Osijek, 18. 01. 2021, Osnovna skola Ljudevit Gaj, Osijek. Nizii razredi osnvoe skole su krenuli na nastavu nakon zimskih praznika. Prvi dan skole nakon praznika u uvijetima Korona krize.snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ
3.1.2025., 07:00
KREĆE PRIMJENA NOVOG PROTOKOLA U ŠKOLAMA

Sigurnost je na prvom mjestu, ali nitko ne želi da učenici u svoju školu ulaze sa strahom

Ravnatelj Hrvoje Brod: U svim osječkim osnovnim školama postojat će jednoobrazni sustav

Ministarstvo obrazovanja donijelo je u četvrtak protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama. Protokol se odnosi na osnovne i srednje škole te učeničke domove.

Tako su škole dužne žurno provjeriti i osigurati tehničku prilagodbu svih ulaznih vrata. Svi ulazi ili izlazi trebaju biti zaključani cijelog radnog vremena. Prije početka i izlaska učenika nakon završetka nastavnoga dana vrata mogu biti otključana 30 minuta prije početka nastave i 15 minuta nakon završetka.

Specifičnosti

Kada je riječ o zaključavanju škola, Hrvoje Brod, ravnatelj osječke OŠ "Grigor Vitez", kaže kako tu ne vidi veliku promjenu. "Grad Osijek donio je odluku da se postave uređaji na glavne ulaze u škole koji bi djelatnicima omogućili ulazak s pomoću šifri ili uz odobrenje dežurne osobe. Učenici će ulaziti kao i do sada, puštat će ih dežurni učitelj ili neka druga punoljetna osoba. Ako je već nastava počela, na vratima će biti elektromagnetska tipkala, ali će vrata biti stalno zaključana", ističe Brod. On smatra da škola i dalje mora biti institucija gdje djeca moraju dolaziti bez ikakvih primisli da im se može nešto negativno dogoditi. "Treba poduzeti sve mjere kako bi škole bile sigurna mjesta, bezbrižna i opuštena kao što su to bila i do sada. U Osijeku će u prilog sigurnosti ići i činjenica da će biti jednobrazni sustav u svim školama", kaže Brod. Domagoj Šokičić, ravnatelj OŠ "Tin Ujević" u Osijeku, smatra da bi uvođenje sigurnosnog sustava s kamerama bilo dobro rješenje. "U posljednje se vrijeme učenici zbog TikTok izazova upuštaju u različite nepodopštine. Uzimaju tuđe cipele i sakrivaju ih u WC-u, pa od bezazlene igrarije dođe do problema. Zato treba u sustav sigurnosti povezati sve što je moguće, prevenciju, elektromagnetsku bravu, portira… kako bi djeci ulili dozu samopouzdanja, a roditeljima uvjerenje da smo učinili sve kako bi djeca u školi bila sigurna", drži Šokičić. Napominje ipak kako djeci treba ostaviti dovoljno prostora da to sve prihvate. Također podsjeća da nitko ne želi da djeca u školu ulaze sa strahom.
Za razliku od osnovnih škola, u srednjim je školama, zbog mnogo specifičnosti koje svaka od njih ima, provođenje ovih mjera pravi izazov.

Podrška roditelja

Ravnatelj III. gimnazije Osijek Dražen Jakopović kaže da čeka službeni dopis kako bi vidio "je li u okviru gabarita koje bi trebao ispuniti prema zamislima Ministarstva". Ističe kako njihova škola nema svoju dvoranu ni kuhinju. "Djeca na tjelesni idu u Sokolski dom, nemamo svoju kuhinju i moramo dopustiti učenicima da iziđu i kupe si nešto za jelo. Ima i učenika koji putuju iz okolnih gradova i mjesta te koji zbog putovanja imaju pravo na 10 - 15 minuta kašnjenja. Sve su to specifičnosti zbog kojih neće biti jednostavna jednoobrazna primjena sigurnosnih pravila", tvrdi Jakopović.

