Zagreb, 26.11.2024 - Konferencija za novinare sindikata Preporod i Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja na kojoj su sindikalci Željko Stipić i Matija Kroflin govorili o prikupljenim potpisima protiv Uredbe o koeficijentima, održana je ispred zgrade Vlade RH. Na fotografiji Matija Kroflin, Željko Stipić.foto HINA/ Denis CERIĆ /dc

Matija Kroflin i Željko Stipić

Hina
26.11.2024., 19:47
POČELO ZASJEDATI VIJEĆE ZA UNAPREĐENJE SUSTAVA PLAĆA

Veće koeficijente traže djelatnici u obrazovanju, socijali, zdravstvu...

Usporedno s kolektivnim pregovorima o povećanju osnovice u državnim i javnim službama, u utorak je počelo zasjedati i Vijeće za praćenje i unapređenje sustava plaća. Svoje su zahtjeve za rastom koeficijenata podnijeli sindikati u obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj skrbi, nezadovoljni Vladinom Uredbom o koeficijentima za zaposlenike u državnim i javnim službama koja je stupila na snagu 1. ožujka. Tako se borba za veće plaće u državnom i javnom sektoru vodi na dvije usporedne fronte - kroz kolektivne pregovore s jedne strane i kroz Vijeće čiji je zadatak korigirati dio koeficijenata koji su se pokazali spornima.

Sindikat Preporod i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja pozvali su se na peticiju s 38.381 potpisom članova koji traže povećanje koeficijenata. Riječ je, kažu, o najvećem odazivu u nekoj peticiji sindikata javnih službi te očekuju da Vijeće uvaži njezinu težinu. "Nismo riješili problem potplaćenosti zaposlenih u školama niti smo uveli princip iste plaće za isti rad. S time se nećemo pomiriti, ovi su nam potpisi vjetar u leđa. Očekujemo da Vijeće, a onda i Vlada, ozbiljno shvate naš pokušaj da na ovaj način riješimo problem", poručio je Željko Stipić, predsjednik Preporoda. Učitelj, kao temelj sustava, primio je plaću za rujan u iznosu od 1450 eura, što je 100 eura više od prosjeka države, ali 50 eura manje od prosjeka Grada Zagreba, ilustrirao je Stipić. U svom zahtjevu, za učitelje i nastavnike sindikat Preporod traži koeficijent 2,17, što nosi povećanje od osam posto.

Sindikat zahtijeva rast koeficijenata za sva radna mjesta u školama, i to uglavnom prelazak u viši platni razred. Radna mjesta odgojitelja, učitelja, nastavnika i stručnog suradnika, koji sada imaju koeficijent 2,01, trebala bi po prijedlogu sindikata rasti na 2,17, što ne znači prelazak u viši platni razred. Napredovanje bi se pak nagrađivalo višim koeficijentom i višim platnim razredom, pa bi tako učitelj ili nastavnik mentor imao koeficijent 2,34 i prešao iz osmog u deveti platni razred, a savjetnici i izvrsni savjetnici dodatno bi, s povećanim koeficijentima, prešli u platne razrede 10 i 11. Rast koeficijenata traži se i za nenastavno osoblje, vozače, čistače, kuhare...

Svoje zahtjeve za povećanje koeficijenata iznijeli su i drugi sindikati javnih službi, među njima i Sindikat zaposlenih u socijalnoj skrbi. Neprihvatljivo im je da se koeficijent specijalista izjednačuje s koeficijentom stručnog radnika te traže veći koeficijent složenosti od 2.30, da bi to zvanje bilo adekvatno vrednovano. Veći se koeficijenti traže i za socijalne radnike više stručne spreme, s obzirom na velik raspon koeficijenata više i visoke stručne spreme na tim radnim mjestima. Traže da se koeficijent 1,80 poveća na 1,90.