Zagreb, 25.11.2024. - Bivši ministar zdravstva Vili Beroš osumnjičen u aferi mikroskopi zbog nabave precijenjene medicinske opreme u ponedjeljak nešto prije 18 sati je izašao iz istražnog zatvora.foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIĆ/ lsd


 

Hina
7.12.2024., 08:00
ČUDNOVATI SLUČAJ BIVŠEG MINISTRA

Beroš se ima pravo vratiti i u bolnicu

Čudnovati slučaj Vilija Beroša, kako ga je u četvrtak u saborskoj raspravi nazvala Sandra Benčić, predsjednica Kluba zastupnika Možemo!, gotovo svaki dan dobije neku novu nevjerojatnu dimenziju. U petak smo tako doznali da se on još uvijek može vratiti na posao u zagrebačkom KBC-u Sestre milosrdnice, s kojeg je 2018. otišao na dužnost pomoćnika ministra zdravstva Milana Kujundžića.

U srijedu smo Ravnateljstvu ove bolnice poslali upit o tome u kakvom je sada Beroš statusu tamo i u petak nam je stigao odgovor. "KBC Sestre milosrdnice s prof. prim. dr. sc. Vilijem Berošom ima sklopljen sporazum o pravu povratka na rad od 29. siječnja 2018., tako da imenovani trenutno nije u radnom odnosu u našoj ustanovi. Do danas nismo zaprimili zahtjev za povratkom na rad prof. prim dr. sc. Vilija Beroša", navodi se u tom odgovoru. Dakle, sporazum koji je Beroš sklopio prije nego što je prešao u izvršnu vlast nije prestao vrijediti, u KBC-u Sestre milosrdnice čekaju njegov zahtjev da se vrati.

Moramo stoga još jednom citirati članak Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika koji je prekršen u trenutku kada je Vlada odobrila Berošu, nakon što je razriješen, korištenje dužnosničke povlastice koja će mu omogućiti da pola godine prima punu ministarsku plaću i potom još šest mjeseci 50 posto tog iznosa. Riječ je o tome da je, sukladno s člankom 15.e spomenutog zakona, Beroš najkasnije za 15 dana od smjene KBC-u Sestre milosrdnice morao podnijeti zahtjev za povratak na rad jer s tom ustanovom ima sporazum koji mu jamči to pravo. Nakon zaprimanja tog zahtjeva Berošev poslodavac je imao rok od 45 dana za odluku o njegovu vraćanju na rad. Do te odluke, znači u razdoblju od maksimalno dva mjeseca, Beroš je mogao primati plaću koju je imao kao član Vlade. Novčanu naknadu "6 plus 6" mogao je koristiti, što je također definirano Zakonom o obvezama i pravima državnih dužnosnika, jedino ako u ta dva mjeseca poslodavac nije donio odluku da se on može vratiti na svoj stari posao ili ako je Beroš nije prihvatio. Ništa od ovog nije odrađeno, Beroš se odmah obratio Vladi i zatražio "6 plus 6" da bi, kako je objasnio nakon izlaska iz Remetinca, osigurao egzistenciju svojoj obitelji, a Vlada mu je to promptno odobrila. I povrh toga, ispada da Beroš nije izgubio pravo povratka na posao, da nije raskinut njegov sporazum o tome s KBC-om Sestre milosrdnice. I za kraj, Beroš ima i zastupnički mandat u Saboru i može ga aktivirati najranije za šest mjeseci i zatim, kada mu završi, još jednom konzumirati "6 plus 6".

NIŠTA I SVE

SDP-ovac Arsen Bauk je, kao član Odbora za izbor i imenovanja, sudjelovao u odlučivanju o zahtjevu bivše zastupnice Natalije Martinčević za "6 plus 6" jer se ona nije željela vratiti u jednu ustanovu u Varaždinskoj županiji. "HDZ-ova većina nije prihvatila taj njezin zahtjev. Tako ona ne koristi '6 plus 6', a niti radi u toj agenciji. Martinčević nije dobila ništa, a Beroš je dobio sve", kaže Bauk.