![NJEGA NJEGOVATELJ STARI LIJEKOVI ZDRAVLJE](/media/2024/12/06/15964931/S-pexels-kampus-7551633-970.webp)
Tisuće Hrvatica njeguju stare diljem Europe, a kod nas cvjeta crno tržište
Slovenija uvodi doprinos za njegu, a u Hrvatskoj kao njegovateljice na crno rade žene iz BiH i Ukrajine
Tisuće žena iz Hrvatske rade kao njegovateljice umirovljenika u Italiji, Njemačkoj, Austriji, Irskoj, Engleskoj... Plaća im je, ovisno o tome u kojoj državi rade, od 1500 do čak 3800 eura. Istodobno, starije i nemoćne osobe u Hrvatskoj najčešće ne mogu računati ni na kakav oblik skrbi jer si ga ne mogu priuštiti. Posao njegovatelja u Hrvatskoj najčešće obavljaju žene koje dolaze iz Bosne i Hercegovine i Ukrajine, vrlo često rade na crno, a svoje usluge naplaćuju od 1000 do 1500 eura mjesečno.
Težak posao
Manjak njegovatelja prisutan je u većini europskih zemalja, a situacija je kritična u zemljama poput Njemačke, Italije i Austrije, gdje potražnja za njegovateljima znatno premašuje ponudu. Te su se države, za razliku od Hrvatske, pobrinule za financiranje takvog oblika skrbi, pa je starijim osobama mnogo lakše podnijeti financijski teret angažiranja osobe za njegu u vlastitom domu. Već desetljećima, naime, stanovnici tih država izdvajaju doprinos za dugotrajnu skrb, iz kojeg u poznoj dobi mogu podmirivati trošak njegovatelja.
U Austriji posao njegovateljice radi oko 60.000 njegovatelja s prijavljenim obrtima, a od tog broja oko 4000 ih je iz Hrvatske. Iako se čini financijski privlačnim, posao 24-satne njege težak je i zahtjevan, a uz odvojenost od vlastite obitelji donosi niz birokratskih prepreka i pravnu nesigurnost. Potvrđuje to 56-godišnja Slavonka Marija V. (podaci poznati redakciji), koja već sedam godina, za trotjednu plaću od 1400 eura, njeguje starije osobe u Koruškoj. Radi u turnusima od tri tjedna na poslu i tri tjedna pauze.
“Na raspolaganju sam non-stop. Imam dva sata na dan slobodno, ali to često ne možeš iskoristiti. Neke od nas imaju polusvjesne, nesvjesne, dementne korisnike i moraju biti stalno prisutne. Odnos prema njegovateljicama najčešće nije human. Ti tamo nemaš svoj život, živiš tuđi život, kao u zatvoru si, a tvoje se potrebe uopće ne uvažavaju. Ne možeš izići kad želiš, čak ni u okviru svoja dva sata. Baka koju čuvam poludementna je i manipulativna starica, uvijek kad je vrijeme moje pauze, nađe razlog da ostanem uz nju", priča Marija.
Ako već radi 24 sata na dan, to bi se onda trebalo plaćati kao palijativna skrb, što bi značilo dnevnicu od 100 eura, umjesto sadašnjih 70 eura. "Ali oni to ne žele platiti, a većinu mog troška ionako im pokrije austrijska država. Dijelom kroz tzv. Pflegegeld u iznosu od oko 600 eura mjesečno, to je novac namijenjen za hranu i za kozmetiku. Uz to dobiju i određeni iznos naknade zato što ne opterećuju domove, već su se odlučili za njegu u kući", navodi. I Austrija, naime, ima popunjene domske kapacitete. Nakon 15 godina odrađenih u Austriji Marija može računati s austrijskom mirovinom, ali će ona, tvrdi, biti mizerna, od 12 do 14 eura po odrađenoj godini, s tim da se u to uračunava i staž odrađen u Hrvatskoj. "Prema nama se i hrvatska i austrijska država odnose maćehinski. Poželjni smo i potrebni, ali nas sustavno potplaćuju", ističe. Problem im je i dvostruko oporezivanje, jer neke od njih plaćaju porez u obje države. "Vrlo često u Austriji ne moramo platiti porez, jer je njihov prag viši, a u Hrvatskoj moramo. Imam sreće što su mi sin i suprug na mojoj poreznoj kartici, pa sam obično ispod praga. Znam neke žene koje plate porez i tu i tamo", navodi. Radit će taj posao, kaže, dok ne odradi 15 godina, a tada bi se vratila u Hrvatsku jer će imati mirovinu, a tu može raditi i na crno.
Bez nadzora
Da nam je sustav skrbi o starijima potpuno neuređen, potvrđuje Jasna A. Petrović, predsjednica Sindikata umirovljenika Hrvatske. Njegovateljica u Hrvatskoj nema dovoljno, većina radi na crno, a i one koje su u statusu obrtnika i rade legalno nitko ne kontrolira, pa i tu ima kriminala, tvrdi. "Takav jedan slučaj vodili smo s pučkom pravobraniteljicom. Žena je odvukla čovjeka iz Karlobaga u Gospić, prstom mu je potpisala ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, iako je čovjek bio pismen. Nije mu dala jesti, smršavio je na 30 kilograma, i onda smo uz policiju i centar socijalne skrbi uspjeli prebaciti ga na silu u bolnicu. Ona je sve to vrijeme primala plaću", navodi Petrović.
Većinom se ipak radi na crno, i to najčešće rade žene iz BiH i Ukrajine. Svoje usluge naplaćuju od 1000 do 1500 eura mjesečno. "Tu nema nikakvog nadzora, ljudi dolaze u smjenama po 15 dana. Obitelj to plaća, neki prodaju kuću ili stan da bi mogli platiti njegovateljicu, a ako nemaju, starci nam umiru sami, u neljudskim uvjetima", kaže čelnica SUH-a. Susjedna Slovenija, dodaje, upravo uvodi doprinos za dugotrajnu skrb, kao što mnoge zemlje EU-a imaju već 20 godina.
“Kod nas Vlada odbija uopće razgovarati o tom doprinosu. Kažu da će biti gradnja geronotoloških centara, ali sve je to nedovoljno. Privatne domove nitko ne kontrolira, situacija je sve gora. Cijene su sve više, a ljude smještaju u neljudskim uvjetima, natrpani su kao u skladištu", ističe.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ), u Hrvatskoj se u razdoblju od siječnja do rujna tražilo 1253 njegovatelja djece, 2495 njegovatelja u kući i 2922 njegovatelja u ustanovi. Dakle, njih 6670, a HZZ je istodobno izdao pozitivno mišljenje za 385 zahtjeva za izdavanje radnih dozvola strancima za to zanimanje.