janje ovca ovčarstvo janjetina
PIXABAY
19.12.2024., 19:48
DRAMATIČNE BROJKE O NELEGALNOJ PRODAJI

Na crno se proda 250.000 janjadi

Udruga prehrambene industrije i poljoprivrede pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca upozorila je na dramatične brojke o prodaji na crno u sektoru ovčarstva, napominjući kako to negativno utječe na kvalitetu, cijenu i zdravstvenu ispravnost janjećeg mesa koje će se za blagdane naći na stolovima građana.

To su učinili na temelju analize službenih podataka Državnog zavoda za statistiku, Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, kao i bioloških zakonitosti u ovčarstvu. Prema njihovim konzervativnim procjenama godišnje se u Hrvatskoj zbrine minimalno 250.000 janjadi izvan sustava kontrole ovlaštenih klaonica i proda na crno. Stoga su iz HUP-a upozorili na velik javnozdravstveni problem koji generira "crna" prodaja janjadi iz godine u godinu. Prema njihovim riječima janjad koja se proda na crno ostavlja na hrvatskim pašnjacima, livadama, u kanalima, na divljim deponijima i dvorištima nezbrinuto više od dva milijuna kilograma životinjskog otpada svake godine. "Crna proizvodnja u ovčarstvu utječe i na povišene cijene janjetine na hrvatskom tržištu. Proizvođači koji rade legalno i po propisima malobrojni su i u cijenu koju nude trgovinama moraju ugraditi troškove rada, poreze i doprinose, troškove klaonice i transporta, troškove veterinara i dokaze zdravstvene ispravnosti. Svi ti inputi, kao i nelegalna konkurencija, formiraju cijenu domaće janjetine za trgovine koja je viša od cijene janjetine iz uvoza te su količine domaće janjetine u trgovinama simbolične. Za smanjenje cijena nužno je prebaciti stotine tisuća ovaca u legalnu proizvodnju i prodaju. Za bolji položaj proizvođača na tržištu i povećanje proizvodnje koje bi dovelo do konkurentnijeg i za građane povoljnijeg proizvoda nužno je udruživanje proizvođača i ulaganje u kapacitete klaonica", smatraju u HUP-u. Upozoravaju da se, dok god bude moguće većinu uzgojene janjadi zbrinuti i prodati na crno, ne može očekivati promjena trenda, a uloženi novac u ovčarstvu neće donijeti željeni napredak. Ocjenjuju kako Zakon o poljoprivrednom zemljištu ne podupire poljoprivrednu proizvodnju, nego industriju poticaja, a posljedice osjeća i ovčarstvo. Stoga predlažu izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu tako da se cijena zakupa za krške pašnjake formira prema iskoristivoj površini upisanoj u ARKOD.

Napominju da, primjerice, poljoprivrednik koji ima u zakupu česticu krškog pašnjaka od 200 hektara, a od toga mu je iskoristivo samo 50, plaća zakupninu za svih 200, uključujući i stijene. Promjena odredbi Zakona u kombinaciji s kontrolom i dokazivanjem proizvodnje na državnom zemljištu napokon bi stavila u prednost proizvođače naspram špekulanata, ističu. 

OD PET DO SEDAM EURA

Zbog cijene janjetine na crnom tržištu koja uoči blagdana iznosi od pet do sedam eura po kilogramu (žive vage) procjene su da će ove godine vrijednost crnog tržišta janjetine dosegnuti rekordne razine i iznositi između 40 i 45 milijuna eura, ističu iz HUP-a, dodajući kako “crna proizvodnja” u ovčarstvu utječe i na povišene cijene janjetine na hrvatskom tržištu.