Dogovoreno je svih deset kandidata za Ustavni sud
Premda kada je u pitanju politika uvijek treba računati i s neočekivanim događajima, u petak će, posljednjeg dana ustavnog roka, u Saboru gotovo sigurno biti izabrano desetero sudaca Ustavnog suda. To su, na prijedlog vladajuće koalicije čisto muška postava, Ante Galić, Miroslav Šumanović, Rajko Mlinarić, Dražen Bošnjaković i Frane Staničić, dok se lijevo-liberalna oporba izborila za Andreja Abramovića, Lovorku Kušan, Biljanu Kostadinov, Sanju Bezbradicu Jelavić i Mašu Marochini Zrinski.
Ova su imena usuglasili pregovarački timovi obje strane i nije upitno da će svaki kandidat dobiti najmanje 101 glas, koliko je potrebno da bi netko postao ustavni sudac. Vrijedi to, dakle, i za bivšeg predsjednika Visokog upravnog suda Galića, ali on neće imati podršku deset zastupnika Možemo jer je svojedobno komunicirao s državnom tajnicom Josipom Rimac, koja je osumnjičena za teška kaznena djela zlouporabe dužnosti.
U ponedjeljak je troje oporbenih pregovarača, Arsen Bauk, Peđa Grbin i Sandra Benčić, bilo zadovoljno ishodom sastanka, prošli su im svi kandidati koje su najviše željeli u Ustavnom sudu, a istovremeno HDZ nije tvrdo inzistirao na nekima koji su njima bili neprihvatljivi. Nije im baš bilo drago da u Ustavni sud uđe Galić, ali rijetko je kada u politici sve idealno. Međutim, SDP-ovci su u srijedu ujutro doznali da Možemo nikako ne može pristati na Galića. Uslijedili su potom neformalni razgovori s pojedinim pregovaračima HDZ-a i oporbenjaci su dobili dvije vrste odgovora, nema odustajanja od Galića odnosno umjesto njega ćemo onda tražiti Sessu. Bilo je jasno da je to slijepa ulica i SDP je zaključio da nema druge nego postignuti dogovor poštovati u cjelini. No, Možemo je odlučilo izuzeti se od glasovanja za Galića, o čemu je javnost izvijestila Sandra Benčić. Objasnila ja da njima nije problematično to što će ustavni suci biti i ljudi s čijim se vrijednostima nipošto u Možemo ne slažu nego Galićeva narušena reputacija. "Imamo priliku izabrati svih deset sudaca Ustavnog suda koji zadovoljavaju i kriterij stručnosti i da nisu kompromitirani. Ima kandidata HDZ-a koji su nama zaista vrijednosno jako daleko, njihovi stavovi o važnim temama jako su različiti od naših. Ali, oni nisu diskreditirani, a dobro je da Ustavni sud odražava širi spektar vrijednosti", rekla je Sandra Benčić.
Što Možemo konkretno zamjera Galiću? "Bio je predmet iskorištavanja od strane Josipe Rimac. Ona mu je na mobitel slala poruke i poznato je da je na dan kada je njezina žalba na odluku Povjerenstva za sukob interesa stigla na Visoki kazneni sud, on nju zvao. Josipa Rimac je tražila sastanak s njim, da je zaštiti, a on nije prijavio taj pritisak. Takva osoba nema potrebnu reputaciju koju zaslužuje sudac Ustavnog suda", naglasila je Sandra Benčić. Poruke o kojima je pričala pronađeni su u mobitelu Josipu Rimac kada su joj ga istražitelji oduzeli, a procurile su u medije. I Dalija Orešković je najavila da neće dati glas Galiću, možda jednako postupi još koji od zastupnika opozicijskih stranaka ljevice i centra.
No, ključno je što će napraviti SDP, uz čijih 37 zastupnika i vladajuću koaliciju postoji dvotrećinska većina. Određen je redoslijed glasovanja i baš će Galić biti na prvom mjestu. U slučaju da mu i SDP-ovci uskrate potporu i on ne skupi 101 glas, naravno da bi HDZ prekinuo daljnje glasovanje i dogovor o Ustavnom sudu proglasio mrtvim. SDP, međutim, neće slijediti Možemo nego će preuzeti odgovornost za izbor Galića. Jasno, nisu u najjačoj oporbenoj stranci nimalo sretni zbog toga što zastupnici Možemo nastoje sebe prikazati kao visokoetične dok SDP-ovci ponovo ispadaju skloni nagodbama s HDZ-om. "Oni bi da samo mi progutamo žabe", komentirali su SDP-ovi dužnosnici ponašanje kolega iz Možemo.