Dario Hrebak: Županije ni orale ni kopale, samo im se dijeli novac
Predsjednik HSLS-a Dario Hrebak pouzdan je koalicijski partner premijera Andeja Plenkovića, ali on ipak nije HDZ, ima svoju stranku. Zato, s vremena na vrijeme, Hrebak ima izdvojeno mišljenje o nekom potezu Vlade. Bilo je tako i u utorak tijekom saborske rasprave o drugom čitanju seta poreznih zakona, koji su dosta promijenjeni u odnosu prema verziji koja je bila u prvom čitanju. Jedna promjena predsjedniku HSLS-a nije legla i to je rekao prisutnom ministru financija Marku Primorcu. Replicirajući mu, on je odmah naglasio da će podržati predložene zakone, ali je izdvojio stvar koja mu je, kako je istaknuo, zasmetala.
“Najavljeno je bilo da će od ukupnog prihoda od poreza na nekretnine 80 posto ići gradovima, a 20 posto državi. Međutim, Vlada je odlučila da tih 20 posto prihoda namijenjenih državi zapravo ide županijama. One ni orale ni kopale, a dobit će 20 posto ovih prihoda. Rečeno je da će tu biti nekih dodatnih troškova, ali ja ne vidim koje bi to troškove mogle županije imati. Njih u ovoj priči praktično nema, osim kada se dijeli novac. Mislim da ćemo ih s tih 20 posto samo stimulirati da još nekoga zaposle. Omjer koliko gradovi pridonose u privlačenju europskih financijskih sredstava je 4 prema 1 s obzirom na županije. Ovo stoga nije dobra poruka, bolje da je država taj novac dala nerazvijenim gradovima i općinama, kroz Fond za fiskalno izravnanje", ustvrdio je Hrebak.
U samo pet županija u Hrvatskoj na vlasti nije HDZ i nije nerazumljivo zbog čega su u Vladi napravili malo drukčiju raspodjelu prihoda od poreza na nekretnine. No Primorac zapravo nije uvjeravao Hrebaka da je novo rješenje kvalitetnije. "Nisu zakoni uklesani u kamen. Prvi put razgovaramo o ovom novom poreznom obliku i vidite kolike su se promjene dogodile između dva zakonska čitanja. Dopustite da procijenimo učinke onog što će se zbivati kada ovaj zakon krene u primjenu", kazao je ministar financija.
Najviše je energije ipak uložio u pokušaje objašnjavanja dijelu oporbenih zastupnika, posebno Mosta, da porez na nekretnine nije harač. "Riječ je samo o transformaciji poreza za kuće na odmor u porez na nekretnine. Nepotrebno se stvara negativna percepcija i zabluda i plaši građane da se uvodi nekakav harač, nekoga udara, nastoji nekome nešto oteti na osnovi nečeg što dosad nije viđeno. Ne bi to trebao biti posao zastupnika, već rasvjetljavanje istine i umirivanje ljudi ako postoje neke dileme, a ovdje zaista nema razloga za zabrinutost, naročito ne za one koji imaju nekretninu u kojoj žive ili koja je u dugoročnom najmu. Nema ničega udarnog, histeričnog i novog, kako se to građanima nastoji predstaviti kako bi ih se uplašilo i pokupio koji politički poen", poručio je Primorac.
Više od Mosta, čiji je Miro Bulj ponavljao da će ignorirati zakonsku obvezu implementacije makar minimalnog poreza na nekretnine, razumijevanja za prijedloge Vlade imao je SDP. "Ja ću vas, ministre, pohvaliti, stvarno ću vas pohvaliti. Drugo čitanje puno je bolje od prvog. Ipak je rasprava koju smo vodili ovdje u ovom visokom domu pridonijela da su ovo sada kvalitetniji zakoni", rekao je bivši SDP-ov ministar financija Boris Lalovac.
Predsjednik IDS-a Dalibor Paus je, pak, konstatirao da je Vlada u drugom čitanju prihvatila četiri od sedam prijedloga njegove stranke. "To je jasna poruka svim građanima, kada udružimo snage, HDZ se može natjerati da posluša zdrav razum", zadovoljan je bio Paus. Ali, ipak je zatražio da se odgodi primjena ovih poreznih zakona dok se ne riješi problem iznajmljivanja apartmana na crno.