
Obrazovni sindikati odbili sporazum, Vlada im je svejedno povećala plaće
Unatoč očekivanjima da će sindikalno članstvo podržati dogovor oko plaća postignut u Vladi na kraju 2024., sva četiri školska sindikata odbila su potpisati dodatak Temeljnom kolektivnom ugovoru (TKU) koji bi im donio rast osnovice od 3 posto od 1. veljače i još 3 posto od 1. rujna.
Takvu su Vladinu ponudu na Staru godinu odbili Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske (NSZSŠH), Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO), Školski sindikat Preporod i Sindikat hrvatskih učitelja (SHU), pozivajući se na negativno izjašnjavanje svog članstva. Odbijanjem su sindikati dali do znanja da Vlada ne može računati na socijalni mir ove godine. Ipak, dodatak TKU-a, koji su potpisali samo sindikati državnih službi i tek dio sindikata javnih službi, odlukom Vlade primjenjivat će se i na javne službe, što znači da svim zaposlenima u državnom i javnom sektoru plaće rastu za 3+3 posto. Odlukom Vlade o visini osnovice za obračun plaće u javnim službama u 2025. kojom se ujednačavaju prava zaposlenih u javnim službama s pravima državnih službenika i namještenika, osnovica za izračun plaće od 1. siječnja do 31. siječnja bit će 947,18 eura bruto s isplatom u veljači, od 1. veljače 975,60 eura bruto, s isplatom u ožujku, a od 1. rujna pa nadalje 1004,87 eura bruto, s isplatom u listopadu.
U dodatku je ugovoreno i uvećanje za noćni rad s 40 na 50 posto, porast iznosa otpremnine za odlazak u mirovinu s 2 na 2,5 osnovice, rast osnovice za izračun iznosa jubilarne nagrade s 240 na 300 eura neto, a Vlada je sindikatima ponudila mogućnost pregovora o naknadi za troškove prehrane u proljeće. Ipak, sindikalnih pritisaka u 2025. zasigurno će biti, jer su neriješena mnoga pitanja zbog kojih su zaposleni u javnim službama, a osobito školstvu i znanosti, nezadovoljni. To su u prvom redu koeficijenti oko kojih se mjesecima vodi sindikalna bitka. Iz NSZVO-a poručili su da bi potpisivanjem ove osnovice implicitno prihvatili postojeće nepravde. Pozicija znanosti i visokog obrazovanja u novom sustavu koeficijenata, tvrde, nedopustivo je loša i dovela je do teških disbalansa prema drugim plaćama u javnom sektoru. Kažu da Vlada oko toga već devet mjeseci nije poduzela ništa, a da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih ne pokazuje ozbiljnost u pregovorima o Kolektivnom ugovoru za znanost i visoko obrazovanje gdje traže hitnu izmjenu koeficijenata.
Nezadovoljstvo ponudom Vlade iskazalo je i članstvo Preporoda - od 11.493 člana za to ih je bilo samo 1338 (16,67 % od oko 8000 njih koji su se izjasnili), a protiv čak 6668 (83,10 %). U SHU-u, koji ima više od 26.000 članova, na referendum je izišlo njih 63,62 posto, a dvije trećine ih je bilo protiv.