Zagreb, 06.12.2024. - Saborski zastupnici glasaju o raspravljenim točkama.foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es
HINA/ Edvard ŠUŠAK
6.12.2024., 21:35
KOMPROMIS HDZ-a I SDP-a O TERMINU GLASANJA

Deset novih sudaca bit će izabrano u - subotu

Jandroković: Nisam pristao na ucjenu, ali sam bio sklon postizanju kompromisa

Na kraju su HDZ i SDP postigli kompromis i o terminu glasovanja i zastupnici će u subotu izabrati deset sudaca Ustavnog suda.

SDP je tražio da se u petak ne glasuje o opozivu premijera Andreja Plenkovića, što ga je ta stranka predložila, a HDZ je odbio tu, kako su je nazvali, ucjenu. Zbog toga SDP-ovci nisu htjeli sudjelovati u glasovanju o novim ustavnim sucima, iako je starima produljeni mandat istekao u petak u ponoć, a reakcija je HDZ-a na to bila sazivanje zasjedanja Sabora za subotu, kada će se popuniti Ustavni sud.

Izbjegnuta kriza

Dakle, obje najjače stranke dobile su nešto u ovom odmjeravanju političkih snaga, HDZ nije popustio SDP-u, ali glasovanja o nepovjerenju Plenkoviću i ustavnim sucima ipak nisu održana isti dan. I što je, naravno, najvažnije, izbjegnuta je ustavna kriza, u subotu će HDZ sa svojim koalicijskim partnerima i SDP-om izglasati Antu Galića, Dražena Bošnjakovića, Franu Staničića, Rajka Mlinarića, Miroslava Šumanovića, Andreja Abramovića, Lovorku Kušan, Biljanu Kostadinov, Mašu Marochini Zrinski i Sanju Bezbradicu Jelavić. Možemo i još neke lijeve i centrističke opcije su u samom finišu napustili proces izbora sudaca Ustavnog suda, jer nisu pristali na neke HDZ-ove kandidate, Galića i Bošnjakovića, ali to je nebitno jer HDZ i njegovi saveznici i SDP imaju dovoljno zastupnika za potrebnu dvotrećinsku većinu. Svaki od navedenih kandidata će, osim u slučaju nekog doista dramatičnog preokreta, dobiti najmanje 101 glas, a to znači i da će izbori za predsjednika Republike biti regularni.

Predsjednik Sabora Gordan Jandroković u petak ujutro je predložio SDP-u da se u subotu glasuje o ustavnim sucima, a njegov je klub to rado prihvatio.

“Danas se namjerno spajaju dvije točke, SDP neće glasovati o tome, ali je spreman glasovati sutra, prekosutra, u ponedjeljak, utorak. Jer, ustavnoprava sigurnost važnija nam je od ega Andreja Plenkovića", rekao je predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić. Ocijenio je da je postupak izbora ustavnih sudaca "namjerno sabotiran", s obzirom na to da je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović još u prosincu prošle godine, što mu je bila obveza, pisanim putem izvijestio Jandrokovića da mandat desetero sudaca istječe za šest mjeseci. "Mi smo za ovaj proces bili spremni prije osam, devet mjeseci", ustvrdio je Siniša Hajdaš Dončić.

Oteglo se to ipak sve do kraja produljenog mandata tih sudaca, ali u subotu je isključivo važno da se izaberu novi i zato se Jandroković nije mogao u ovoj situaciji politički hrvati s SDP-om.

Odmah prisega

“Oni su pokrenuli tu bizarnu političku igricu, ali u subotu ćemo odlučiti o deset novih ustavnih sudaca, i to je najvažnije. Nisam pristao na ucjenu dijela oporbe, ali sam bio sklon postizanju kompromisa jer vodio sam se načelom razboritosti i korisnosti za građane. Važno je očuvati Ustavni sud jer su pred nama predsjednički izbori u kojima Ustavni sud ima svoju ulogu. Kada mi ne bismo donijeli odluku o izboru ustavnih sudaca, cijeli taj proces bio bi upitno legalan. To smo željeli pod svaku cijenu izbjeći", pojasnio je predsjednik Sabora svoj potez.

