Premijer: Prosječne mirovine rastu na najmanje 800 eura do kraja mandata
Novi zakon o mirovinama donosi povećanje prosječne mirovine na najmanje 800 eura do kraja mandata. Uvodimo i jednogodišnji dodatak za umirovljenike, što bi zapravo bila neka verzija 13. mirovine, vijest je to sa sjednice Vlade u četvrtak, prve u novoj godini, gdje je premijer Andrej Plenković najavio sve ključne poteze Vlade za 2025. godinu. U posebnom su fokusu mjere za socijalno osjetljive skupine te se stoga osniva i novo tijelo koje će pratiti potrebe umirovljenika, invalida i ostalih socijalno potrebitih grupa u društvu - Nacionalno vijeće za razvoj socijalnih politika.
“Imamo odlične makroekonomske pokazatelje, ali sada nam je cilj da taj makronapredak osjete i sva hrvatska kućanstva i obitelji. Optimistični smo oko gospodarskog razvoja, znamo da je pred nama još mnogo posla, ali smo odlučni, kao i sve ove godine, nastaviti jačati hrvatsko gospodarstvo i povećavati životni standard građana”, naglasio je premijer, navodeći svu silu podataka o hrvatskoj ekonomiji i daljnjim mjerama Vlade. Iznio je podatak prema kojemu su u mandatima njegovih vlada plaće u državnom javnom sektoru rasle za 99 posto u brutoiznosu, a kad se ukalkulira inflacija, njihov je realni rast 52,8 posto u netoiznosima, rekao je. “To je rezultat kompromisa”, rekao je nakon što je posljednjeg dana stare godine to usuglašeno i potpisano sa sindikatima.
“U ovako izazovnim vremenima uspjeli smo ostvariti gospodarski rast, rekordnu zaposlenost, najviši kreditni rejting u povijesti i nastavljamo raditi na dobrobit građana. Prioriteti Vlade su daljnje povećanje plaća i mirovina, demografske mjere te priuštivo stanovanje, čemu će pridonijeti Nacionalna stambena politika i novi krug porezne reforme koji je upravo stupio na snagu”, rekao je između ostaloga.
S obzirom na to da demografija ostaje jedan od prioriteta, udvostručit će se potpore za novorođeno dijete, a majkama osigurati puna plaća za drugih šest mjeseci, i to do najviše 3000 eura, istaknuo je premijer. “Povećat će se i staž majkama sa šest na dvanaest mjeseci za svako rođeno dijete”, rekao je.
Uz to donosi se i uredba o mogućnosti fleksibilnog radnog vremena i rada s nepunim radnim vremenom u državnoj službi, upravo za roditelje s malom djecom - naravno, u dogovoru s poslodavcem. Iseljeni hrvatski državljani koji se planiraju vratiti bit će oslobođeni plaćanja poreza na dohodak pet godina ako su u inozemstvu boravili neprekidno najmanje dvije godine.
Raste i naknada za vrijeme nezaposlenosti u razdoblju od 91. do 180. dana - sa 30 na 35 posto osnovice, odnosno s 285 na 332 eura, naveo je predsjednik Vlade. Naglasio je da će se tijekom godine raditi na zakonskim izmjenama kako bi se osigurao jedinstveni nalaz i mišljenje vještačenja za osobe s invaliditetom.