveno-inspekcijskog nadzora, čovjek se zapita. Točno, napravljeno je sve po pravilima struke, ali s obzirom da se dogodio taj nemili čin zbog kojeg smo svi bili zgroženi i još uvijek je u nama nelagoda zbog toga, ali i zgražanje, čovjek se zapita kako to, ako je sve napravljeno po pravilima struke, da je uopće do toga je došlo", komentirala je ministrica.
"Ono što se može napraviti, ako imamo već godinama pristup deinstitucionalizacije mentalno oboljelih osoba, je da je potrebno revidirati samo njihovu gradaciju", istaknula je Hrstić.
Odnosno, dodala je, vidjeti je li potrebno promijeniti kriterije za prolongirane hospitalizacije u odnosu na ove koje u Hrvatskoj trenutno postoje.
Kakve naznake postoje u Europi i kakve su u svijetu zbog porasta mentalnih oboljenja; ne samo Hrvatska, nego i Europa planira revidirati same stručne smjernice, napomenula je.
Ministarstvo sugerira, a struka odlučuje i krećemo u tom smjeru, rekla je Hrstić.