Teret provedbe sigurnosti u školama pao na osnivače, ravnatelje i djelatnike
Iz blagajne Ministarstva za nove mjere izdvaja se nula eura, koliko je predviđeno i za zaposlenika zaduženog za sigurnost
Zaključana vrata tijekom nastave, nemogućnost izlaska izvan škole za vrijeme malog odmora te obveza ravnatelja da odredi dežurstvo radnika na ulazu - neke su od mjera koje propisuje Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama.
Suglasnost radnika
Protokol je odgovor Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih na napad u OŠ Prečko, a ove će mjere u školama vrijediti već od utorka, odnosno od početka drugog polugodišta. Međutim, pita li se škole i osnivače, nove mjere zapravo su stare, a protokol školama ne donosi ništa novo, jer sve su to pravila po kojima su škole funkcionirale i dosad. U biti, objavljeni dokument izazvao je nezadovoljstvo, i osnivača i škola, jer ponovo je sve "spušteno" na osnivače, koji moraju posegnuti u svoje blagajne žele li školama osigurati bolje tehničke uvjete ili pak zaštitara. Iz blagajne resornog ministarstva za nove mjere izdvaja se nula eura, a nula eura predviđeno je i za dodatne poslove zaposlenika škola koji će raditi na sigurnosti, zbog čega su se pobunila sva tri školska sindikata. Napominjući da su sudjelovali u radu Povjerenstva za izradu prijedloga osnovnih mjera za jačanje razine sigurnosti u školama, prosvjetni sindikati ističu da su na sastancima inzistirali da, zbog razumljivog straha radnika od ugroze sigurnosti, prelaženja okvira dežurstva te dodatnog opsega posla, za to mora postojati suglasnost radnika.
“Sukladno s važećim propisima, poslovi na sigurnosti izlaze iz okvira dežurstva te su dodatan opseg posla, pa je svakako potrebno dodatno vrednovanje i plaćanje takvog rada. Napominjemo da su i drugi članovi Radne skupine podržali zahtjeve sindikata za dodatnim plaćanjem sve do educiranja i zapošljavanja nove stručne osobe za sigurnost. Dodatan je problem i odbijanje suglasnosti za zapošljavanje pomoćno-tehničkog osoblja u školskim ustanovama, a i nedostatak stručnog kadra te je traženo rješavanje i tog pitanja. Ujedno smo zahtijevali unificirani pristup i jedinstvene obrasce za sve školske ustanove kako svaka pojedina škola ne bi postupala različito te da se postupanje, s ciljem poboljšanja sigurnosti u školama, olakša, kako poslodavcu, tako i zaposlenicima. Budući da pitanje dodatnog plaćanja nije predmet protokola, školski sindikati, neovisno o radu Radne skupine, inzistiraju na sastanku s ministrom kako bi se ta pitanja što prije riješila", upozoravaju sindikati.
Jedini je pomak, kažu ravnatelji i osnivači, reguliranje dolaska roditelja u školu, jer roditelji i drugi posjetitelji ulazit će u škole samo u dogovorenom terminu uz najavu ili na poziv škole. Oni koji dolaze na informacije, moraju to činiti isključivo prema rasporedu škole. Netko od djelatnika dočekat će stranku koja dolazi u školu te ju ispratiti. Roditelji i vanjski posjetitelji morat će na ulazu pokazati osobnu ili dokument s fotografijom.
Rok 90 dana
Ono što također izaziva nezadovoljstvo je to da Protokol predviđa da će radnik koji će nadzirati ulaske u školu moći po potrebi obavljati sigurnosne preglede učenika i njihovih predmeta, ali i drugih osoba koje ulaze u školu. To mogu raditi i nastavnici tijekom nastave, a učenicima će se oduzeti predmeti koji mogu nanositi ozljede. O tome će biti obaviješteni roditelji, a moguće je i policija. Međutim, u školama su stava da za takvo što nisu educirani te da im to nije u opisu posla.
U Protokolu stoji da tijekom malog odmora svim učenicima nije dopušteno napuštanje ustanove, a tijekom velikog učenicima osnovne škole nije dopušten izlazak izvan vanjskih prostora škole, a srednjoškolcima je to omogućeno. Škole sada imaju 90 dana da izrade procjenu stanja i analizu rizika na temelju koje će se izraditi Plan sigurnosti školske ustanove.