Sindikati traže plaćanje dodatnog rada na vratima školskih ustanova
Djelatnicima škola koji stoje na ulazu i brinu se o sigurnosti škole u prijelaznom razdoblju, do zapošljavanja novog kadra u školama, taj se dodatni rad neće dodatno platiti kao prekovremeni sati, dao je do znanja ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs u petak, nakon sastanka s predstavnicima obrazovnih sindikata oko primjene novih mjera u školama. Sindikati su dali svoje prijedloge, na koje će se Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih očitovati do 21. siječnja, za kada je dogovoren novi sastanak. Do tada, pokušat će se pronaći oblik plaćanja dodatnog rada spremačicama i domarima koji do daljnjeg stoje na školskim vratima.
Sindikati, naime, inzistiraju na tome da se zaposlenika škola ne može zadužiti da stoji na vratima porte bez njegove suglasnosti, a zatražili su da se taj dodatni rad i dodatno plati. "Najčešće su to spremačice i domari, oni također daju svoj doprinos u sigurnosti rada. Svaki zaposlenik je bitan, svaki član je bitan, sigurnost u školi nema cijenu. I naravno da, ako se planira novo zapošljavanje s određenim koeficijentom, onda to isto zaslužuju i postojeći zaposlenici", poručila je nakon sastanka Sanja Šprem, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja (SHU).
Ministar Fuchs je objasnio kako varijanta plaćanja prekovremenih sati za dežuranje na porti škole nije moguća. "Imamo Zakon o radu i moramo s Ministarstvom rada i drugim tijelima vidjeti je li moguća primjena nekog dodatka. Generalno, dodatci su ukinuti Zakonom o radu, s obzirom na koeficijente", pojasnio je Fuchs.
Šprem pak podsjeća kako, iako se radi o privremenom rješenju, dok se ne zaposle i ne educiraju novi djelatnici, to ne znači da u ovom prijelaznom razdoblju to ne treba valorizirati postojećim zaposlenicima i njihov rad dodatno platiti. "Na Ministarstvu je da napravi svoje kalkulacije da do sljedećeg sastanka iziđe sa svojim prijedlogom i da se nađe rješenje", poručila je Šprem.
Iz Hrvatskog helsinškog odbora pozvali su pak u petak na preispitivanje novih mjera sigurnosti u školama, koje, kako tvrde, narušavaju osnovna ljudska prava. Odgovorne pozivaju da razmotre alternative koje omogućuju sigurno okruženje za učenike, ali uz očuvanje osnovnih ljudskih prava, uključujući slobodu kretanja i pravo na obiteljsku povezanost.
"Držimo da sigurnost ne smije biti postignuta na način koji narušava temeljna prava pojedinca, nego bi trebala biti ravnotežno osigurana mjerama koje se donose sustavno i uključuju i suradnju s roditeljima te odgovornu, promišljenu integraciju novih tehnologija i sustava nadzora", poručuju iz HHO-a.