Vrlo malo pritužbi na kršenje izborne šutnje
Izborna šutnja uoči nedjeljnog, drugog kruga predsjedničkih izbora, u subotu prijepodne se uglavnom poštovala, Državno izborno povjerenstvo (DIP) zaprimilo je vrlo malo pritužbi i dojava o njenom kršenju.
„Nema puno poziva, imamo nekoliko mejlova građana vezano za profile na društvenim mrežama“, rekao je član i glasnogovornik DIP-a Slaven Hojski.
Birači se, kako se doznaje, prijepodne čak nisu žalili da im netko telefonira i nagovara ih za koja da glasuju, da primaju neželjene sms poruke, letke i sl.
Izborna šutnja, koja je počela u ponoć, na snazi je cijelu subotu i nedjelju do 19 sati, do zatvaranja biračkih mjesta, kojih će u Hrvatskoj i u inozemstvu biti otvoreno 6755.
Iako na predsjedničkim izborima zakon nije predvidio kazne za njeno kršenje, DIP je pozvao dvojicu kandidata, stranke koje iza njih stoje, medije, ali i građane, da ju poštuju.
Povrede izborne šutnje prijavljuju se DIP-u putem elektroničke pošte [email protected].
Poziv poslodavcima da zaposlenicima omoguće izlazak na izbore
DIP je pozvao poslodavce da u nedjelju svoj posao organiziraju tako da zaposlenicima omoguće izlazak na drugi krug predsjedničkih izbora u kojemu mogu birati između Zorana Milanovića (SDP i partneri) i Dragana Primorca (HDZ i partneri).
DIP ih poziva da to učine smjenskim radom u više timova ili sl., ovisno o prirodi posla, kako bi zaposlenicima koji rade na taj dan omogućili da ostvare svoje biračko pravo.
Biračka mjesta u Hrvatskoj bit će u nedjelju otvorena od 7 do 19 sati.
Pravo birati predsjednika, u Hrvatskoj i još 38 država, ima ukupno 3.769.598 birača, što je oko 7400 birača više nego u prvom krugu.