Zagreb, 31.12.2024. - Svečanost potpisivanja Dodatka IV. Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike u Banskim dvorima. foto HINA /Zvonimir KUHTIĆ/ kuzo
Hina
1.1.2025., 18:04
RAST OSNOVICE U DRŽAVNIM I JAVNIM SLUŽBAMA

Obrazovni sindikati odbili sporazum, Vlada im je svejedno povećala plaće

Unatoč očekivanjima da će sindikalno članstvo podržati dogovor oko plaća postignut u Vladi na kraju 2024., sva četiri školska sindikata odbila su potpisati dodatak Temeljnom kolektivnom ugovoru (TKU) koji bi im donio rast osnovice od 3 posto od 1. veljače i još 3 posto od 1. rujna.

Takvu su Vladinu ponudu na Staru godinu odbili Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske (NSZSŠH), Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO), Školski sindikat Preporod i Sindikat hrvatskih učitelja (SHU), pozivajući se na negativno izjašnjavanje svog članstva. Odbijanjem su sindikati dali do znanja da Vlada ne može računati na socijalni mir ove godine. Ipak, dodatak TKU-a, koji su potpisali samo sindikati državnih službi i tek dio sindikata javnih službi, odlukom Vlade primjenjivat će se i na javne službe, što znači da svim zaposlenima u državnom i javnom sektoru plaće rastu za 3+3 posto. Odlukom Vlade o visini osnovice za obračun plaće u javnim službama u 2025. kojom se ujednačavaju prava zaposlenih u javnim službama s pravima državnih službenika i namještenika, osnovica za izračun plaće od 1. siječnja do 31. siječnja bit će 947,18 eura bruto s isplatom u veljači, od 1. veljače 975,60 eura bruto, s isplatom u ožujku, a od 1. rujna pa nadalje 1004,87 eura bruto, s isplatom u listopadu.

U dodatku je ugovoreno i uvećanje za noćni rad s 40 na 50 posto, porast iznosa otpremnine za odlazak u mirovinu s 2 na 2,5 osnovice, rast osnovice za izračun iznosa jubilarne nagrade s 240 na 300 eura neto, a Vlada je sindikatima ponudila mogućnost pregovora o naknadi za troškove prehrane u proljeće. Ipak, sindikalnih pritisaka u 2025. zasigurno će biti, jer su neriješena mnoga pitanja zbog kojih su zaposleni u javnim službama, a osobito školstvu i znanosti, nezadovoljni. To su u prvom redu koeficijenti oko kojih se mjesecima vodi sindikalna bitka. Iz NSZVO-a poručili su da bi potpisivanjem ove osnovice implicitno prihvatili postojeće nepravde. Pozicija znanosti i visokog obrazovanja u novom sustavu koeficijenata, tvrde, nedopustivo je loša i dovela je do teških disbalansa prema drugim plaćama u javnom sektoru. Kažu da Vlada oko toga već devet mjeseci nije poduzela ništa, a da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih ne pokazuje ozbiljnost u pregovorima o Kolektivnom ugovoru za znanost i visoko obrazovanje gdje traže hitnu izmjenu koeficijenata.

Nezadovoljstvo ponudom Vlade iskazalo je i članstvo Preporoda - od 11.493 člana za to ih je bilo samo 1338 (16,67 % od oko 8000 njih koji su se izjasnili), a protiv čak 6668 (83,10 %). U SHU-u, koji ima više od 26.000 članova, na referendum je izišlo njih 63,62 posto, a dvije trećine ih je bilo protiv.

OSTALI SINDIKATI PROZVALI OBRAZOVNE

Vlada je potpisala dodatak o povećanju osnovice s dijelom sindikata javnih službi i sa sindikatima državnih službi. Premijer Andrej Plenković izrazio je zadovoljstvo socijalnim partnerstvom koje daje rezultate na obostrano zadovoljstvo te istaknuo da je za mandata njegove vlade osnovica plaće porasla za gotovo 48 posto. Koordinatorica sindikata javnih službi Ankica Prašnjak zadovoljna je sporazumom, osobito povećanjem naknade za noćni rad, ocijenivši da je postignuto “najviše što se moglo”. Izrazila je žaljenje što to nisu prihvatili i obrazovni sindikati, iako je prihvaćen njihov zahtjev da ne počne primjena sustava ocjenjivanja. Jadranka Dimić u ime Sindikata socijalne skrbi najavila je da će početkom 2025. zatražiti izmjenu Zakona o reprezentativnosti, da sedam sindikata javnih službi ne budu “taoci triju obrazovnih sindikata”. Zadovoljan je i predsjednik Sindikata policije Dubravko Jagić, koji žali što će se benefiti primjenjivati i na one koji to nisu potpisali. H