OPG Major ima ukupno 450 govedaSNIMIO: VLADIMIR GRGURIĆ
VLADIMIR GRGURIĆ
18.1.2025., 07:30
U RH JE NEMA OD 1978.

Prodru li nam slinavka i šap, kuga je bila pokazna vježba

Nalazi se na Listi A - naročito opasne bolesti, donosi najveće gospodarske štete

Pojavivši se posljednji put u Hrvatskoj 1978. godine, slinavka i šap (SiŠ), akutna, vrlo kontagiozna virusna zaraza domaćih papkara - goveda, svinja, ovaca i koza - te više od 70 vrsta divljih i poludivljih papkara, koja se očituje stvaranjem vezikula i erozija po sluznici usta, nosa, na vimenu i papcima, nakon njezine potvrde na farmi vodenih bivola u njemačkoj saveznoj zemlji Brandenburg ponovno prijeti, to više što je riječ o bolesti koja se brzo širi na velikim udaljenostima i zbog velikog broja vrsta na koje se odnosi. Morbiditet u goveda je vrlo visok – i do 90 posto.

Na brandenburškom imanju uginula su tri vodena bivola, a 11 grla preventivno je eutanazirano kako se bolest ne bi proširila na ostale životinje. Potom nije bilo novih potvrđenih slučajeva zaraze, no u međuvremenu su eutanazirane životinje i s nekih drugih imanja, s obzirom na to da se ne može isključiti mogućnost da su bile u kontaktu sa zaraženim grlima.

Izrazito opasna

Dogodi li nam se slinavka i šap, bit će to samo kratak predah u domaćem, ionako narušenom stočarstvu od posljednjih slučajeva afričke svinjske kuge iz 2024., a crna bilanca koju je domaće svinjogojstvo platilo toj bolesti je 37.500 eutanaziranih svinja.

U četvrtak je u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva - Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane održan sastanak svih relevantnih tijela i institucija vezano za dodatne aktivnosti koje je potrebno poduzeti s obzirom na pojavu SiŠ-a u Republici Njemačkoj, a kako bi se osiguralo pravodobno i učinkovito djelovanje u slučaju pojave sumnje ili izbijanja slinavke i šapa.

- Riječ je o izrazito opasnoj bolesti koja može imati značajne gospodarske posljedice. Posebno smo usmjereni na jačanje pripravnosti veterinarskih službi i poduzimanje svih potrebnih mjera u suradnji s nadležnim tijelima. Veterinarska inspekcija već provodi pojačane nadzore pošiljaka životinja, a dodatne mjere bit će usmjerene prema brzoj i koordiniranoj reakciji. Hrvatska ima stručan tim i potrebne resurse kako bi se pravodobno odgovorilo na svaki izazov - rekao je u četvrtak državni tajnik Mladen Pavić i podsjetio na 1978. i slinavku i šap na križevačkom području, ozbiljnost situacije i strogoću mjera.

- Vojska je tada bila u glavnoj ulozi, tri tjedna s tog područja nitko nije izišao, osim vozila Hitne pomoći koje je vozilo jednu trudnicu na porođaj. Bolest se širi zrakom na desetke kilometara, neki kažu i preko 100, 200 kilometara. Teško je reći o kojem broju domaćih i (polu)divljih papkara je riječ pojavi li se bolest ovdje - kaže Pavić.

Mjere poput uspostave zona ograničenja, odnosno zabrana od tri i 10 kilometara, eutanazije i druge mjere dobro podsjećaju na mjere iz vremena ASK u Slavoniji. Ponovno je, točnije – i dalje, naglasak na najvišim biosigurnosnim mjerama. Prati se promet živih životinja, papkara, roba, no zasad nema restrikcija i zona ograničenja i zabrana.

- Promet stokom i mesom nešto je o čemu će se razgovarati na razini Europske komisije. Mi kao zemlja članica EU-a postupamo po uredbi kao što je ona o ASK-u. SiŠ bolest je s Liste A – naročito opasne bolesti, i definitivno nosi najveće gospodarske štete. Dođe li k nama, afrička svinjska kuga bila je pokazna vježba! Sada se radi o monitoringu i pojačanom nadzoru. Velika Britanija već je zabranila uvoz goveda, svinja i ovaca iz navedene savezne republike. Zabrana vrijedi za žive životinje i proizvode od svježe prerađenog mesa - kaže Pavić.

