Kolektivni ugovori štite više od 60 posto radnika
Ministar Piletić: Imamo prostora za još aktivniji rad na socijalnom partnerstvu
Pokrivenost zaposlenih na hrvatskom tržištu rada minimalno jednim oblikom kolektivnog ugovora iznosi 62 posto. Pokazao je to prošle godine završen projekt informacijskog sustava e-kolektivni ugovor, koji treba dati jasniju sliku rezultata socijalnog partnerstva u našoj zemlji.
Projekt je realiziran u suradnji gospodarsko-socijalnih partnera - Vlade RH, odnosno Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, te sindikata i poslodavaca. Do tog trenutka, naime, nije bilo tako objedinjenog podatka.
“Pretpostavljali smo kako je riječ o pokrivenosti od 40 do 45 posto, a utvrdilo se, nakon dostave svih kolektivnih ugovora, kako je prije proširenja granskog kolektivnog ugovora za trgovinu pokrivenost bila 48 posto. Nakon što su sindikati i HUP potpisali kolektivni ugovor za trgovinu, a onda mi u Vladi RH ga proširili na sve sektore, došli smo na 62 posto pokrivenosti. Taj podatak nam govori da imamo prostora za još aktivniji rad", rekao je to u utorak ministar rada Marin Piletić u Osijeku na konferenciji "Promocija socijalnog partnerstva i jačanje socijalnog dijaloga". Skup je organiziran na Dan socijalnog partnerstva, a s ciljem promicanja socijalnog partnerstva i poticanja bipartitnog i tripartitnog socijalnog dijaloga na svim razinama.
“Taj socijalni dijalog često nije vidljiv oku javnosti i ono što se prenosi preko medija je zapravo njegov rubni dio, kada Vlada nešto nudi ili odbija, kada su sindikati zadovoljni ili nezadovoljni, kada poslodavci imaju nekakvo drukčije viđenje rješenja problema. Taj proces je puno složeniji, ponekad i mukotrpan, ali u konačnici daje rezultate. Zato smo nakon 30 godina ovakvog partnerstva odlučili da ćemo socijalni dijalog promovirati upravo tamo gdje on treba biti, na terenu, među poslodavcima i predstavnicima sindikata u našim gradovima, općinama i županijama", kazao je ministar.
Osijek je tako prva adresa takvih konferencija, što je pozdravio Mato Lukić, obnašatelj dužnosti osječko-baranjskog župana.
Sanja Šprem, dopredsjednica GSV-a i predsjednica Matice hrvatskih sindikata, ističe kako valja razlikovati socijalni dijalog i socijalno partnerstvo, odnosno da socijalni dijalog nadograđen uvažavanjem svih krucijalnih faktora postaje socijalno partnerstvo. "Pozdravljam ideju da rad Gospodarsko-socijalnog vijeća bude vidljiviji na području Hrvatske, jer imamo tendenciju obilaziti i druge gradove kako bismo konkretno na terenu vidjeli kako djeluje socijalni dijalog s lokalnom samoupravom, gdje nije dobar, da upozorimo na nedostatke", istaknula je Šprem.
Irena Weber, glavna direktorica HUP-a, istaknula je da se i poslodavci zauzimaju za razvoj socijalnog dijaloga i rade na poboljšanju domaćeg poslovnog okruženja. "Nama je socijalni dijalog na platformi Gospodarsko-socijalnog vijeća iznimno važan i tu smo se već višestruko potvrdili i shvatili da situacije, odnosno zakonodavna procedura u kojoj Vlada promptno i pravodobno uključuje svoje socijalne partnere, rezultiraju kvalitetnim i provedivim zakonskim rješenjima", rekla je.