Gripa puni ambulante, ali vrhunac je još daleko
Gripa je posljednjih dana počela puniti ambulante, a u ljekarnama su paracetamol za snižavanje temperature i sirupi za kašalj najtraženiji proizvodi.
Prema preliminarnim podatcima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), od početka sezone gripe 2024./25. do kraja prvog tjedna u siječnju prijavljen je ukupno 1151 slučaj gripe u Hrvatskoj. Kako je riječ samo o broju potvrđenih slučajeva gripe, iz HZJZ-a poručuju da je procjena stvarnog broja oboljelih višestruko veća. Usto, činjenica je da se u Hrvatskoj, kao i u drugim europskim državama, tijekom blagdana uobičajeno manje testira i manje prijavljuje. Vrhunac ovogodišnje epidemije gripe tek slijedi, a očekuje se krajem siječnja i početom veljače, kada bi broj zaraženih mogao dosegnuti svoj maksimum.
Oboljeli od gripe zabilježeni su u svim županijama, pri čemu je najviše prijava, očekivano, iz županija s najviše stanovnika. Tako je u Primorsko-goranskoj županiji prijavljeno 155 oboljelih, u Zagrebu 151, a u Splitsko-dalmatinskoj županiji 142. U odnosu prema broju stanovnika, najviše je oboljelih u Karlovačkoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, a najmanje na istoku zemlje, u Brodsko-posavskoj, Osječko-baranjskoj i Virovitičko-podravskoj županiji.
Prema podatcima Nacionalnog referentnog centra za gripu HZJZ-a, posljednjih mjesec dana bilježi se porast udjela pozitivnih nalaza na gripu s 1,4 na 19 posto, što znači da je svaki peti bris pozitivan na virus gripe. U pozitivnim uzorcima detektirani su podjednako virusi gripe A i gripe B. Od spomenute 1151 prijave u prvom tjednu siječnja zaprimljeno je dvostruko više prijava nego u posljednjem tjednu prosinca. Tako su u siječnju evidentirana 484 novooboljela od gripe, a u tjednu prije Nove godine bilo je 219 prijava.
“S obzirom na to da je epidemija gripe tek krenula, za sada bilježimo relativno nizak intenzitet. Teško je predvidjeti daljnju dinamiku tjednog prirasta novooboljelih, odnosno koliko će strm biti uzlazni dio epidemijske krivulje jer to ovisi o puno različitih faktora. Uobičajeno sezona gripe traje nekoliko mjeseci, pri čemu se vrhunac epidemije najčešće bilježi u drugoj polovini siječnja odnosno prvoj polovini veljače, nakon čega postupno pada broj tjedno oboljelih, te se do Uskrsa obično bilježe povremeni slučajevi gripe", objašnjava Dijana Mayer iz Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a.