Školska vrata su zaključana, bez najave nema ulaska u zgradu, torbe se pregledaju, policija u obilasku
“Zaštitar bi bio kompetentniji od spremačica i domara za pregledanje osobnih stvari”
Drugo polugodište u školama počelo je u utorak sa zaključanim vratima i kontrolom ulaska u zgradu, što učenike i nastavnike čini bitno sigurnijima nego potkraj prosinca, kad se u OŠ Prečko dogodila nezapamćena tragedija u kojoj je jedno dijete ubijeno, a nekoliko njih ranjeno. Unatoč povećanim mjerama sigurnosti, međutim, mnogi su u svoju školu prvog dana nastave ušli sa strahom, što je dodatno potencirala prisutnost zaštitara na ulazu i policije koja je pojačano patrolirala pred odgojno-obrazovnim ustanovama.
Nedovoljno osoblja
Kontrola ulaza i izlaza u školama zapravo je jedina efikasna mjera zaštite školskih zgrada koja je prvog dana drugog polugodišta uspješno implementirana u škole. Neki su gradovi, poput Zagreba ili Dubrovnika, osigurali zaštitare za sve osnovne škole na svom području, što je opet izazvalo nezadovoljstvo drugih koji to nisu dobili. U školama željno iščekuju zapošljavanje specijaliziranih djelatnika zaduženih za sigurnost jer su spremačice i domari - poručuju - daleko od kadra koji može uspješno obavljati takvu ulogu. Iz dječjih vrtića upozoravaju, s druge strane, da se o njima u ovoj priči nije povelo računa, kao što su izvan fokusa ostali i domovi za starije i nemoćne nakon što se, podsjetimo, prošlog ljeta u domu u Daruvaru također dogodio teški oružani incident s ljudskim žrtvama.
Više od zaključavanja vrata nije se ni moglo provesti u nešto više od dva tjedna školskih praznika, a na školama je da do zapošljavanja novog osoblja organiziraju nadzor nad ulazom u zgradu. To neće biti nimalo lak posao, jer spremačica i domara nema dovoljno da bi odradili posao zaštitara niti su za njega educirani. Obrazovni sindikati inzistiraju na tome da se djelatnicima škole koji već imaju svoj opseg posla ne smije narediti da stoje na ulaznim vratima nekoliko sati.
U srednjim školama situaciju dodatno komplicira činjenica da su učenici slobodniji i teže je kontrolirati ulaze li u školu osobe izvan kolektiva. Mnoge srednje škole funkcioniraju na više lokacija, a osigurati mogu samo glavnu zgradu, pa su tako neke srednje škole u utorak bile zaključane, bez dežurstva na ulazu. Srednjoškolci za vrijeme velikog odmora smiju izići do trgovine, a nemoguće je - kažu ravnatelji - u tako kratko vrijeme uspostaviti kontrolu nad time jesu li se sve osobe koje su izišle i vratile u školu ili je s njima ušao još netko.
“Svatko se od ravnatelja snašao na svoj način, s raspoloživim tehničkim osobljem, ali nemamo ga ni izdaleka dovoljno. Škola nam radi u četiri ili pet zgrada u dvije smjene, a ima tri spremačice i jednog domara. Trebala bi ih imati deset da sve pokrije. Želimo da se naprave iskaznice s čipovima i slikama za sve učenike i zaposlene jer naši dežurni na porti ne poznaju sve naše učenike, a imamo puno učenika putnika", navodi Suzana Hitrec, predsjednica Hrvatske udruge ravnatelja srednjih škola. Inzistira na tome da se pronađu sredstva za zapošljavanje dodatnog osoblja, kao i stručnih suradnika, te da se zastarjeli Državno-pedagoški standard prilagodi novim okolnostima.
