Osijke, 28. 11. 2024, Gunduličeva ulica na potezu od Dubrovačke do Rokove, radovi su se malo odužili, tradicionalno porpucanje rokova...snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ
8.1.2025., 09:15
POTRAŽNJA ZA RADNOM SNAGOM

Radna mjesta neće se moći popuniti bez stranih radnika, lani je strancima izdano 200.000 radnih dozvola

Iako indeks slobodnih radnih mjesta Ekonomskog instituta pokazuje pad potražnje za radnicima u prošloj godini u odnosu prema 2023. za 2,3 posto, znatniji pad potražnje za radnom snagom u ovoj se godini ne očekuje, a nova radna mjesta neće se moći popuniti domaćom radnom snagom.

Najtraženiji prodavači

Na to je još sredinom prosinca upozorio guverner HNB-a Boris Vujčić, podsjetivši da je u prošloj godini otvoreno 50 tisuća radnih mjesta i da će se trend rasta zaposlenosti nastaviti, a nova radna mjesta pokrit će se uvozom stranih radnika.

Hrvatsko gospodarstvo tako će i u ovoj godini dominantno ovisiti o stranim radnicima, bez kojih, primjerice, u nekim priobalnim županijama ne bi bilo moguće realizirati turističku sezonu, poput Dubrovnika, gdje je lani radilo osam tisuća stranaca, i to ne samo u turizmu, nego i kao vozači, poštari, čistači, zidari. Prema posljednjim dostupnim podatcima, u Hrvatskoj je prošle godine do listopada izdana 171 tisuća radnih dozvola strancima, čime smo već premašili 150 tisuća dozvola iz 2023., a procjene analitičara pokazuju da ćemo u cijeloj 2024. izdati čak 200 tisuća radnih dozvola stranim državljanima.

Broj stranih radnika u Hrvatskoj tako neprestano raste, a najviše ih je iz BiH, Nepala, Srbije, Indije i Sjeverne Makedonije. Iako je izdano 170 tisuća dozvola, neke nisu iskorištene, pa u Hrvatskoj trenutno radi oko 120 tisuća stranaca iz trećih zemalja, a oko deset tisuća ih je iz Europske unije. Unatoč tome, Hrvatskoj nedostaje poštara, konobara, vozača, medicinskih djelatnika i radnika u građevinarstvu, a prema indeksu slobodnih radnih mjesta najviše se traže prodavači, kuhari, konobari, skladišni radnici i vozači. Pritom je najveći pad broja oglasa zabilježen za građevinske poslove, pa je, primjerice, na rang-ljestvici najtraženijih zanimanja najviše pala potražnja za zidarima, s 25. mjesta pali su na 30., a rezultat toga je da se u Hrvatskoj više ne traže toliko građevinski radnici, osim u poslovima sanacije od potresa.

S druge strane, graditeljstvo, turizam, ugostiteljstvo i donekle trgovina u Hrvatskoj bilježe enormne kadrovske deficite, zbog čega te grane hrvatskog gospodarstva bez stranih radnika ne bi mogle funkcionirati, a analize Hrvatske uduruge poslodavaca upozoravaju da će se u iduće četiri godine radna populacija u Hrvatskoj smanjiti za 100 tisuća ljudi. Zbog daljnjeg pada stope nezaposlenosti i u ovoj godini, Hrvatska udruga banaka očekuje nastavak napetosti na tržištu rada i nastavak pritisaka na rast plaća.

Površan pristup

Podsjetimo, Hrvatska je 2019. odustala od sustava kvota za strane radnike, uz objašnjenje da su kvote karakteristične za plansko gospodarstvo, a hrvatsko je gospodarstvo tržišno, zbog čega smo se odlučili na dozvole, s obzirom na potražnju za (stranim) radnicima. U međuvremenu je donesen cijeli set mjera za strane radnike izmjenama Zakona o strancima, kojima se osigurava usklađivanje s pravnom stečevinom Europske unije glede plave karte EU-a, kojom se želi privući visokokvalificirana radna snaga, osobito u IT sektoru. Zakonom se predviđa i niz kontrolnih mehanizama za poslodavce u svrhu zaštite radnika od neprimjerenih uvjeta, produžene su dozvole za boravak i rad s jedne na tri godine, za sezonski rad na devet mjeseci, a pravila o smještaju stranih radnika propisat će se podzakonskim aktom.

Želimo otkloniti uočene nedostatke u provedbi i dodatno zaštititi domaće radnike, poslodavcima osigurati potrebnu radnu snagu i zaštititi tržište rada te osigurati da strani radnici budu kvalificirani za poslove za koje im je izdana dozvola za boravak i rad, poručio je prilikom predstavljanja izmjena Zakona o strancima ministar unutarnjih poslova Davor Božinović. No sindikalni aktivist Krešimir Sever na nedavnom okruglom stolu o hrvatskoj strategiji useljavanja stranih radnika tvrdi da se toj temi pristupa jako površno, jer se, kaže, sve usko gleda prema potrebama poslodavaca, koje u Hrvatskoj za radnike u najvećoj mjeri nije briga.

Inače, sve hrvatske regije osim južnog Jadrana lani su zabilježile pad broja oglasa za posao, a najveći pad zabilježen je u središnjoj Hrvatskoj, od 1,4 posto u odnosu prema 2023. godini, na koju otpada 58 posto svih oglasa, navode u Ekonomskom institutu, a istovremeno su i oglasi za posao u inozemstvu pali za čak 29 posto. 

RAST DOZNAKA

Prema podatcima HNB-a, strani su radnici iz Hrvatske u inozemstvo u devet mjeseci 2023. uplatili više od milijardu eura, a od 2021. do kraja rujna 2023. čak tri milijarde eura. U prvoj polovini prošle godine iz Hrvatske je uplaćeno 787 milijuna eura privatnih doznaka, najviše u BiH, Srbiju, Nepal, Indiju, Filipine i Sjevernu Makedoniju. Nepalci su, primjerice, u svoju domovinu poslali 68,5 milijuna eura, dvostruko više nego godinu prije.