Zagreb, 29.12.2024 - Doček rezultata predsjedničkih izbora u stožeru Zorana Milanovića u Tvornici.foto HINA/ Damir SENČAR/ ds
HINA/ Damir SENČAR
31.12.2024., 07:03
POVRATAK IZ GUBITNIČKE POZICIJE

Milanović: Zavidna vještina političkog samoobnavljanja

Predsjednički izbori nisu završeni, za dva tjedna će birači odlučivati između Zorana Milanovića i Dragana Primorca, ali uvjerljiva razlika u broju glasova u prvom krugu u korist aktualnog državnog poglavara dopušta da ih se analizira gotovo kao da smo konačan ishod doznali već u nedjelju. Praktično je, naime, nemoguće da Primorac nadoknadi Milanovićevu prednost.

Dakle, Milanović će ostati predsjednik i sada je definitivno jasno da on ima sposobnost političkog samoobnavljanja. Neuspješno je vodio SDP-ovu koaliciju na parlamentarnim izborima 2015. i 2016., osvojeni zastupnički mandati bili su nedovoljni da bi Milanović (p)ostao premijer. U tim okolnostima on podnosi ostavku na dužnost predsjednika SDP-a i povlači se iz politike. Osnovao je firmu i više od dvije godine politički je bio posve pasivan. U proljeće se 2019., međutim, aktivirao i najavio kandidaturu za predsjednika Republike. Premda je Kolinda Grabar-Kitarović bila popularna predsjednica, Milanović ju je ipak pobijedio. Vratio se na velika vrata u politiku. Mandat mu je obilježio sukob s premijerom Andrejom Plenkovićem, a onda je proljetos Milanović poželio i preuzeti njegovo mjesto. Na šokantan je način ušao u kampanju za parlamentarne izbore, s ciljem da bude na listi SDP-a i partnera te njihov nominalni kandidat za premijera. Ustavni sud mu je to zabranio i taj Milanovićev povratak u stranačku politiku nije za njega dobro prošao. I njegovi simpatizeri su mu zamjerali što kao predsjednik nije dao ostavku i potom se punom snagom uključio u realizaciju projekta vlade nacionalnog spasa. Nisu to bili jednostavni dani za Milanovića, ali, eto, osam mjeseci poslije gotovo je već u prvom krugu osigurao još pet godina na Pantovčaku. Istina, vjetar u leđa mu je bila činjenica da je u Banskim dvorima njemu suprotstavljena politička opcija, kao i to da je HDZ poslao na njega Primorca, koji se nije pokazao kvalitetnim kandidatom. Ali, unatoč tome, nitko Milanoviću ne može osporiti da posjeduje zavidnu vještinu političke regeneracije kada je u objektivno gubitničkoj poziciji.

Za još nešto nam je u nedjelju stigla potvrda, takozvana HDZ-ova mašinerija ipak je samo takozvana. Kada bi ona zaista postojala, funkcionirala bi apsolutno u svim uvjetima, HDZ-ovi goniči natjerali bi ljude da iziđu na svake izbore i zaokruže kandidata kojeg god im stranka ponudi. No to nije tako. I nije prvi put u Plenkovićevoj eri da se dogodio ozbiljan podbačaj u HDZ-ovu postotku glasova. Lista HDZ-a na izborima za Europski parlament 2019. dobila je tek nešto više od 22 posto glasova. Ono što snažno motivira pristaše HDZ-a su izbori za Sabor, na kojima se donosi odluka tko će u Hrvatskoj raspolagati državnim novcem, i biti u mogućnosti nekome pomoći, a nekome i naštetiti. Nije potrebna nikakva mašinerija da bi se birače sklone HDZ-u odvuklo na birališta na dan parlamentarnih izbora. Sami tamo odlaze, znajući da im od toga možda presudno zavisi materijalni i općenito status u društvu. Drugo su izbori za predsjednika Republike i za EP, na kojima se natječu kandidati koji ne mogu neposredno utjecati na život građana. Da je ta mašinerija običan mit, priznaju neizravno i HDZ-ovi dužnosnici, koji tvrde da je Primorac dobio manje glasova zbog toga što je bilo dosta kandidata desno od centra. Iz te teze proizlazi da su ljudi u HDZ-u zaduženi za utjerivanje stege bili nemoćni u nastojanju da neke svoje birače odvrate od Marije Selak Raspudić ili Tomislava Jonjića. Pritom je iluzija kako bi, u slučaju da se to dvoje nije kandidiralo, na Primorčevu kontu automatski bilo 230 tisuća glasova više. Ne bi. Nema na izborima jednostavnog prelijevanja glasova. 

PONOVNO SAMO JEDNO SUČELJAVANJE

Primorac je jako zainteresiran za sučeljavanja “jedan na jedan” s Milanovićem. Ne iznenađuje to jer jedina, kakva-takva, njegova nada u konačan uspjeh počiva na premisi da bi tijekom televizijskih debata demonstrirao superiornost u odnosu prema predsjedniku Republike. Ali o tome koliko će biti tih sučeljavanja, zapravo odlučuje Milanović. Zbog njegova stava da je uoči prvog kruga dovoljno jedno, sva ostala su održana u krnjem sastavu. U ponedjeljak su nam u Uredu predsjednika potvrdili da je Milanović ostao pri stavu da će i u očekivanju drugog kruga biti jedna debata, “iz respekta prema biračima”, ali ne više od toga.

Mate Mijić

analitičar

ZNALI SU

Iza Milanovića je mandat koji je potencijalno mogao antagonizirati birače koji su ga izabrali 2020., ali to je izostalo. Je li to sada potvrda da su oni zadovoljni kako je Milanović obnašao dužnost ili im je primarno bilo da HDZ ne preuzme i Pantovčak? Odgovor na tu dvojbu potražili smo i od analitičara Mate Mijića. “Plenković je htio da ovi izbori budu referendum o Milanoviću, a pretvorili su se zapravo u referendum o njemu samom. Drugo, teško je biračima približiti konkretan učinak predsjednika jer njegove ovlasti zahvaćaju područja koja se ne odražavaju na svakodnevan život. Naravno, birače motiviraju različite stvari da glasuju za nekog, netko im je pametan, ugodnq izgleda, dobrog programa ili su se možda metodom eliminacije lošijih odlučili za njega. Ali u konačnici to nije važno i možemo, kada je o Milanoviću riječ, zaključiti da birači žele baš takvog predsjednika kakav je on bio u ovih pet godina. Točno su znali što dobivaju ako ga zaokruže na glasačkom listiću”, kazao nam je Mijić.