Zagreb, 04.12.2024. - Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić u vojarni 1. gardijske brigade "Tigrovi- Croatija" nazočio je svečanom otkrivanju Spomenika poginulim, nestalim i umrlim pripadnicima Vojne policije Hrvatske vojske u Domovinskom ratu. Na fotografiji spomenik poginulim pripadnicima VP. foto HINA /Zvonimir KUHTIĆ/ kuzo
HINA/ZVONIMIR KUHTIĆ
4.12.2024., 16:19
OBRANILI HRVATSKU

Otkriven spomenik poginulim i nestalim pripadnicima Vojne policije

Spomenik poginulim, nestalim i umrlim pripadnicima Vojne policije Hrvatske vojske u Domovinskom ratu otkriven je u srijedu u vojarni “1. gardijske brigade Tigrovi – Croatia”, u nazočnosti ministara Tome Medveda i Ivana Anušića te im je odana počast i zahvalnost za obranu domovine.

Na prigodnoj svečanosti pročitana su imena 120 poginulih i nestalih pripadnika Vojne policije HV-a, položeni su vijenci i zapaljene svijeće, uz poruku da nisu i neće biti zaboravljeni.

Spomenik su zajednički otkrili članovi obitelji poginulih vojnih policajaca, pripadnici udruge Vojne policije te potpredsjednici Vlade i ministri Medved i Anušić.

Inicijator izgradnje spomenika je Udruga ratnih veterana 66. bojne vojne policije COBRA, izgrađen je uz potporu ministarstava obrane i hrvatskih branitelja.

Spomenikom dominira pet monolita na kojima je uklesano 120 imena i prezimena poginulih, nestalih i umrlih pripadnika Vojne policije. Izrađen je od bračkog kamena i djelo je klesara Ivana Martinovića.   

Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Medved podsjetio je kako je u obrani Hrvatske poginulo 113 pripadnika Vojne policije, a sedam ih se još vodi kao nestali. Istaknuo je da oni nisu samo sjećanje na prošlost, nego su i zavjet budućnosti.

Vojna policija u Domovinskom ratu sudjelovala u svim vojno redarstvenim operacijama 

'Oni su zajedno s ostalim hrvatskim braniteljima odlučno stali u obranu Hrvatske u najtežim trenucima nametnutog rata i sjećamo ih se sa zahvalnošću. Vojna policija je u Domovinskom ratu sudjelovala u svim vojno redarstvenim operacijama i akcijama, i bila je snaga koja je ulijevala snagu, sigurnost i povjerenje', istaknuo je ministar Medved, i sam hrvatski branitelj.

'Upravo u vojarni Croatia gdje je od početka rata bilo smješteno zapovjedništvo Vojne policije, odajemo im počasti otkrivamo spomenik kao svjedočanstvo o Domovinskom ratu i trajni podsjetnik na žrtvu onih koji su položili živote na oltar domovine. Odajemo im počast i obećajemo da ćemo čuvati istinu o Domovinskom ratu, njihovoj žrtvi i doprinosu, ali i nastavit graditi našu ponosnu i slobodnu Hrvatsku za koju su dali živote. Naše junake Hrvatska nikada neće zaboraviti', poručio je Medved.

Izaslanik predsjednika Republike i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga i njegov savjetnik Ivica Olujić rekao je kako je spomenik poginulim pripadnicima Vojne policije koji su svojim herojstvom ispisali povijest slobodne Hrvatske, podsjetnik na njihovu nesebičnost i ljubav prema domovini kao i plaćenu visoku cijenu slobode.

Nikada neće biti zaboravljeni i otkrivanjem spomenika čuvamo sjećanje na njih, poručio je izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednik saborskog Odbora za ratne veterane Josip Đakić.

U ime Udruge ratnih veterana Vojne policije, njezin predsjednik Samir Jašarević ujedno i glavni nositelj projekta izgradnje Spomenika, podsjetio je na stvaranje, ratni put Vojne policije te zahvalio inicijatoru i koordinatoru projekta brigadiru Tomislavu Kasumoviću i svima koji su pridonijeli njegovoj realizaciji.

Svečanosti je bio nazočan i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general pukovnik Tihomir Kundid.