epa10208993 A view of the installation of the gas compressor station 'Goleniow', before the ceremonial opening of the 'Baltic Pipe' gas pipeline on the premises of the gas compressor station in the vicinity of Budno near Goleniow, Poland, 27 September 2022. EPA/MARCIN BIELECKI POLAND OUT
EPA
4.1.2025., 07:45
HLADNOĆA UTJEČE NA OPSKRBU PLINOM

Skladišta plina ubrzano se prazne, a zima tek počela

Osim hladnog vremena situaciju otežava i obustava transporta ruskog plina u EU

Zbog hladnog vremena ubrzano se prazne skladišta plina u Europskoj uniji, pa tako i Hrvatskoj. Prema podacima Gas Infrastructure Europea, skladišta plina prazne se brzinom od 0,45 posto dnevno, te je od rujna, kada je završila sezona punjenja, količina plina u europskim skladištima smanjena za 27 posto, što je najbrže pražnjenje zaliha u EU-u od 2021.

Hrvatsko skladište plina u Okolima trenutno je na 58 posto kapaciteta, a lošiju popunjenost zasad imaju samo plinska skladišta u Francuskoj i Nizozemskoj, koja su s razinom popunjenosti od 56 posto inače najmanje popunjena skladišta u EU-u.

Ubrzano pražnjenje europskih skladišta plina ne bi bilo problem da se ne nalazimo na početku zime, odnosno u razdoblju kada se plin u skladišta ne utiskuje, nego se isključivo troši. Osim hladnog vremena situaciju dodatno otežava i obustava transporta ruskog plina u Europu preko Ukrajine, zbog čega je referentna cijena prirodnog plina na burzama porasla za više od četiri posto, na 51 euro po megavatsatu, a nedostatak ruskog plina izaziva zabrinutost zbog očekivanog bržeg trošenja plina pohranjenog u skladištima. Cijena plina za iduće ljeto već je porasla, pa analitičari zaključuju da će punjenje europskih skladišta biti skupo jer će EU iz zime izići s niskim razinama plina u skladištima koja će morati puniti po višim cijenama.

Iz Ministarstva gospodarstva uvjeravaju da opskrba plinom u Hrvatskoj ostaje "stabilna i bez poremećaja", i to zahvaljujući strateškoj ulozi LNG terminala na Krku, zbog čega Hrvatska nije ovisna o ruskom plinu. Osim toga podsjećaju da se Hrvatska opskrbljuje plinom iz LNG terminala, domaće proizvodnje i skladišta u Okolima, koje, unatoč ubrzanom pražnjenju ima dovoljno plina za hrvatske potrebe, pa čak i za zemlje u regiji.

Ukupna godišnja potrošnja plina u Hrvatskoj postupno se smanjivala posljednjih godina, pa je tako 2020. iznosila 3,040 milijardi kubičnih metara, 2021. godine 2,9 milijardi, 2022. godine 2,53 milijarde, a 2023. godine 2,59 milijardi kubičnih metara. Na raspolaganju je 2,9 milijardi kubičnih metara plina godišnje samo s LNG terminala, što premašuje ukupnu godišnju potrošnju svih kupaca u Hrvatskoj i dodatno jamči sigurnost opskrbe, poručuju iz Ministarstva gospodarstva.

Ako se nastavi obustava dobave ruskog plina i hladno vrijeme, može se očekivati da će cijene plina porasti, pa analitičari predviđaju da bi se dio potrošnje u EU-u mogao podmiriti iz zamjenskih energenata, poput loživog ulja. S druge strane, analitičari ipak očekuju da bi cijena plina mogla pasti zbog otkrića novih nalazišta i najava iz SAD-a o povećanju tamošnje proizvodnje LNG-a. Također, u slučaju zatopljenja automatski prestaje povlačenje plina iz skladišta jer se opskrba u tom slučaju namiruje iz domaće proizvodnje ili uvoza. Konačno, u Ministarstvu gospodarstva ističu da su "Hrvatska i EU pokazali iznimnu otpornost u osiguravanju stabilnosti opskrbe plinom unatoč prekidu tranzitnog pravca ruskog plina preko Ukrajine s prvim danom ove godine". 

PROBLEM CIJENE

Ukoliko se cijena plina zadrži na 50 eura po megavat satu, to bi moglo stvarati probleme industriji umjetnih gnojiva, odnosno kutinskoj Petrokemiji, kojoj cijenaveć stvara probleme jer im je u tom slučaju proizvodnja neisplativa, odnosno cijena plina postaje viša od prodajne cijene umjetnih gnojiva. “Situacija s plinom za Petrokemiju trenutno nije dobra, iako većina pogona ne radi zbog remonta koji je u tijeku, a koji moramo obaviti zbog produženja ekološke dozvole. Vidjet ćemo kako će situacija s plinom izgledati krajem veljače kada završava remont i kada bi trebala početi proizvodnja. Ako cijene plina ostanu ovakve, proizvodnja će biti neisplativa”, reko nama je sindikalni povjerenik Davor Rakić dodavši da bi im probleme mogao stvarati i uvoz jeftinog ruskog gnojiva.