bučje papuk medved
MHB
26.12.2024., 17:06
Obljetnica oslobađanja logora Bučje

Ministar Medved: Nećemo odustati od traženja nestalih

U Bučju kod spomen-obilježja i kapelice sv. Antuna opata obilježena je u četvrtak 33. godišnjica oslobađanja logora Bučje u operaciji Papuk '91. "Hrvatska vojska tada je preuzela inicijativu i na Božić 1991. poslala poruku: Nikad nećemo odustati. I danas na Štefanje iz slobodne Hrvatske, snažne zemlje, 33 godine poslije, šaljemo poruku - nikad nećemo odustati u traženju naših nestalih", rekao je potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Medved.

Zloglasni srpski koncentracijski logor Bučje prvi je agresorski logor u Domovinskom ratu, ustanovljen u kolovozu 1991. pod upravom srpskih vojnih i paravojnih snaga u selu Bučje kod Pakraca. Logor je postojao od kolovoza 1991. do siječnja 1992., u tom je razdoblju kroz njega prošlo više od 300 hrvatskih vojnika, civila, žena i djece, a najmlađi logoraš bio je dijete od četiri godine. Među zatočenicima su bili i civili srpske nacionalnosti koji su se odbili priključiti srpskim paravojnim postrojbama ili koji su surađivali s Hrvatima. Logoraši su držani u nehumanim uvjetima, a u njemu je mučeno i ubijeno 26 zatočenika. Dio logoraša u međuvremenu je razmijenjen, dio sproveden u kazamate i logore, Staru Gradišku i Manjaču, a dijelu se gubi svaki trag do danas. Među nestalima logorašima iz Bučja je i mirotvorac, dr. Ivan Šreter, čija sudbina do danas nije posve razjašnjena. Ministar Medved podsjetio je da Hrvatska još uvijek traži 24 nestalih iz logora Bučje.

USTANOVA ZA SMJEŠTAJ BRANITELJA

Ministar Medved najavio je i kako će u Pakracu 1. ožujka početi gradnja prve ustanove za trajni smještaj i boravak hrvatskih branitelja koji su u potrebi te gradnja još pet veteranskih centara. Požeško-slavonska županica Antonija Jozić rekla je kako su na Božić 1991. hrvatski branitelji donijeli svjetlo nade koja se ostvarila u slobodnoj Hrvatskoj. “To nas obavezuje da gradimo Hrvatsku kakvu su sanjali hrvatski branitelji”, dodala je.