Zagreb.7.1.2025. - Nezavisni sindikat radnika Hrvatske najavio je na konferenciji za novinare početak bijelog štrajka svojih članova, a tom će prigodom pozvati sve radnike INA-e da se pridruže štrajku. Uz to, najavili su i prosvjed ispred upravne zgrade INA-e u Zagrebu, u subotu, 18. siječnja.Na slici Boris Cerovac i Martina Palčić.foto HINA/ Tomislav Pavlek/ tp
HINA/TOMISLAV PAVLEK
11.1.2025., 12:11
NISU ZADOVOLJNI KOLEKTIVNIM UGOVOROM

Bijeli štrajk u Ini traje do 18. siječnja, najavljen prosvjed za isti dan

Nezavisni Sindikat Radnika Hrvatske (NSRH) priopćio je u subotu da nije sudjelovao u pregovorima o novom Kolektivnom ugovoru (KU) stoga nastavlja s bijelim štrajkom do iduće subote, 18. siječnja, kada će održati prosvjed ispred sjedišta Ine.

Predstavnici triju reprezentativnih sindikata u Ini najavili su potpisivanje KU-a nakon što je većina njihovih članova prihvatila izmjene KU-a kojima se plaće povećavaju za prosječno 10 posto i vraća dodatak od 0,5 posto za godinu radnog staža.

NSRH nije sudjelovao u kolektivnim pregovorima, a Uprava Ine rekla je da taj sindikat nije reprezentativan pa je cilj njihova agresivnog nastupa "privući što veći broj članova''. 

Iz NSRH-a tvrde da veliki broj radnika nije zadovoljan ponudom poslodavca, a značajan broj radnika je učlanjen u više sindikata pa je teško procijeniti koliko je radnika stvarno sudjelovalo u izjašnjavanju o prihvaćanju ponude. 

U srijedu, 8. siječnja, NSRH je objavio početak bijelog štrajka, kojim će usporavati rad u Ini, te poslati jasan signal poslodavcu i javnosti o ozbiljnosti situacije.

"Radnici koji sudjeluju u štrajku strogo se pridržavaju svih propisanih procedura i pravila, odbijajući dodatni neplaćeni rad i zadatke izvan svojih ugovorenih obveza. Ovaj oblik industrijske akcije pokazuje koliko sustav Ine ovisi o predanom angažmanu radnika, dok se njihova prava i dostojanstvo sustavno zanemaruju", istaknuli su iz sindikata. 

Također su najavili prosvjed u subotu, 18. siječnja, ispred sjedišta Ine, pozivajući na solidarnost svih radnika, bez obzira na članstvo u sindikatu. Cilj prosvjeda je poslati poruku poslodavcu o "potrebi hitnog djelovanja kako bi se ispravile sustavne nepravilnosti".