Za namjensku pomoć bolničkim zdravstvenim ustanovama ukupno 142 milijuna eura
Ukupno nešto više od 142 milijuna eura bit će doznačeno bolnicama kojima je osnivač država i kojima su osnivači županije za podmirivanje dijela dospjelih obveza prema dobavljačima lijekova, potrošnog i ugradbenog medicinskog materijala, temeljem odluke Vlade sa sjednice u četvrtak.
Nešto više od 92 milijuna kuna Ministarstvo zdravstva će doznačiti u sedam zdravstvenim ustanovama kojima je osnivač država, a nešto više od 50 milijuna eura HZZO će kao namjensku pomoć doznačiti u devet zdravstvenih ustanova kojima su osnivači županije (2,5 milijuna eura) te u 21 zdravstvenu ustanovu kojima je osnivač država (47,6 milijuna eura).
U obzir su uzeti kriterij ročnosti dospjelih obveza od 120 dana na dan 31. listopada i kriterij izvršenosti rada zdravstvenih ustanova za razdoblje od 1. siječnja do 31. listopada 2024.
Pri tome se za zdravstvene ustanove kojima su osnivači županije primjenjuje isključivo kriterij ročnosti dospjelih obveza starijih od 120 dana, dok se za ustanove kojima je osnivač država primjenjuju oba kriterija (kriterij ročnosti obuhvaća 80 posto raspoloživih sredstava, a kriterij izvršenost rada 20 posto raspoloživih sredstava).
Usvojena je i odluka o pribavljanju nefinancijske imovine Ministarstva zdravstva nabavom opreme za prevenciju, dijagnostiku i liječenje osoba oboljelih od raka - osnovne dozimetrijske opreme za zdravstvene ustanove, radi provedbe projekta iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. - 2026. Temeljem odluke Ministarstvu zdravstva omogućeno je sklapanje ugovora o nabavi dozimetrijske opreme u iznosu nešto većem od 1,7 milijun eura s PDV-om.
Zaključkom je Vlada ovlastila ravnateljicu Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" Alemku Markotić za potpisivanje ugovora o provedbi Okvirnog ugovora s Gilead Sciences, za nabavu lijeka Veklury (remdesivir) za liječenje bolesti COVID-19, za razdoblje do 30. travnja 2025, a procijenjena je potreba za lijekom u količini od ukupno 10.000 doza (bočica).
Vlada je podržala i donošenja Mjera aktivne politike zapošljavanja za 2025. iz nadležnosti Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, koje bi Upravno vijeće HZZ-a trebalo donijeti sutra.
Među inim mjerama su potpore za zapošljavanje osoba uključenih u Program Posao+ kroz 100 postotno financiranje troška plaće s ciljem poticanja zapošljavanja osoba u izrazito nepovoljnom položaju na tržištu rada (dugotrajno nezaposleni, korisnici minimalne novčane naknade, osobe bez završene srednje škole i osobe s invaliditetom).
Također i potpore za pripravništvo i mlade kojima se omogućuje osposobljavanje osoba za samostalan rad, uz sufinanciranje do 60 posto troška plaće te troška prijevoza, potpore za usavršavanje, za samozapošljavanje, obrazovanje i osposobljavanje te javni rad i skraćivanje radnog vremena te za zadržavanje radnih mjesta u prerađivačkoj industriji.
Donesena je i odluka o jednokratnoj robnoj pomoći Hrvatskom Caritasu u prehrambenim i higijenskim proizvodima u ukupnoj količini od 160 tona te vrijednosti nešto manjoj od 807 tisuća eura. To je 17. potpora Vlade od 2016., a ukupno je do danas doznačeno pomoći u količini od tri tisuće tona i vrijednosti 15 milijuna eura.