JAKOPOVIĆ: TREBA RADITI PREVENTIVNO

Ravnatelj osječke III. gimnazije Jakopović kaže kako su, kroz Erasmus razmjene, zajedno s učenicima posjećivali škole u zemljama Europske unije, kao što su i njima dolazili u posjete učenici iz tih sredina. “Kada učenici izvana dođu k nama, znali su pitati kako to da nemamo rešetke na prozorima, ograđenu školu sa zidovima. Mi smo govorili da smo sigurno mjesto, ali u posljednje vrijeme sve se više pokazuje da taj sigurnosti aspekt i kod nas postaje stalna potreba, a ne samo povremena. Do sada smo bili sigurni u sebe, ali neki slučajevi pokazuju da treba raditi preventivno, unaprijed i pokušati napraviti sve što je u našoj moći kako bi sigurnost bila na visokoj razini”, zaključuje Jakopović.

Za početak će zaključavati ulazna vrata, no uvjeren je da ova gimnazija treba osobu koja će kontrolirati i puštati učenike u zgradu. "Imali smo portira koji je pazio tko i kada ulazi u školsku zgradu ili izlazi iz nje, no zbog zabrane zapošljavanja ostali smo bez njega. Zbog svih specifičnosti naše škole inzistirat ćemo na zapošljavanju nove osobe na mjesto portira", naglašava ravnatelj III. gimnazije. Osim toga gimnazijska je zgrada i zaštićeni kulturni objekt, gdje je i promijeniti bravu na velikim drvenim vratima pravi izazov.

Lidija Miletić, ravnateljica OŠ Dragutina Tadijanovića u Vukovaru, rekla je za Glas Slavonije kako ne postoje apsolutno sigurna mjesta i okruženja za sve nas, ali možemo smatrati da škole jesu sigurna okruženja za našu djecu i svaki dan svi zaposlenici škole, školsko osoblje i učitelji rade na tome. "Uz obrazovnu, odgojnu i zdravstvenu naša je zadaća stvoriti sigurno okruženje za našu djecu, njegovati i ne poljuljati povjerenje koje treba postojati između škole i roditelja koji upućuju djecu u školu i imaju od nje određena očekivanja, a škola ih želi ispuniti i biti partner roditeljima", izjavila je i dodala kako su donesene određene preporuke u obliku kratkoročnih i dugoročnih mjera. Kratkoročne se odnose na to da vrata trebaju biti zaključana i onemogućen ulaz bez kontrole. "Sve su vukovarske osnovne škole opremljene vratima sa sigurnosnim bravama, odnosno šiframa. Nakon ulaska učenika potrebno je vrata zaključavati, i to se i čini, a mi u školama već imamo određene protokole kroz kućni red, etički kodeks škole i izvješća o sigurnosti", navela je.

Miletić je istaknula kako je iznimno važno imati i podršku roditelja, jer se događa da roditelji dolaze u školu nenajavljeno ili inzistiraju otići k učitelju, pa bi te oblike ponašanja trebalo mijenjati.

Đorđe Lukić, ravnatelj Tehničke škole Nikole Tesle u Vukovaru, rekao nam je kako će u toj školi slijediti sve naputke koje budu dobili od resornog ministarstva. "Mi smo srednja škola i naši su učenici naučili na odmorima izići, primjerice kupiti si nešto za jelo. U svakom slučaju, slijedit ćemo naputke", poručio je. 

RODITELJI SAMO U DOGOVORENOM TERMINU

Prema protokolu, ravnatelj je obvezan odrediti i dežurstvo radnika na ulazu tijekom radnog vremena. U slučaju uočavanja protupravnog ponašanja ili ponašanja kojim se ugrožava sigurnost osoba u školskoj ustanovi, žurno će se obavijestiti i policija. Učenicima nije dopušteno napuštanje škole tijekom malog odmora, a tijekom velikog odmora izlazak izvan vanjskih prostora škole nije dopušten učenicima osnovne škole. Ustanove su dužne odrediti pravila i način najavljivanja posjeta i ulaska te odrediti jedinstveni ulaz za sve roditelje i posjetitelje u slučaju više postojećih ulaza. Roditelji mogu ulaziti u školsku ustanovu samo u dogovorenom terminu uz prethodnu najavu ili na poziv školske ustanove, o čemu će se obavijestiti radnik na ulazu. Radnik koji je zadužen za poslove nadzora ulaza može obaviti sigurnosne preglede učenika i drugih osoba te njihovih predmeta, a sigurnosni pregled učenika mogu provoditi i odgojno-obrazovni radnici tijekom održavanja nastave.