Plenković: SDP će biti kriv ako se sutra ne izglasaju ustavni suci
Premijer Andrej Plenković rekao je u četvrtak kako zahtjev SDP-a da se u petak glasa samo o ustavnim sucima, ali ne i o opozivu premijera kojeg je inicirao SDP, znači da imaju posla s "ekstremno neozbiljnim ljudima" i da će SDP biti kriv za ustavnu krizu ako se sutra ne izglasaju ustavni suci.
Rok za izbor deset ustavnih sudaca o kojima je postignut dogovor vladajući i oporbe, je 7. prosinca
"Ako se sutra - zbog političke neodgovornosti, nezrelosti, malicioznosti i doslovno prestravljenosti SDP-a time što će im kazati 'velikani hrvatske politike', poput Bulja, Grmoje i ostalih iz Mosta - u Saboru ne izglasa deset ustavnih sudaca za koje su njihovi zastupnici glasali jučer na Odboru za Ustav, onda su za eventualnu krizu, a i ta kriza će se premostiti, odgovorni isključivo SDP-ovci i oni u oporbi koji će ih pratiti", istaknuo je Plenković u izjavi novinarima u Šibeniku.
Predsjednik Vlade u Šibeniku je sudjelovao na svečanoj akademiji u povodu Dana pomorstva i unutarnje plovidbe, na sastanku Otočnog vijeća te na konferenciji Dani regionalnoga razvoja i EU fondova, nakon čega su ga novinari upitali da komentira današnji zahtjev SDP-ovog Arsena Bauka da se u petak u Saboru glasa samo o izboru deset ustavnih sudaca, ali ne i o SDP-ovoj inicijativi za opoziv premijera, odnosno Vlade.
"Što se tiče ovog trabunjanja koje slušamo od Bauka, koji neki dan nije sazvao Odbor za obranu, kao predsjednik Odbora, kada mu je došao drugi čovjek NATO-a; što se tiče nekog buncanja (predsjednika SDP-a Siniše) Hajdaša Dončića koji pokazuje neke neurotične znakove, koliko sam ga pratio u Saboru, da oni neće glasati o ustavnim sucima ako istoga dana bude na dnevnom redu njihova inicijativa o povjerenju Vlade - pa to je kao da imamo posla s neuračunljivim ljudima", ocijenio je Plenković.
Naveo je kako su vladajući i oporba dogovorili kandidate za ustavne suce. Za razliku od njih, dodao je predsjednik Vlade, mi smo vodili računa o profesionalnoj reputaciji svih 65 kandidata.
"Od nas niste čuli niti jednu ružnu riječ o bilo kome tko se javio. Od njih čujete. Od njih danas slušamo, nakon što su jučer bili za, da im jedan možda nije dovoljno dobar. A što bismo mi sad trebali; i mi nešto reći tko nam nije dovoljno simpatičan ili dovoljno pravnički potkovan", upitao je Plenković.
Poručio je kako vladajući rade "ključnu razliku između neozbiljne, neodgovorne, maliciozne politike koju provodi SDP, koji je sa svakim novim predsjednikom sve gori".
"Navodno je Hajdaš Dončić rekao da mu se gadi biti s nama u sobi i razgovarati. Gadi se i meni, da budemo sasvim otvoreni, pogotovo nakon ovakvih situacija", dodao je Plenković.
Prema dnevnom redu u Saboru sutra će se prvo glasati o povjerenju Vladi, zatim će se glasati o imenovanju nove ministrice zdravstva Irene Hrstić, treće o proračunu, a onda će se "vidjeti hoće li se gospoda pojaviti i može li biti 101 glas za sve suce Ustavnog suda", rekao je premijer.
Upitan, Plenković je komentirao i 18. slučaj femicid u Hrvatskoj, ovaj puta u Lepoglavi, poručivši kako osuđuju svako ubojstvo, osobito ubojstvo žena.
"Smatramo da trebamo i dalje raditi i na prevenciji i na svim mehanizmima koordiniranim više resora, da se ovakva teška kaznena djela ne događaju", rekao je.
Ocijenio je kako je trenutačna kaznena politika u smislu visine sankcija jako visoka, odnosno da su je zakonski maksimalno podigli, ali da, nažalost, prijetnja visokom sankcijom očito nije dovoljna u smislu prevencije.
"Nažalost, nasilja ima, mi se protiv toga borimo, surađujemo s nevladinim udrugama, poboljšali smo koordinaciju, međutim nemate nikad jamstva da negdje se tako nešto strašno neće ponovno dogoditi", rekao je premijer Plenković.
Upitan za komentar izjave predsjednika Zoran Milanović, koji je ranije danas rekao da je 'potrebno promijeniti formulu za izračun mirovina' umirovljenici ne smiju ovisiti o socijalnoj pomoći države'. premijer Plenković je poručio kako ga ne zanima što Milanović o tome govori jer to nije u nadležnosti predsjednika.
"Imao je vremena kada je bio premijer da nešto učini i za mirovine, plaće i osnovicu. Mirovine - ništa, plaće - ništa, osnovica - nula i sad neko pametovanje usred kampanje o temi za koju nije nadležan", istaknuo je premijer Plenković.
Plenković je pri tome podsjetio kako je na današnjoj sjednici Vlade upravo on govorio o povoljnijem izračunu mirovine koji će biti 85-15 i novoj ideji u dogovoru s Maticom, Sindikatom te Hrvatskom strankom umirovljenika o godišnjem dodatku tzv. 13. mirovini na temelju godina staža.
Također se osvrnuo na rast mirovina u mandatu njegove Vlade, poručivši kako idu na to da prosječna mirovina, koja je trenutačno na 620 eura, "do kraja mandata bude 800 eura".
"Mirovinska politika, briga o umirovljenicima i starijim osobama je naša stalna, trajna zadaća", istaknuo je Plenković.
Plenković je u četvrtak u Svetom Filipu i Jakovu sudjelovao na svečanosti polaganja kamena temeljca za izgradnju i opremanje Centa za starije osobe Sveti Filip i Jakov.
U Šibeniku je sudjelovao na svečanoj akademiji u povodu Dana pomorstva i unutarnje plovidbe, na sastanku Otočnog vijeća te na konferenciji Dani regionalnoga razvoja i EU fondova, a prije toga je svečano potpisano šest ugovora za dodjelu bespovratnih sredstava za izgradnju lučke infrastrukture.
"Uručivanje današnjih šest ugovora za niz naših luka, koje će biti u sasvim drugoj fazi kada se ti ugovori vrijedni 53 milijuna eura realiziraju, je samo dio mozaika onoga što radimo za pomorstvo kao granu", rekao je Plenković.
Premijer je dodao kako dosadašnja ulaganja od 400 milijuna eura u više od stotinu luka na obali i otocima govori "ozbiljnom i privrženom nastojanju da bude bolja povezanost diljem hrvatske obale, bolja povezanost otoka s kopnom i otoka s drugim otocima".