Osijek, 23. 12. 2024., Trg slobode, paljenje lampiona, lampioni, solidarnost, žrtve, OŠ Prečko SNIMIO BRUNO JOBST
BRUNO JOBST
23.12.2024., 20:00
DOGOVOR O PODIZANJU RAZINE SIGURNOSTI

Od 7. siječnja nove brave i zaključana vrata, škole će moći angažirati i zaštitare

Fuchs: Zaključavanje je zakonska obveza, čiju će se primjenu zahtijevati u svakoj školi

Promjena brava i zaključavanje ulaznih vrata od 7. siječnja prve su mjere koje će se provesti u školama s ciljem podizanja razine sigurnosti djece i učitelja, a nakon toga će se poraditi na zapošljavanju djelatnika educiranih za sigurnost. Školama će se omogućiti i angažiranje zaštitara, sukus je sastanka u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih u ponedjeljak na kojem su bili i predstavnici ravnatelja, Grada Zagreba, sindikata, MUP-a, AKD-a, civilne zaštite te psiholozi.

Dodatna zapošljavanja

“Promijenit ćemo brave, da se vrata mogu otvoriti iznutra, a ne mogu izvana. Osobe izvana moći će ući u školu samo ako ih netko pusti. Zapriječit će se ulaz bilo kome tko nije djelatnik, i roditelji se moraju najaviti”, izjavio je ministar Radovan Fuchs nakon sastanka. Najveći broj škola u Zagrebu, a i drugim gradovima, primjenjuje zaključavanje ulaznih vrata i provjeru ulaska u školsku zgradu, no dio škola nema takav običaj. Zaključavanje škola, podsjeća Fuchs, zakonska je obveza, čiju će se primjenu odsad zahtijevati u svakoj školi. Na ulazu u školu uvijek mora biti netko od djelatnika, a škole su dužne primjenjivati protokole koje imaju, poručuje ministar, koji je ponovio da se u slučaju OŠ Prečko radilo o poremećenoj osobi, a ne terorističkom činu te se ne očekuje da bi se ovakav incident mogao dogoditi u nekoj drugoj školi.

U MZOM-u planiraju nakon promjene brava promijeniti i sva školska vrata. U školama koje rade u dvije smjene odobrit će se dodatna zapošljavanja, ponajprije tehničkog osoblja. Riječ je o novom profilu portira, objasnio je ministar, a bit će to osobe koje će u svom djelokrugu rada imati edukaciju u smislu sigurnosnih mjera i protupožarne zaštite, a morat će biti pripremljeni za komunikacijju s djecom i roditeljima. To će, međutim, potrajati jer prvo treba izraditi program edukacije, a onda definirati nova radna mjesta koja danas nisu predviđena zakonom. Ti bi djelatnici, i bez angažiranja zaštitara, trebali djeci i roditeljima dati veći osjećaj sigurnosti. Problem dodatnog osoblja u prvom redu izražen je u školama koje rade u dvije smjene, no radi se na proširivanju takvih škola, kako bi sve škole u sljedećim godinama prešle na jednosmjenski rad.

Ministar najavljuje da će se 30. prosinca sastaviti prvi draft sigurnosnih mjera i protokola. Nakon toga će, prema njegovim riječima, biti potreban “individualizirani pristup pojedinim školama i donošenje najadekvatnijih sigurnosnih mjera”. Postoje, naime, razlike među osnovnim i srednjim školama, različitim zgradama, arhitektonskim rješenjima, u rekonstrukciji i dogradnji škola te školskim dvorištima, a dodatni je problem osiguravanje sportskih terena škola koji nisu ni ograđeni jer lokalna zajednica smatra da trebaju biti na raspolaganju građanima. Upravo se igrališta često zlorabe i na meti su huligana te će se razmotriti i aspekt njihove sigurnosti. To će se, kaže Fuchs, rješavati dalekosežnim mjerama.

Nenaoružani

Premijer Andrej Plenković dao je na znanje da će se ozbiljno razmotriti i angažman zaštitarskih tvrtki, navodeći kako već postoje takvi primjeri u hrvatskim školama. Podsjetio je i na naputak iz 2017. godine, koji je bio iniciran stalnim ulascima Ivana Pernara u zgrade srednjih škola, gdje je politički agitirao kod tinejdžera kao potencijalnih birača. Još je tada bivša ministrica Blaženka Divjak školama izdala naputak da se osobama koje nemaju pravog razloga za dolazak u školu onemogući ulaz u zgradu. Preporuka je i tada bila da se škole zaključavaju, ali to je, kaže Plenković, “jako fluidno”. Problem su, naime, i vršnjačko nasilje i dolazak dilera droge u blizinu škola.

Osijek, 23. 12. 2024., Trg slobode, paljenje lampiona, lampioni, solidarnost, žrtve, OŠ Prečko SNIMIO BRUNO JOBST
LAMPIONI NA TRGU SLOBODE
/Foto/ Solidarnost Osječana sa žrtvama tragedije u Zagrebu

Djelatnici koji će biti zaduženi za čuvanje ulaza u zgradu neće biti naoružani, kaže ministar Fuchs, a hoće li neka škola angažirati zaštitarsku službu dogovarat će se s osnivačem. Školama će se nastojati omogućiti i takav oblik zaštite ako za to ima potrebe, no pitanje je može li u ovom času, s obzirom na dostupnost zaštitarskih službi, svaka škola u Hrvatskoj računati s takvim osiguranjem.

Sindikalni čelnici koji su organizirali u ponedjeljak mimohod središtem Zagreba suzdržali su se od rasprave u Ministarstvu, smatrajući je ishitrenom. “Prosvjetna vlast, ona ista koja je bila izuzetno spora u odgovoru na naše prijedloge svih ovih godina, hoće poslati poruku kako se to sve odjedanput rješava. Čulo se i kvalitetnih rješenja, ali u tome nisam želio sudjelovati”, rekao nam je Željko Stipić, predsjednik Preporoda. Do poboljšanja sigurnosti u školama, smatra, sigurno se ne može doći rješenjima koja su provediva za nekoliko dana. “Svoditi taj problem na pitanje brava je neozbiljno. To je tek mali segment koji se tiče sigurnosti. Bit će dovoljno vremena da se daju konstruktivni prijedlozi za rješenja koja bi poboljšala sigurnost u školama”, poručuje.