Vlada zadržala kontrolu u kutinskoj Petrokemiji
U Ministarstvu gospodarstva u utorak je svečano potpisan drugi dodatak Ugovora o dokapitalizaciji i restrukturiranju Petrokemije, a nakon što je država uspjela vratiti kontrolni paket od 25 posto plus jedne dionice, koji je izgubila ljetos u postupku dokapitalizacije jer je većinski turski vlasnik Yildirim grupa umjesto 75 milijuna eura tada uplatio 128,9 milijuna i time smanjio vlasnički udio države na 20 posto. O tome je javnost upozorio Sindikat energetike, kemije i nemetala, koji je tada zahtijevao da država vrati kontrolni paket u Petrokemiji. U međuvremenu je Vlada postigla dogovor s Yildirimom, prema kojemu je turski suvlasnik povukao dio uplaćenog novca, odnosno svoj iznos u dokapitalizaciji smanjio na dogovorenih 75 milijuna eura. Dodatak ugovoru je potpisan sukladno s odlukom Vlade od 14. studenoga ove godine, a, između ostalog, država će prema njemu imati pravo i u budućnosti sudjelovati u dokapitalizaciji kutinske tvornice mineralnih gnojiva, pa u Ministarstvu gospodarstva ističu da je potpisivanjem ugovora Republika Hrvatska učvrstila svoj strateški utjecaj u toj kompaniji.
Prema riječima ministra gospodarstva Ante Šušnjara, ugovorom se uređuju međuvlasnički odnosi u Petrokemiji, a Hrvatska ostaje vlasnik 25 posto plus jedne dionice kutinske tvornice te će sudjelovati u donošenju svih strateških odluka vezanih uz njezino poslovanje. "Kontrolni paket je u kutinskoj kompaniji zadržan jer je riječ o strateškom poduzeću", istaknuo je Šušnjar.
Kazao je i da je ovo važan trenutak za Petrokemiju, kao i hrvatsku kemijsku industriju te poljoprivredu, pri čemu je osiguran nastavak proizvodnje te su očuvana radna mjesta. Podsjetio je da država ovim ugovorom dobiva jednog člana Uprave, jer ga prije nije imala unatoč tome što je držala 45 posto vlasništva Petrokemije. Dodao je da će se sredstva od dokapitalizacije ulagati u modernizaciju proizvodnje, uz naglasak na "ozelenjivanju" tehnologije, pri čemu je u te procese sa svojom ekspertizom uključen i Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije.
Predstavnik Yldirima Faruk Okzis poručio je, pak, da zasad nemaju namjeru otpuštati radnike, ali i da nemaju potrebe za "dodatnim radnim kapitalom". Što se tiče Luke Šibenik, koja je također u vlasništvu Petrokemije, odnosno Yildirim grupe, a kojoj je zbog neispunjavanja ugovornih obveza Lučka uprava Šibenik u rujnu ove godine oduzela koncesiju, Okzis je rekao da "rade na svemu i da će ponovno zatražiti koncesiju".
Ministar Šušnjar također je poručio kkao je, unatoč raznim prethodnim špekulacijama, Vlada pokazala da je odgovoran partner svim ulagačima u Hrvatsku, ali i odlučna u zaštiti nacionalnih interesa.
Podsjetimo, glavna skupština dioničara Petrokemije 6. ožujka ove godine donijela je odluku o povećanju temeljnog kapitala s 55 milijuna eura za iznos od najmanje 70 milijuna do najviše 140 milijuna eura, pri čemu je utvrđena cijena novih dionica od 1,0272 eura za dionicu.