Poslovanje političkih stranaka sve urednije
Poslovanje političkih stranaka s godinama je sve urednije, no na nekim se područjima greške ponavljaju, u 2023. to su bili netočni ili nepotpuni podaci u financijskim izvještajima, računi za reprezentaciju i popis imovine, pokazuju izvješća Državnog ureda za reviziju koja su u petak dostavljena Hrvatskom saboru.
Utvrdio je to Državni ured za reviziju koji je u 2023. pregledao poslovanje 47 političkih stranaka, od kojih je 35 dobilo bezuvjetno mišljenje, jedanaest uvjetno i jedna stranka (Ključ Hrvatske) suzdržano za financijske izvještaje. Suzdržano mišljenje, pojasnili su, iskazano je jer revizoru nije dostavljena dokumentacija kojom bi potvrdio određene navode. Nepovoljno mišljenje za 2023. nije dobila ni jedna politička stranka, čime je nastavljen trend iz 2022.
Najčešće nepravilnosti u 2023. godini odnosile su se na vođenje poslovnih knjiga, odnosno na to da su podaci u financijskim izvještajima bili netočni ili neistiniti a bilješke nepotpune, te na nepotpun popis imovine i obveza.
U pojedinim slučajevima pojedini poslovni događaji evidentirani su bez vjerodostojne dokumentacije pa se ne može utvrditi da li se poslovni događaj uistinu i dogodio, kažu u Državnom uredu za reviziju o nepravilnostima u odnosu na zakon koji propisuje način financiranja političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma.
Od trenutačnih parlamentarnih stranaka uvjetno mišljenje za financijsko izvješće dobile su tri stranke, Domovinski pokret, Hrvatska seljačka stranka i Nezavisna platforma Sjever.
Od izvanparlamentarnih to su: Akcija mladih, Demokratski HSS, Blok za Hrvatsku, Hrvatska stranka prava, Istarska stranka umirovljenika, Odlučnost i pravednost, Stranka demokratske akcije Hrvatske i Željko Kerum- Hrvatska građanska stranka.
Kod usklađenosti poslovanja situacija je još i bolja, pa je uvjetno mišljenje izraženo samo za jednu stranku (Odlučnost i pravednost) i suzdržano za jednu (Ključ Hrvatske).
Ured je obavio i reviziju za 2023. za pet nezavisnih zastupnika (Vladimir Bilek, Robert Jankovics, Veljko Kajtazi, Ermina Lekaj Prljaskaj i Furio Radin) a svi su dobili bezuvjetna mišljenja za financijske izvještaje, odnosno za usklađenost poslovanja.
Za sve utvrđene nepravilnosti Ured je dao 185 naloga i preporuka političkim strankama i sedam nezavisnim zastupnicima kako bi još točnije iskazivali financije i uskladili se s propisima.
Pozitivna trend Ured je zabilježio i kod provedbe naloga i preporuka danih u ranijim revizijama. Od 265 naloga i preporuka, političke stranke i nezavisni zastupnici proveli su gotovo 50 posto, 23 posto su djelomično provedeni ili su u postupku provedbe a samo 20 posto nije provedeno. Preostalih sedam posto odnosi se na naloge koji nisu primjenjivi, pokazuju izvješća koja je objavio Ured.
Velike su stranke, u pravilu, kroz godine uredile svoje poslovanje i Revizija na njih ima malo zamjerki, a time i naloga i preporuka.
O svemu tome, Revizija je obavijestila DORH na kojemu je da odluči o daljnjim postupcima. Zakon za spomenute propuste predviđa ozbiljne novčane kazne: za političke stranke od 2.656 do 6.640 eura a za njihove zakonske predstavnike od 265 do 2.656 eura.