3.4.2024., Zagreb - Gradska svakodnevnica tijekom sunčanog prijepodneva u Zagrebu. Photo: Luka Batelic/PIXSELL
PIXSELL
14.1.2025., 21:22
ISTRAŽIVANJE O STRANIM RADNICIMA

Većina radnika iz Azije zadovoljna je životom i radom u Hrvatskoj

Prvo istraživanje Instituta za istraživanje migracija, objavljeno u utorak, pokazalo je da je većina stranih radnika iz Azije zadovoljna i uglavnom zadovoljna životom i radom u Hrvatskoj, da ih 90 posto financijski pomaže obitelj u državama iz kojih se doselila te, između ostalog, da ih najviše, gotovo 33 posto, planira ostati u Hrvatskoj do pet godina, a samo 19,5 posto za stalno.

Institut za istraživanje migracija proveo je anketno istraživanje u razdoblju od 23. studenoga 2024. do 12. siječnja 2025., obuhvativši 400 stranih radnika podrijetlom iz Azije i Afrike, s ciljem stjecanja uvida u njihova mišljenja o životu i radu u Hrvatskoj. Najveći broj anketiranih sudionika dolazi s Filipina (38 posto), iz Nepala (26 posto), Indije (20 posto), Egipta (6 posto) i Bangladeša (5 posto). Ostali anketirani sudionici dolaze iz Sirije, Iraka, Pakistana, Šri Lanke, Kine i Ugande. "Ovo je inicijalno istraživanje koje nam je dalo prve uvide i iskustva u istraživanju populacije stranih radnika iz Azije i Afrike. U budućnosti ćemo svakako provoditi i sveobuhvatnija istraživanja ovog tipa, koja će pridonijeti kvalitetnijem donošenju smjernica za uspješnu integraciju stranih radnika u hrvatsko društvo", istaknula je ravnateljica Instituta, Marina Perić Kaselj.

Većina anketiranih stranih radnika radi u prijevozu (22 posto), ugostiteljstvu (19 posto), graditeljstvu (17 posto) i industriji (13 posto). Što se tiče poznavanja hrvatskog jezika, 53 posto stranih radnika izjavilo je da ne govori hrvatski jezik, ali razumije osnovne riječi. Njih 21 posto izjavilo je da govori hrvatski na osnovnoj razini, 18 posto da uopće ne govori hrvatski, a 8 posto smatra da govori hrvatski tečno, naveli su iz Instituta.

Što se tiče obrazovanja, 50 posto ispitanika izjavilo je da ima završenu srednju školu, 35 posto da je završilo preddiplomski studij, a 6 posto da ima samo osnovnu školu. Nadalje, oko 36 posto ispitanika izjavilo je da pripadaju Rimokatoličkoj Crkvi, 3 posto se izjasnilo kao hinduisti, a oko 15 posto kao pripadnici sunitskog islama. Ostali su naveli pripadnost drugim religijama (različite inačice budizma, islama, judaizma, kiranta, sikhizma) ili su izjavili da nisu religiozni.

Više od polovine ispitanika (51 posto) boravi u Hrvatskoj manje od godinu dana. Oko 34 posto ih boravi u Hrvatskoj između jedne i dvije godine, 5 posto između tri i pet godina, a 9,5 posto izjavilo je da u Hrvatskoj boravi duže od pet godina, rezultati su istraživanja. Čak 78,5 posto stranih radnika u Hrvatskoj radi u punom radnom vremenu. Također, gotovo 90 posto stranih radnika izjavilo je kako financijski pomaže svoju obitelj u državama iz kojih su se doselili u Hrvatsku. Nadalje, 55 posto stranih radnika planira preseliti svoju obitelj u Hrvatsku.

Najveći broj stranih radnika (32,8 posto) namjerava ostati u Hrvatskoj do pet godina. Oko 23,5 posto želi ostati između šest i deset godina, 20,5 posto planira ostati do mirovine, a 19,5 posto izjavilo je da želi ostati u Hrvatskoj do kraja života. 

SIGURNOST I POSTIGNUĆA

Što se tiče životnog standarda, 43,5 posto stranih radnika izjavilo je da je vrlo zadovoljno, a oko 24 posto navelo je da uopće nije zadovoljno. Ostali su izjavili da nisu ni zadovoljni ni nezadovoljni svojim trenutnim životnim standardom. Slično tome, 44 posto ispitanika izjavilo je da je vrlo zadovoljno svojim životnim postignućima, a 25 posto vrlo nezadovoljno. Gotovo polovina (49,3 posto) ispitanika izjavila je da je vrlo zadovoljna svojim osjećajem sigurnosti, a 2 posto vrlo nezadovoljna. Što se tiče promjene u kvaliteti života, 34,5 posto stranih radnika smatra da im se kvaliteta života nakon dolaska u Hrvatsku znatno poboljšala. Većina, tj. 87,5 posto, stranih radnika smatra da ima pravo na jednaku kvalitetu života kao i Hrvati.