Predsjednik Zoran Milanović u petak je rekao da očekuje da suci odmah u subotu dođu u njegov ured te tamo polože prisegu, izrazivši pritom nadu da će se "držati prisege". Ustavni sud opisao je kao "političko tijelo", ali i izrazio nadu da će novi sastav zaboraviti što je bilo prije i ponašati se u skladu s Ustavom te svoje ovlasti "tumačiti uže". Poruka je, dodao je, da Hrvatska treba imati Ustavni sud za predsjedničke izbore, jer bez toga suda, naglasio je, ne može se do kraja provoditi postupak predsjedničkih izbora. "Ja tim ljudima želim sve najbolje, da budu časni, uzoriti i uspravni ustavni suci. Što će biti - tu ima i bivših političara par ekscellence HDZ-ovih – vidjet ćemo", rekao je. Pritom je istaknuo i kako "znamo da HDZ u središnjici stranke ima posebnu sobu za predsjednika Ustavnoga suda" te ocijenio da će to "sto posto biti Dražen Bošnjaković". Ocijenio je i da je pomalo tužno i u svakom slučaju loše za reputaciju toga suda da se na kraju sve svelo "ne na trgovinu, nego na podjelu". "Ovo je podjela terena. To nije dobro, ali drukčije ne ide", dodao je pritom. 

SDSS NIJE BIO ZA OPOZIV PLENKOVIĆA

Ni glasovanje u petak nije dalo odgovor na dvojbu što je točno u Saboru SDSS, parlamentarna većina ili, pak, oporba. Troje SDSS-ovih zastupnika, Milorad Pupovac, Dragana Jeckov i Anja Šimpraga, bilo je prisutno u sabornici tijekom glasovanja, ali njihovo izjašnjavanje o tri ključne točke dnevnog reda, opozivu premijera Plenkovića, potvrđivanju ministrice Irene Hrstić i prijedlogu državnog proračuna za 2025., bilo je sasvim nekonzistentno. U glasovanje o nepovjerenju Plenkoviću ni jedno od njih troje uopće se nije uključilo, znači nisu bili ni za, ni protiv, ni suzdržani, samo su sjedili u sabornici. Kada se prešlo na glasovanje o novoj ministrici zdravstva, Milorad Pupovac, Dragana Jeckov i Anja Šimpraga bili su suzdržani. Ta dva glasovanja diskvalificiraju SDSS kao opozicijsku stranku. Ali zato su bili protiv državnog proračuna, što je oporbeni stav. Dakle, status SDSS-a u Saboru i dalje je nešto između, niti je u vladajućoj koaliciji niti je opoziciji.

IDS U PETAK PRESKOČIO GLASOVANJE

SDP je za opoziv Plenkovića skupio 64 glasa, i to je u granicama očekivanja. Premijerovu smjenu, osim 76 zastupnika službene parlamentarne većine, nije svojim glasom podržalo ni deset zastupnika koji nisu njezin dio. To su Milorad Pupovac, Dragana Jeckov i Anja Šimpraga iz SDSS-a, koji se nisu uključili u glasovanje, a jednako su postupili i Ivica Baksa, i Dubravko Bilić, i Nezavisne platforme Sjever, koju vodi međimurski župan Matija Posavec. U sabornici se, pak, u petak nisu pojavili Damir Biloglav iz stranke DOMiNO, dvojac iz IDS-a Dalibor Paus i Loris Pešurić, Jelena Miloš (Možemo) te Anka Mrak Taritaš (GLAS). Baksa i Bilić nisu glasovali ni o Ireni Hrstić, ali su bili protiv državnog proračuna. U kontekstu kontinuiranih spekulacija o pojačavanju vladajuće koalicije svakako je zanimljivo da Posavčevi ljudi nisu podržali Plenkovićev opoziv, kao i da su IDS-ovci “markirali” glasovanje. Urša Raukar Gamulin iz Možemo! pogreškom je glasovala za Irenu Hrstić.