U Osijeku smo posjetili Osnovnu školu Tina Ujevića u naselju Jug 2 kako bismo vidjeli kako se nove mjere provode u praksi. Pred ulaznim vratima škole ujutro je već bilo mnogo djece koja su čekala da se vrata otključaju te da svatko pođe prema svojoj učionici. To je praksa na koju će se djeca odsad morati naviknuti. Kad smo ušli, morali smo predočiti osobnu iskaznicu na pregled, a potom su naša imena i zapisana. Tu je bio i policijski službenik koji je došao popratiti kako se provode nove sigurnosne mjere i jesu li se djelatnici škole snašli.
Nove brave i šifre
Ravnatelj OŠ Tina Ujevića Domagoj Šokičić istaknuo je kako se i ova škola aktivno prilagođava novim zahtjevima. Prema novom protokolu na ulazima dežura tehničko osoblje, i to tijekom cijelog trajanja nastave. U ovoj školi to će raditi spremačice i domari jer su to jedine osobe koje se mogu staviti na raspolaganje za taj posao. Ravnatelj Šokičić kazao je da su oni i prije dežurali, pa im takvo što nije ništa novo, osim što će odsad ipak imati oštriji pristup. Naime, u školu će smjeti samo oni koji su se prethodno najavili, a na ulasku će dežurno osoblje zatražiti osobni dokument s fotografijom, zapisati gosta i upitati ga kamo ide.
“Imamo ukupno osam spremačica i domara, pa se oni rotiraju. Ipak, ovo im je dodatno opterećenje i oni nisu za to radno mjesto. Treba biti ili zaštitar ili portir, netko izvan škole, profesionalac. Za time već odavno postoji potreba", iznio je svoje mišljenje ravnatelj Šokičić. S obzirom na sve češće nasilje i agresivnost u školama, ali i izvan njih, smatra Šokičić, zaštitar ili portir kompetentniji je od spremačica i domara za, primjerice, pregledanje torbi i osobnih stvari osoba koje ulaze u školu. Ravnatelj je komentirao upravo tu točku novog protokola prema kojoj su roditelji i ostali koji dolaze u školu dužni, ako se od njih to zatraži, dati svoje torbe na pregled.
“Ako tako piše u protokolu, onda svatko mora pristati na to. Dosta je delikatno jer se to nikad nije radilo, ali za sigurnost djece morat će se napraviti određeni ustupci", rekao je. Istaknuo je i da su sada u školama izloženi pritiscima sa svih strana. Dovoljna je jedna pogreška, govori, da nastane problem. Primjerice, roditelj dolazi i primijeti da škola samo jednom nije zaključana jer, eto, spremačica čisti ispred vrata, pa planira zaključati kad uđe. Dovoljan je samo jedan takav propust i protokol se krši. Stoga se on kao ravnatelj brine da do takvih situacija ipak ne dođe te da djeca u svakom trenutku budu sigurna.
Upoznao je i roditelje i razrednike s novim protokolom kako ne bi dolazilo do nesuglasica i problema. Roditelji su i prije, kazao je, najavljivali svoj dolazak u školu. Ipak, znalo se dogoditi da roditelj zaboravi da treba doći na informacije, pa onda dođe bez najave. To dosad nije bio problem, no otkad se dogodila tragedija u Osnovnoj školi Prečko, takve situacije više neće biti moguće. "Škola mora biti sigurno mjesto, mjesto gdje će djeca biti pozvana i na igru i na učenje, a i roditelji također. Mi ne možemo bez roditelja, a ni oni bez nas. Povezani smo i ne treba se stvarati animozitet između nas", istaknuo je Šokičić.Uskoro u školska vrata ugrađuju elektromagnetske brave, tipkala i šifre, a svi će djelatnici imati privjeske koji će im omogućiti ulazak u školu. Sve bi škole trebale imati iste specifikacije ulaska radi kasnijeg mogućeg umrežavanja. Kad je riječ o tome da djeca ne smiju izlaziti iz škole ni pod odmorima, ravnatelj je pojasnio da takvu praksu u njihovoj školi provode već odavno jer bi djeca znala "odlutati", stoga im ta mjera nije nepoznata.