Farmski uzgoj

- Ne treba širiti paniku, no istovremeno treba biti i odgovoran i pratiti situaciju. Nažalost, naše stočarstvo već je ionako desetkovano, i bez SiŠ-a - kaže predsjednik Baby Beefa Toni Raič.

Uzgajivač ovaca Željko Fabric za 1978. kaže da je to bilo vrijeme nomadskog, ne farmskog držanja stoke, pa da je i to razlog što se bolest brzo širila, a da je sada to ipak farmski, kontrolirani uzgoj, gdje stoka s jedne farme nema dodira s drugim životinjama.

- Stoka se jedino može zaštiti zabranom dolaska drugih osoba na farme i prometom stoke u kontroliranim uvjetima - kaže Fabric, dok svinjogojac Mirko Kolić dodaje kako su na događaje u Njemačkoj odmah odreagirale burze povećanom ponudom naspram potražnje, a time i padom cijena.

- Pozdravljam što su naše službe promptno odreagirale na vijesti iz Njemačke i sastale se u vezi s dogovorom, mjerama, preventivom. Poštujem struku, kao i biosigurnosne mjere. Situacija u svakom slučaju nije ugodna - kaže Kolić. 

Mislilo se da je virus iskorijenjen

U međuvremenu se mislilo da je virus iskorijenjen. Bolest se redovito pojavljivala do 1960-ih. Širenje je zaustavljeno nakon uvođenja obveznog cijepljenja životinja. U Njemačkoj su posljednji slučajevi SiŠ-a zabilježeni 1988., u blizini Hannovera. Od 1991. životinje u Saveznoj Republici više se ne cijepi jer se smatralo da je virus iskorijenjen, da bi se 2001. dogodio “bum” u Engleskoj. U svrhu djelovanja i jačanja pripravnosti te poduzimanja hitnih mjera u slučaju sumnje odnosno izbijanja te osobito opasne, ekonomski važne zarazne bolesti životinja, određeni su daljnji koraci i mjere koje će se poduzeti kako bi veterinarska služba mogla postupati brzo i učinkovito uz potpunu podršku relevantnih službi na terenu. Ministarstvo poljoprivrede nastavlja pratiti situaciju i surađivati s domaćim i međunarodnim institucijama kako bi se očuvalo zdravlje životinja i spriječilo širenje bolesti.

U britanskoj je epidemiji 2001. godine eutanazirano 6 milijuna životinja

U situaciji pojave slinavke i šapa na nekom gospodarstvu, a prema važećim propisima u Republici Njemačkoj, sve životinje moraju se eutanazirati. U Velikoj Britaniji je 2001. godine, kada ju je zahvatila velika epidemija te bolesti papkara, eutanazirano više od šest milijuna životinja. Ne treba puno razmišljati pa da se shvati koliki je to udarac bio za tamošnje poljoprivrednike, stočare. Velika Britanija nije stala ovih dana samo na restrikacijama vezanima za promet, uvoz papkara; njezine vlasti, oprezne nakon od pojave slinavke i šapa u njemačkom Brandenburgu, postrožile su i pravila koja se odose na putnike koji stižu na Otok, pa se tako od protekle srijede više u Veliku Britaniju ne smiju unijeti meso, mesni proizvodi, mlijeko i mliječni proizvodi, odnosno nijedan proizvod od svinjetine i mesa ostalih papkara iz Europske unije i još nekih drugih zemalja. Riječ je o proizvodima koji se ne nalaze u tvorničkoj ambalaži. Još neke zemlje, poput Meksika i Južne Koreje, zbog slinavke i šapa planiraju restrikcije vezane za uvoz životinja. Svoinjogojac Kolić kaže da su arapske zemlje također već reagirale na te događaje u Njemačkoj.