Spremačice i drugo pomoćno osoblje nisu dobro rješenje za osiguravanje ulaza u škole
Prvog dana drugog polugodišta, 7. siječnja, na svim osnovnim i srednjim školama ulazna bi vrata trebala biti zaključana, a brave promijenjene. Još uvijek se, međutim, ne zna tko će kontrolirati ulaz, jer posebno educiran kadar neće biti spreman za tu ulogu prije početka iduće školske godine.
U međuvremenu bi to trebali raditi domari, čistačice i drugo tehničko osoblje, no pitanje je raspolažu li škole s dovoljno takvih djelatnika, i hoće li oni pristati na povećani opseg posla, za koji nisu ni školovani ni plaćeni. Povjerenstvo za izradu prijedloga osnovnih mjera jačanja razine sigurnosti u školama sastalo se u ponedjeljak u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, gdje je ravnateljima škola i predstavnicima sindikata predstavljen prvi nacrt sigurnosnih mjera i protokola, između ostaloga i ideja o tome da pomoćno osoblje preuzme brigu o čuvanju ulaza u školu.
“Razgovarali smo i zaključili da ćemo u prvom periodu, prije izmjene nekih zakonskih propisa i akata, izmjenom pravilnika osigurati mogućnost zapošljavanja osobe koja bi bila na vratima. Namjerno ne želim reći što je ta osoba, ali u svakom slučaju zadužena je za kontrolu ulaska i izlaska iz škole, ali i bitno šire. U tom smislu dogovoreno je da se napravi poseban kurikulum edukacije takvih osoba", izjavio je nakon sastanka ministar Radovan Fuchs. Prijedlog kurikula trebao bi biti dovršen u roku od dva mjeseca, a nakon toga bi se išlo u implementaciju, čiji rok nije određen.
Kurikulum edukacije budućih djelatnika koji će štititi škole izradit će, kako se doznaje, u jednom dijelu MUP, i to za dio koji se odnosi na zaštitarska znanja i vještine, a za edukaciju u pedagoško-psihološkom dijelu, koji bi novo osoblje također trebalo apsolvirati, zadužen je Institut za društvena istraživanja Zagreb. Predviđa se da bi edukacija trajala najmanje 160 sati. Osim toga, moraju se točno definirati kompetencije budućih zaposlenika, ustrojiti novo radno mjesto, uvesti ga u nacionalnu klasifikaciju zanimanja i dodijeliti mu koeficijent plaće, što znači da treba mijenjati cijeli niz propisa. Riječ je o dugoročnim mjerama koje će se teško moći provesti prije iduće školske godine, rečeno je na sastanku. Do Sveta Tri kralja preostala su samo dva radna dana, pa će i promjenu brava na školskim vratima biti zahtjevno realizirati u tako kratkom roku.
“Mislim da ćemo krenuti sa zaključavanjem, to većina škola može već i sad, neki već imaju i kartice i PIN-ove, zvona, portafone", ocijenila je Antonija Mirosavljević, predsjednica Hrvatske udruge ravnatelja osnovnih škola. Ravnatelji i osnivači škola trebali bi, smatra, sa školama dogovoriti koje škole što trebaju, je li negdje veća ugroza sigurnosti, a negdje manja.
Kako škole u startu neće imati posebno educirane djelatnike koji će voditi računa o tome tko ulazi u školu, bilo bi važno, smatraju u Povjerenstvu, da se procijeni kojim bi školama u ovom trenutku ipak trebalo osigurati zaštitara. U prvom redu to su škole s velikim brojem učenika, smještene u velikim zgradama, gdje je u jednoj zgradi i nekoliko škola, a onda i škole koje su imale problema s incidentnim ponašanjem ili one u opasnijim dijelovima grada. I ravnatelji su svjesni toga da će biti teško pronaći djelatnika koji će uz redoviti posao paziti i na ulaz u školu. "Već sada imamo dosta problema s našim tehničkim osobljem, domarima i spremačicama, jer kad su na bolovanju, teško ili gotovo nikako možemo naći zamjene", upozorila je Suzana Hitrec, čelnica Udruge hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja.
Predstavnici sindikata smatraju pak da će takvo privremeno rješenje biti gotovo nemoguće realizirati. "Imamo situaciju da je u školama zavladao strah, što je opravdano. Očekivanja da će spremačice biti te koje će svladati strah i mimo svojih poslova još stajati kod ulaznih vrata škole, gotovo su nestvarna", komentira Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod. Poznato je, podsjeća, da upravo spremačice već sad najčešće rade iznad propisanih normativa i da se upravo na tom radnom mjestu najčešće krši Državni pedagoški standard, jer one rade više nego što je njime propisano. "Njihovo angažiranje na ulaznim vratima tražilo bi i promjenu ugovora o radu. Dajemo im posao za koji nisu osposobljeni, ne znamo kako će se preklapati s njihovim poslovima i zaduženjima, ni mogu li to raditi", smatra Stipić. Predlaže da se u resornom ministarstvu napravi cjelovita analiza o tome u kojim školama se poslovi čišćenja obavljaju izvan normativa, a u onima gdje se radi ispod normativa treba tražiti rješenje. n